W jaki sposób sprzątanie może przynieść korzyści umysłowi i ciału?

0
200
Psychologiczne aspekty sprzątania. Dlaczego mycie okien lub ułożenie ubrań pomaga w walce ze stresem? Zdjęcie: pl.freepik.com

Jak uporządkowanie przestrzeni może sprawić, że będziesz zdrowszy i szczęśliwszy?

Regularne odkurzanie, sprzątanie i usuwanie zanieczyszczeń może poprawić Twój nastrój i zwiększyć koncentrację. O tym, że porządek w domu przekłada się na porządek w życiu piszę Wam nie pierwszy raz. Sprzątanie pozwala odreagować złe emocje i spojrzeć na wiele spraw z innej perspektywy.

Podczas gdy niektórzy ludzie chodzą na siłownię, aby się odstresować, lub medytują, gdy czują się przytłoczeni, jeszcze inni zaczynają odkurzać, sprzątać i reorganizować swoje mieszkanie, aby poczuć się po prostu dobrze po wszystkim.

Choć dla niektórych może to wydawać się zaskakujące, według profesjonalistów zdrowia psychicznego ma to sens. Clea Shearer, współzałożycielka The Home Edit, mówi: „Nie sądzę, aby wiele osób rozumiało, że organizowanie przestrzeni wokół siebie jest tak naprawdę formą dbania o siebie i robi tak wiele dobrego dla Twojego umysłu i całego ciała”. Dodatkowo badania potwierdzają to.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Psychiczne i fizyczne korzyści ze sprzątania i organizowania

Otaczanie się bałaganem może siać spustoszenie w Twoim zdrowiu. Badanie z 2010 roku wykazało, że kobiety, które opisywały swoje przestrzenie życiowe jako zdezorganizowane, miały zazwyczaj wyższy poziom kortyzolu, hormonu stresu. Tymczasem te, które scharakteryzowały swoje domy jako spokojne i regenerujące, były nie tylko mniej zestresowane, ale także zgłaszały mniej smutnych uczuć w miarę upływu dnia, według Mayo Clinic.

Co więcej, „bałagan może sprawić, że Twój mózg poczuje, że całe Twoje życie jest nieuporządkowane lub zdezorganizowane, co może zwiększyć poczucie depresji i/lub lęku” – mówi dr Neha Khorana, psycholog kliniczny. „Bałagan może także sprawić, że poczujesz się przytłoczony, zwłaszcza jeśli inne rzeczy w Twoim życiu są już stresujące lub borykasz się z problemami, nad którymi masz minimalną kontrolę”.

Jeśli dezorganizacja i bałagan mogą sprawić, że poczujesz się niespokojny, zestresowany, przytłoczony, a nawet przygnębiony, to oczywiste jest, że zminimalizowanie tych wyzwalaczy poprzez organizację może pomóc złagodzić objawy tych emocji.

Czytaj: „Szafa Dobra” znów pomaga w Krakowie

Pozwala uzyskać poczucie kontroli

„Kiedy sprzątasz i organizujesz przestrzeń wokół siebie, aktywnie pracujesz nad zmianą wyniku (w tym przypadku zmiana zagraconej przestrzeni na czystszą)” – mówi Neha Mistry, licencjonowana psycholożka kliniczna z Teksasu . „Ten akt może po prostu zapewnić poczucie kontroli”.

Czytaj: Psychologowie twierdzą, że bałagan wywołuje stres i niepokój

Uczucia niepokoju — czy to sytuacyjne (np. z powodu zbliżającej się prezentacji w pracy) czy przewlekłe (np. zespół lęku uogólnionego, GAD) — często wynikają z braku kontroli. I chociaż nie zawsze możesz mieć lub odzyskać kontrolę nad pewnymi stresującymi sytuacjami w swoim życiu, możliwość wzięcia spraw we własne ręce może w jakiś sposób pomóc złagodzić ogólny niepokój. Może to być coś tak prostego, jak ułożenie ciuchów w szafie lub ułożenie książek na półce, aby wyglądały ładniej.

„Często, gdy zmagamy się z uczuciem niepokoju, pomocne może być angażowanie się w powtarzające się zachowania, takie jak sprzątanie” – mówi Khorana. „Działania te są często przewidywalne i pozwalają mieć poczucie kontroli i sprawczości nad otoczeniem, co pomaga złagodzić uczucie niepokoju. Poczucie kontroli nad naszym otoczeniem może pomóc ci poczuć się bardziej ugruntowanym i wzmocnionym”.

