W Holandii na dachach przystanków pszczoły mają swój raj

0
737

Słyszeliśmy nie raz, że pszczoły nie mają łatwego życia na naszej planecie i grozi ich wyginięcie. Pszczoły to najbardziej potrzebni mieszkańcy Ziemi. Bez nich nie ma owoców, warzyw, roślin, życia. W Holandii wpadli na świetny pomysł i na dachach przystanków autobusowych zrobili raj dla pszczół.

Świat bez pszczół nie istnieje, wie o tym każdy z nas. FAO (Organizacja ds. Wyżywienia i Rolnictwa ONZ) szacuje, że spośród 100 gatunków roślin uprawnych, które zapewniają 90% żywności na świecie, aż 71 jest zapylanych przez pszczoły. Owadom tym zawdzięczamy 4000 odmian warzyw. Pszczołowate odpowiadają też za blisko 3/4 światowej produkcji żywności. Drastyczne zmniejszanie się ich populacji na świecie może być jednym z największych ekologicznych kataklizmów.

W Utrechcie, mieście w środkowej Holandii aż 316 przystanków autobusowych pokryto rozchodnikiem – byliną z rodziny gruboszowatych. Wszystko z myślą o pszczołach i trzmielach.

Oazy na dachach przystanków autobusowych wspierają bioróżnorodność miasta oraz pomagają w wychwytywaniu pyłu i magazynowaniu wody deszczowej. Brzmi świetnie, prawda?

Obowiązek dbania o dachy przypadł pracownikom, którzy jeżdżą pojazdami elektrycznymi, a przystanki autobusowe zostały wyposażone w energooszczędne oświetlenie i ławki z bambusa.

W Utrecht robi się wiele, aby poprawić jakość powietrza. I tak np. w mieście co końca roku mają się pojawić 55 nowe elektryczne autobusy, a do 2028 roku Utrecht będzie miało „całkowicie czysty transport publiczny”.

Energia elektryczna, która będzie wykorzystywana do zasilania autobusów będzie pochodzić z holenderskich wiatraków.

W Utrechcie jest także program dla mieszkańców. Mogą się oni ubiegać o finansowanie na przekształcenie ich własnych dachów w dachy zielone.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Oto co się stanie, jeśli zaczniesz codziennie jeść miód. Poznaj 8 ważnych powodów.

Źródło i zdjęcia: independent.co.uk

Jesteś z Poznania? Koniecznie zerknij do f7poznan.pl
Jesteś z Krakowa? Koniecznie zerknij do 
f7krakow.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie zerknij do 
f7wroclaw.pl
Jesteś z Warszawy? Koniecznie zerknij di 
f7warszawa.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie zerknij do 
f7lodz.pl
Jesteś z innego miasta? Koniecznie zerknij do 
f7city.pl