
Kraków powołał nocnego burmistrza. Został nim wieloletni przewodnik.
Kraków powołał nocnego burmistrza, który będzie odpowiadał za pogodzenie potrzeb mieszkańców miasta, przedsiębiorców i turystów. Pierwszą osobą na tym stanowisku został we wtorek Jacek Jordan, historyk i przewodnik turystyczny z 18-letnim stażem.
„Amsterdam, Tuluza, Florencja, Praga i od dziś Kraków też ma swojego nocnego burmistrza” – napisano w ratuszu, odnosząc się do innych miejsc w Europie, które stworzyły urzędników o podobnych obowiązkach.
#Krakow Jacek Jordan – historyk, pedagog i przewodnik turystyczny wygrał konkurs na burmistrza nocnego. Będzie on odpowiedzialny za ochronę dziedzictwa kulturowego oraz kształtowanie dobrych relacji pomiędzy mieszkańcami, przedsiębiorcami i turystami.
👉https://t.co/tDzsAGHmez pic.twitter.com/LRacfjx1kg— Kraków (@krakow_pl) July 16, 2024
Ze swoim średniowiecznym rynkiem i Starym Miastem wpisanym na listę UNESCO, Kraków jest najpopularniejszym miejscem turystycznym w Polsce. W ubiegłym roku miasto, które regularnie jest uznawane za jedno z najlepszych miejsc na wypoczynek w Europie, odwiedziło ponad siedem milionów turystów.
CZYTAJ: Restauracja w Krakowie uznana za najlepszą w Polsce
Chociaż jest to dobrodziejstwem dla lokalnej gospodarki, często powoduje również napięcia z lokalnymi mieszkańcami, którzy skarżą się na hałas i zakłócenia.
W 2020 roku, miasto nawiązało współpracę z Airbnb w celu promowania odpowiedzialnej i zrównoważonej turystyki. W następnym roku uruchomiono „program patroli turystycznych”, mający na celu informowanie gości o „zasadach i normach, których powinni przestrzegać”. W 2023 roku zakazano sprzedaży alkoholu w sklepach w porze nocnej.
W swojej nowej roli nocnego burmistrza, Jordan będzie odpowiedzialny za nadzorowanie działań związanych z nocną gospodarką Krakowa. Będzie także stał na czele „komisji ds. zrównoważonego życia nocnego”, w skład której weszli przedstawiciele rady miasta, rad dzielnic, przedsiębiorców i nieformalnych grup mieszkańców.
„Dziedzictwo historyczne i kulturowe Krakowa jest tak bogate, że nie możemy pozwolić, aby zostało ono przejęte przez zabawę” – stwierdził Jordan. „Moim zadaniem będzie rozmowa i negocjacje z trzema grupami interesariuszy: mieszkańcami, przedsiębiorcami i turystami. Każdy z nich musi zrozumieć, gdzie leży jego żywotny interes i gdzie jest dobro miasta”.
CZYTAJ NA PL.SPORTEN.COM – Triumf Polski w meczu otwarcia Memoriału Agaty Mróz-Olszewskiej
Podczas spotkania z dziennikarzami i mieszkańcami, Jordan zauważył, że największym problemem nocnego życia Krakowa jest hałas. Uważa, że należy szukać lokalizacji, gdzie można nawiązać życie nocne i przekierować je z dala od zabytkowego rynku.
„Zamierzam skorzystać z amsterdamskich doświadczeń – miasto ma bogatą ofertę dla turystów, ale postawiło też na dekoncentrację życia nocnego. Chciałbym to wprowadzić również w Krakowie. Przede wszystkim musimy zadbać o mieszkańców, w imieniu których występuję, o komfort ich życia w mieście” – mówi Jordan.
Utworzenie stanowiska nocnego burmistrza było jedną z obietnic wyborczych Aleksandra Miszalskiego, który w kwietniu został wybrany na nowego prezydenta Krakowa, kończąc dwudziestoletnie rządy odchodzącego na emeryturę Jacka Majchrowskiego.
O stanowisko ubiegało się 21 osób, z czego 13 spełniało wymogi formalne, do których zaliczały się wykształcenie wyższe oraz co najmniej czteroletni staż pracy, w tym dwa lata w administracji publicznej, kulturze i dziedzictwie, bezpieczeństwie i porządku publicznym, komunikacji publicznej, usługach prawnych, przedsiębiorczości czy turystyce.
Od kandydata wymagana była także dobra znajomość języka angielskiego.
W rozmowie z Jordanem, Miszalski wyraził nadzieję, że połączenie „dialogu między zainteresowanymi stronami” i zaostrzenia przepisów miejskich może rozwiązać napięcia wokół nocnego życia miasta.
CZYTAJ NA F7SPORT.PL – Polska kadra olimpijska na Paryż 2024. Wiemy, kto będzie niósł flagę