Poprawia nastrój

Samo zobaczenie ubrań porozrzucanych na podłodze może spowodować gwałtowny wzrost poziomu kortyzolu (hormonu stresu). Co więcej, zagracone środowisko może prowadzić do dodania jeszcze większej liczby rzeczy do zaznaczenia na liście rzeczy do zrobienia (np. złożenie ubrań) , co już wydaje się niemożliwe do zrealizowania. Wynik? Bardziej przytłoczony i potencjalnie przygnębiony stan psychiczny. Ale poświęcenie czasu na przearanżowanie lub zorganizowanie czegoś może zdziałać cuda na Twój nastrój – i uchronić Cię przed kolejną falą niepokoju wywołanego chaosem w przyszłości.

Czytaj: Zaskakujące korzyści zdrowotne wiosennych porządków

„Sprzątanie i porządkowanie to także ćwiczenia uważności” – dodaje Mistry. Te czynności zmuszają Cię do skupienia się na teraźniejszości, oczyszczając umysł z wszelkich myśli innych niż wykonywane zadanie. To z kolei może pomóc ci uniknąć myślenia o innych obowiązkach lub spotkaniach, ostatecznie poprawiając nastrój i obniżając poziom stresu, wyjaśnia Mistry. „Korzyści ze sprzątania również obejmują lepszy sen”, co może również ogólnie poprawić samopoczucie emocjonalne i psychiczne.

Sprzątanie może być dobrą terapią. Zdjęcie: pl.freepik.com

Zwiększa skupienie

Badania sugerują, że widzenie wielu bodźców naraz, które nie są związane z wykonywanym zadaniem – czyli wszędzie przypadkowy bałagan – może szczególnie utrudnić koncentrację i wydajną pracę. Pomyśl o tym w ten sposób: praca w domu sama w sobie może być trudnym zadaniem, ale jeśli kiedykolwiek próbowałeś to robić z zawalonym zlewem pełnym brudnych naczyń, pełnym koszu brudnych ubrań i brudnym dywanem, rozumiesz, jak trudno jest skupić się tylko na pracy.

„Bałagan może utrudniać skupienie i koncentrację, ponieważ wizualne przypomnienie nieuporządkowanych przedmiotów może przyczyniać się do drażliwości i stresu” – mówi Mistry. A jeśli już czujesz się trochę przytłoczony smutkiem lub stresem, bałagan w otoczeniu może bardzo dobrze prowadzić do pogorszenia stanu psychicznego, a co za tym idzie, wpłynąć na Twoją wydajność.

Czytaj: Masz dzień złego zdrowia psychicznego? Posprzątaj, aby poczuć się lepiej

Codzienne szybkie wysprzątanie biurka i przywrócenie je jako miejsce, w którym pracujesz, może pomóc. Pozwoli to nie tylko na wyrobienie sobie skojarzenia z miejscem i jego przeznaczeniem (np. łóżko do snu, biurko do pracy), ale także pomoże mózgowi uczestniczyć w „selektywnej uwadze, która odnosi się do procesu skupiania się na jednym bodźcu, nawet, gdy obecnych jest wiele innych bodźców”, wyjaśnia Mistry. „To powoduje zwiększony wysiłek, aby skupić się na tym jednym zadaniu, gdy jest wiele oczekujących zadań. Sprzątanie może pomóc ominąć tę rywalizację o uwagę”.

Zwiększa tętno

Jasne, sprzątanie może nie być tak intensywne, jak bieganie lub jazda na rowerze, ale „zaangażowanie się w energiczne sprzątanie (np. mycie, odkurzanie, zamiatanie) może pomóc zwiększyć nasze tętno, a może nawet się spocić” – mówi Khorana. „A to dałoby ci uderzenie endorfin!”

Teraz, jeśli masz do czynienia ze szczególnie ciężkim atakiem depresji lub masz GAD, Twoje problemy ze zdrowiem psychicznym nie znikną po prostu wraz z kurzem. Ale odkurzanie dywanów może spowodować uwolnienie tej samej substancji chemicznej, która poprawia samopoczucie, co obecnie pomaga złagodzić stany lękowe i depresję.

I nie zapominaj o fizycznych korzyściach płynących z cardio o niskim wpływie (na początek silniejsze serce i płuca). Co więcej, badanie przeprowadzone na Indiana University wykazało, że ludzie z czystymi domami są zwykle zdrowsi niż ci, którzy mają bałagan. Chociaż nie jest jasne, czy te wyniki sugerują, że coś w stanie miejsca zamieszkania bezpośrednio wpływa na aktywność fizyczną, czy też że ludzie są aktywni fizycznie podczas sprzątania, niemniej jednak są one godne uwagi.

