Firma TechniSoil naprawia drogi plastikowymi odpadami w Los Angeles.
W 2001 r. indyjski profesor chemii Rajagopalan Vasudevan odkrył właściwości wiążące plastiku i wynalazł (następnie opatentował) metodę układania dróg z tworzywa sztucznego i bitumu, która była używana do układania dróg w Indiach, tworząc w 2002 r. pierwszą na świecie drogę z tworzyw sztucznych.
Ulepszone drogi z tworzyw sztucznych mogą spełniać wyższe standardy drogowe, powodując rozprzestrzenianie się koncepcji na całym świecie.
Teraz Los Angeles dołącza do akcji. Burmistrz Eric Garcetti współpracuje z firmą TechniSoil Industrial zajmującą się technologią drogową, aby zastąpić miejskie pasy autobusowe i niszczący asfalt drogami z tworzyw sztucznych, które można poddać recyklingowi pod koniec ich życia.
Jak TechniSoil naprawia drogi
Odpady z tworzyw sztucznych, które trafiłyby do naszych oceanów lub na wysypisko, są używane jako zamiennik bitumu, znanego również jako asfalt (czarny szlam ropopochodny, który łączy ze sobą standardowe drogi).
Zamiast usuwać stary asfalt, nowa nawierzchnia wykorzystuje asfalt, który już jest, oszczędzając znaczną ilość zasobów węgla potrzebnych do sprowadzenia nowego i usunięcia starego asfaltu.
Trwalsze, dłuższe życie
Według TechniSoil testy laboratoryjne potwierdzają, że takie drogi są od 8 do 13 razy trwalsze niż zwykłe drogi i oczekuje się, że ich żywotność będzie co najmniej dwukrotnie większa niż typowa.
Na każde 1,5 km dwukierunkowej drogi TechniSoil zużywa około 2300 kg plastiku PET z recyklingu, co odpowiada około 395 000 plastikowym butelkom.
Czytaj: Ta firma zamienia plastikowe butelki w drogi, które są 3 razy trwalsze niż asfalt
Sean Weaver, dyrektor generalny TechniSoil, powiedział:
– Zamieniamy coś bezsensownego w najbardziej wartościowy element infrastruktury. Możemy zużywać wszystkie odpady z tworzyw sztucznych na świecie i możemy to zrobić w ciągu najbliższych ośmiu lat. Nie ma innej technologii, która to potrafi.
Kilka firm wykorzystuje odpady z tworzyw sztucznych do ulepszania swoich dróg. Oprócz TechniSoil do tych firm należą:
- Szkocka firma MacRebur, która produkuje produkty drogowe, które zastępują część bitumu odpadami z tworzyw sztucznych.
- Firma Dow Chemical, która od 2017 roku współpracuje z lokalnymi władzami w Tajlandii, Indiach i Indonezji.
- Holenderska firma PlasticRoad produkuje drogi w całości z odpadów plastikowych i przeszła już dwie udane próby w miastach Giethoorn i Zwolle.
W zakresie ochrony środowiska
Niektórzy ekolodzy obawiają się, czy z tych dróg uwalniane są mikro drobiny plastiku, i zachęcają do ostrożności. „Nawet jeśli drogi są bardziej odporne, można by założyć, że zwłaszcza jeśli są wykonane w całości z odpadów plastikowych, ulegną w pewnym stopniu erozji, a to przyczyni się do problemu, który mają rozwiązywać” – argumentuje Libby Peake, szef polityki surowcowej Green Alliance.
Jednak firmy MacRebur i TechniSoil szybko odrzuciły ten argument, twierdząc, że przekształcają plastik w jego pierwotny stan na bazie oleju.
Czytaj: Kraków: na terenie AGH powstało wyjątkowe osiedle dla jeży
johannesfloe.com – Art to remember