W Danii wyprodukowano tyle energii z wiatru, że wystarczy to na dzienne zapotrzebowanie całego kraju

0
609

To był historyczny dzień Dani. Po raz pierwszy wyprodukowano tam tyle czystej energii z wiatru, że starczy to na zapotrzebowanie całego kraju nieprzerwanie przez cały dzień.

Władze Danii uwielbiają czystą, zmienną energię. Zarówno sektor publiczny, jak i prywatny jest zaangażowany w system energetyczny bez paliw kopalnych do 2050 roku. Czysta energia to pasja wielu Duńczyków, a w Danii 30% całej zużytej energii pochodzi już ze źródeł odnawialnych.

Energia wiatrowa ma ugruntowaną pozycję w Danii, ale możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się, że energia wiatrowa nie jest najczęściej wykorzystywanym odnawialnym źródłem energii w Danii. Pierwsze miejsce zajmuje bioenergia, a następnie energia wiatrowa, słoneczna i geotermalna.

W raporcie rządowej firmy Energinet można przeczytać, że dostarczającej energię elektryczną na obszarze całego państwa, w dniu 15 września udało się wyprodukować ponad 130% potrzebnej energii.

W godzinach między 2 a 3 w nocy, turbiny wytwarzały 60% nadwyżkę energii, co jest rekordem.

Zaledwie 10 lat temu produkcja energii wiatrowej pokrywała 1/5 zapotrzebowania kraju. Aktualnie turbiny powietrzne produkują przez cały dzień więcej energii, niż jej potrzebujemy. Kiedyś trwało to, co najwyżej, kilka godzin. To duża zmiana na lepsze – mówiła w wywiadzie dla portalu Renewables Now doradca strategiczny Energinet, Carsten Vittrup.

Czytaj: W Holandii na dachach przystanków pszczoły mają swój raj

Wcześniejszy rekord w Danii dotyczący produkcji energii miał miejsce 9 czerwca, gdy w godzinach szczytu elektrownie wiatrowe produkowały o 52% więcej potrzebnej energii.

Dania jest bezdyskusyjnie światowym liderem, jeśli chodzi o energię pozyskiwaną z wiatru. 42% energii pobieranej przez zakłady i mieszkańców, oraz 39% energii elektrycznej pochodzi właśnie z tego źródła odnawialnego.

Inne kraje podchodzą do tego rodzaju źródeł odnawialnych nieco krytycznie. Uważają, że to zbyt kosztowne. Jednak duński rząd stale rozwija tę technologię, inwestując np. w badania prowadzone w Teknologisk Institut w Kopenhadze.

Źródło i zdjęcie główne: Renewables Now

Czytaj: Innowacyjna Kopenhaga – stok narciarski na dachu elektrowni