Czytaj: 8 ukrytych problemów, które brudny dom może ujawnić o nas

Porządki pozwalają nam uwolnić się od stresu, poprawić nastrój i zyskać więcej energii.
Zdjęcie: pl.freepik.com

Jak czerpać korzyści zdrowotne ze sprzątania i organizowania?

Jeśli chodzi o sprzątanie domu, niewiele osób jest lepiej przygotowanych, aby nauczyć Cię, jak to się robi, niż Shearer i jej współzałożycielka The Home Edit, Joanna Teplin. W końcu ten duet nie tylko zbudował odnoszący sukcesy biznes organizacyjny, ale także przyciągnął uwagę swojego kraju talentem do robienia porządków w sposób łatwy do opanowania i w zabawny sposób. I nie zaszkodzi, że mają tendencję do organizowania wszystkiego w tęczę kolorów, czyniąc z niegdyś służebnej czynności domowej czynność twórczą.

Zacznij od małych rzeczy

Jeśli jesteś początkującym organizatorem, dobrą wiadomością jest to, że nie musisz zaczynać od dużego, skomplikowanego projektu, mówi Teplin. Kluczem, jeśli chodzi o sprzątanie i organizację, jest zacząć od małych rzeczy, nawet jeśli jest to po prostu spędzanie czasu na obserwacji kubków i decydowaniu, które z nich przekazać dalej, a które zatrzymać. „Ale jeśli zaczniesz coś zbyt dużego, w połowie projektu stracisz chęci i wytrzymałość” – wyjaśnia Shearer. „Zrobi ci się smutno, stwierdzisz, że to zbyt skomplikowane, a potem po prostu przestaniesz to robić”.

Czytaj: 5 szczegółów wnętrza domu, które mogą wiele ujawnić o Twojej osobowości

Utwórz strefy

Podczas sprzątania obszaru zawsze istnieje możliwość schowania przedmiotów, takich jak sprzęt fitness, do szafy, tylko po to, aby o nich zapomnieć. W końcu bez wizualnego przypomnienia łatwo się zgubić. Zamiast tego rozważ łączenie ciężarków i opasek tak, aby nie stwarzały ryzyka potknięcia, pozostawiając je na widoku. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego jest wielopoziomowy wózek na kółkach, który może pomieścić ręczniki, hantle, opaski oporowe i inne artykuły do siłowni. Jest to zarówno funkcjonalne rozwiązanie, jak i estetyczna opcja, mówi Shearer.

A wózek na kółkach to tylko jeden ze sposobów na połączenie formy i funkcji. Inną dobrą opcją są przezroczyste pojemniki do przechowywania, ponieważ pozwalają zobaczyć, co jest w środku. „Nawet w lodówce, przezroczyste miejsce do układania w stosy to po prostu świetny sposób, aby mieć już pod ręką wstępnie pokrojone warzywa, owoce, te szybkie i łatwe przekąski typu „chwyć i weź na wynos”. Ludzie dokonują zdrowszych wyborów, jeśli mają takie rzeczy pod ręką”.

Przezroczyste pojemniki do przechowywania mogą być również świetnym sposobem na przechowywanie sprzętu treningowego, takiego jak legginsy. Nie tylko zapewniają schludną, estetyczną organizację, ale także pozwalają widocznie zobaczyć swoje przedmioty, zwiększając w ten sposób szanse na porządny trening.

Kontynuuj edycję

W „edycji” nie ma „końca”. Proces inwentaryzacji wszystkich Twoich rzeczy powinien być zawsze w toku.

Dla tych, którzy nie są nałogowymi sprzątaczkami lub są nowicjuszami w grze, idea niekończącej się potrzeby organizowania się może wydawać się zniechęcająca. Zaplanowanie comiesięcznej sesji sprzątania i umieszczenie jej w kalendarzu pomoże Ci pamiętać o regularnym sprzątaniu i trzymaniu się tego.

„Edytowanie swoich przedmiotów jest wielką ulgą i jest przyjemne” – mówi Shearer. „Czyszczenie swoich przedmiotów jest naprawdę potężne i wiesz, że każda rzecz w Twoim domu, mieszkaniu jest czymś, czego potrzebujesz, używasz lub kochasz”. Wynik? Mniej stresu i mentalnego bałaganu w przyszłości.