W nowej zagrodzie w Krajewie zamieszkają żubry

0
257
W Krajewie już wkrótce pojawią się żubry. (zdjęcie: pl.freepik.com)

Na obrzeżach Mławy w Krajewie na Mazowszu powstała 9-hektarowa Pokazowa Zagroda Żubrów, będąca częścią projektu ochrony żubra w Polsce. Do końca grudnia zadomowią się w nim cztery żubry – samiec Pomeranian i trzy samice: Pomykałka, Powilga i Parecka.

W ramach inicjatywy “Kompleksowa ochrona żubra w Polsce”, zakończono budowę nowej Zagrody Pokazowej Żubrów w Krajewie, która stanowi istotny element tego projektu. Obejmujący swoim zasięgiem 90% wolnej populacji żubrów w Polsce, projekt został zrealizowany na terenie nadleśnictwa z powiatu działdowskiego.

Zagroda Pokazowa wyposażona w takie innowacje jak dystrybutory wody termalnej ma na celu zapewnienie zarówno bezpieczeństwa zwiedzającym, jak i dobrostanowi żubrów. Zwierzęta po przybyciu na miejsce zostaną poddane kwarantannie umożliwiającej wnikliwą obserwację.

Pierwsze żubry mają zostać przetransportowane do zagrody w pierwszej połowie grudnia.

CZYTAJ: Stado 170 żubrów wyłaniające się z Puszczy Białowieskiej

Innowacyjna zagroda dla żubrów

Zagroda posiada zaawansowane elementy konstrukcyjne, w tym strategicznie rozmieszczone miejsce do karmienia, umożliwiające wygodną i bezpieczną obserwację żubrów. Z wieży widokowej można wygodnie obserwować żubry za pomocą lornetki. Ogrodzenie jest solidne i uniemożliwia bliskie spotkania. Ukończenie zagrody sygnalizuje początek działań ochronnych, dających nadzieję na powiększenie stada żubrów z biegiem lat.

Choć zagroda zostanie udostępniona zwiedzającym na początku przyszłego roku, leśnicy podkreślają, że żubr potrzebuje okresu aklimatyzacyjnego. W tym czasie prosi się odwiedzających, aby unikali zbliżania się do ogrodzenia, aby zwierzęta mogły zapoznać się z nowym domem.

CZYTAJ NA PL.SPORTEN.COM – Polka z kolejnym sukcesem. Iga Świątek wybrana najlepszą zawodniczką roku

Świętowanie i edukacja

Utworzono parking oraz tablice informacyjne o żubrach i lokalnej florze i faunie. Wstęp będzie bezpłatny po otwarciu zagrody, a oficjalna inauguracja zaplanowana jest na wiosnę.

Inwestycja ta została sfinansowana w 70% ze środków Lasów Państwowych i w 30% ze środków Unii Europejskiej. Dzięki temu finansowaniu, możliwa była realizacja kluczowych działań na rzecz ochrony żubrów.

Ten projekt stanowi ważny krok w kierunku ochrony i zachowania żubrów, będących cennym składnikiem polskiej przyrody i dziedzictwa narodowego.

CZYTAJ NA F7.PL – Jennifer Aniston pisała z Matthew Perry w dniu jego śmierci! Aktorka zdradza, w jakim był stanie