W Katowicach zatrudniono do pracy … owce!

0
74
Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach zatrudnił do pracy owce. (zdjęcie: Miasto Katowice, twitter)

Polskie miasto Katowice zatrudniło 35 owiec do „koszenia” trawy w ramach próbnego procesu, mającego na celu uczynienie tego procesu tańszym, cichszym i bardziej przyjaznym dla środowiska niż tradycyjne koszenie trawnika.

Zwierzęta, które rozpoczęły pracę 3 października, mają za zadanie „kosić” trawę na obszarze około 1000 metrów kwadratowych w katowickiej dzielnicy Brynów, dużym mieście na południu Polski.

CZYTAJ NA F7DOBRY.COM – Trasa kolejowa Warszawa-Lwów powraca po 18 latach

Owce nie mają wyznaczonego terminu wykonania pracy i dostają „wynagrodzenie” je w postaci pożywienia – czyli trawy, którą przeżuwają.

Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach zatrudnił zwierzęta po rozmowie z ich hodowcą, który świadczył już podobne usługi w innych miastach – podaje serwis Portal Samorządowy.

Podobne rozwiązanie przetestowano już w pobliskich Gliwicach. Tam lokalna firma zajmująca się gospodarką odpadami zatrudniła w 2021 roku kilkadziesiąt owiec kameruńskich do pracy na zrekultywowanym składowisku śmieci.

„Na początku pomysł wydawał mi się szalony –owce zamiast kosiarek?” – powiedział Mieczysław Wołosz z Zakładu Zieleni Miejskiej. „Ale kiedy zacząłem się nad tym zastanawiać i przeczytałem, że gdzieś już działają podobne rozwiązania, pomyślałem – czemu nie? Warto spróbować.”

„Zanieczyszczenie powietrza to poważny problem, a kosiarki są hałaśliwe. Dlatego postanowiliśmy przetestować ten ekologiczny sposób” – dodał. „Po zakończeniu eksperymentu dokonamy jego podsumowania, przeliczymy i zastanowimy się, czy warto choć w części wprowadzić tego typu „koszenie” na stałe.”

CZYTAJ NA F7SPORT.PL – Scenariusze awansu Polski na Euro 2024

Górniczy śląski region, którego stolicą są Katowice, charakteryzuje się najgorszym w Polsce zanieczyszczeniem powietrza, które z kolei charakteryzuje się jednym z najgorszych zanieczyszczeniem powietrza w Europie, co powoduje co roku dziesiątki tysięcy przedwczesnych zgonów.