W filmie Disneya „Reflect” występuje młoda tancerka baletowa w dużych rozmiarach

0
292
Baletnica plus size podbija serca młodych ludzi.

Disney w końcu ma swoją pierwszą młodą bohaterkę z nadwagą, a fani w Internecie są zachwyceni.

Nowy film animowany Disneya, „Reflect” (po polsku „Głowa do góry”), przedstawia pierwszą bohaterkę w rozmiarze plus size.

„Reflect” to krótki film o młodej tancerce baletowej o imieniu Bianca, która zmaga się z obrazem swojego ciała. Bohaterka ta walczy z wątpliwościami w siebie i problemami z obrazem ciała poprzez sztukę baletu. Krótki film pokazuje, że patrząc poza swoje odbicie i odnajdując swoją wewnętrzną siłę, możesz znaleźć w sobie prawdziwe piękno i osiągnąć wszystko. Wielu widzów widzi siebie w Biance, podczas gdy inni wykorzystują tematykę krótkiego filmu, aby otworzyć szerszą rozmowę na temat reprezentacji w mediach.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Disney bawi i edukuje. Historia dziewczynki z nadwagą

Disney postanowił wyjść naprzeciw problemom współczesnego świata i poruszyć temat m.in zaburzeń psychicznych.

Pierwsza postać Disneya w rozmiarze „plus size” nie tylko porusza temat ciałopozytywności, ale przede wszystkim presji współczesnego świata. Kanony piękna, które nieustannie otaczają młodych ludzi, przyczyniają się do niskiej samooceny czy depresji. 

Film zaczyna się od głównej bohaterki, Bianci, rozgrzewającej się przed lekcjami baletu. Kiedy jej koleżanki z klasy zaczynają wchodzić do pokoju, Bianca zatrzymuje się. Jej wyraz twarzy zmienia się z błogiego na zawstydzony i niechętnie dołącza do pozostałych po plié (przysiadu). Nauczycielka beszta Biancę, mówiąc: „Wciągnij brzuch, wydłuż szyję”. Rozczarowana sobą, Bianca zwraca się do swojego odbicia. Słabości uda jej się pokonać dzięki wewnętrznej sile, którą w sobie odkryje.

Czytaj: Tancerze sfotografowani na ulicach Nowego Jorku wyglądają jak z innego świata!

Bianca walczy z dysmorfofobią

Dysmorfofobia to zaburzone postrzeganie swojego wyglądu. Ogólnie możemy powiedzieć, iż jest to zaburzenie psychiczne, które charakteryzuje się przekonaniem o nieestetycznej budowie własnego ciała, co sprawia dyskomfort i utrudnia funkcjonowanie. Pacjenci z dysmorfofobią cierpią z powodu uporczywych i natrętnych myśli na temat wyimaginowanej wady. Nowy film Disneya to podnosząca na duchu opowieść o pokonaniu dysmorfii ciała i zwątpienia w siebie.

Reflect jest częścią eksperymentalnej serii krótkich metraży „Short Circuit”, programu, w którym każdy pracujący w Walt Disney Animation Studios może wystawić krótki film, aby mieć szansę na jego realizację. Reżyserka Hillary Bradfield opisuje swój krótki film jako przegląd jej własnej „filozofii ciała” w wywiadzie dla Disney+.

Bradfield nie ukrywa, że inspiracją do stworzenia bajki było jej własne podejście do ciała. Ma ona nadzieję, że animacja pomoże dzieciom w dążeniu do akceptacji samych siebie i pokaże im, jak powinny radzić sobie z trudnościami.

Wyjaśnia: „Czuję się, jakbym w zasadzie była osobą bardzo pozytywną dla ciała, ale kiedy jest to na poziomie osobistym, o wiele trudniej jest być pozytywnie nastawionym do ciała.”

Przesłanie Bradfield i krótka animacja przemawiają do wielu fanów online. Jedna z nastolatek zastanawia się nad swoim czasem spędzonym jako tancerka baletowa i pisze: „Pamiętam, że czułam się tak nie na miejscu, kiedy nikt nie był w moim rozmiarze”. Podkreśla: „Jako miłośniczka Disneya Plus Size, widząc ten krótki film, płakałam, ponieważ w końcu widzę, jak mój typ ciała jest reprezentowany na ekranie w filmie Disneya”.

Ktoś inny napisał: „To, co robi Disney+, jest bardzo ważne i inspirujące!”

Inna internautka przyznała: „Dałabym wszystko, aby pokazać to mojej młodszej ja i powiedzieć, że będzie dobrze”.

„Polecam każdemu, kto zmaga się z obrazem, który widzi w lustrze” – napisała inna internautka.

Internautka na Twitterze napisała: „16-letnia ja chciałaby zobaczyć ten krótki metraż od Disneya, zanim zrezygnowałam z lekcji baletu, bo nie chciałam być „tą grubą dziewczyną w klasie”. Cieszę się, że młodsze dziewczyny mają taką bajkę. 10/10 za Reflect!”

„Oby więcej takich mądrych bajek” – napisał ktoś inny.

„To świetny początek, ale zasługuje na swój własny, pełnometrażowy film, który pojawił się w kinach” – pisali zachwyceni widzowie.

Czytaj: 7 prawdziwych lokalizacji używanych w filmach Disneya

Bianca ćwiczy balet przed lustrem. W pewnym momencie lustro pęka i widzimy, że jej pewność siebie słabnie. W końcu jednak jest w stanie wykorzystać swoje umiejętności baletowe, aby przezwyciężyć swoje negatywne uczucia. Zaczyna swobodnie tańczyć.

„Mam nadzieję, że kiedy ludzie będą oglądać ten film, zaczną być bardziej pozytywnie nastawieni do sienie, poczują się lepiej i zaczną lepiej myśleć o sobie i o tym, jak wyglądają” – podkreśla Bradfield. „Wiesz, może czasami udajesz się do ciemnego miejsca, aby dostać się do dobrego miejsca, a to sprawia, że dobre miejsce jest o wiele piękniejsze” – dodała.

Już teraz możesz obejrzeć krótki film „Reflect” na Disney+.

Nowy krótki film animowany Disneya Reflect przedstawia pierwszą bohaterkę w dużych rozmiarach, która walczy z wątpliwościami w siebie i problemami z obrazem ciała poprzez sztukę baletu.

Film krótkometrażowy wydaje się przemawiać do wielu fanów online, z których kilku widzi siebie jako Biancę, główną bohaterkę filmu.