W pełni zautomatyzowana farma zastąpi rolników robotami

0
387
Zdjęcie: sompong_tom/iStock

W pełni zautomatyzowana farma zastąpi pracowników robotami i sztuczną inteligencją.

Rolnicy mogą wkrótce przyzwyczaić się do życia poza polem, ponieważ roboty i sztuczna inteligencja coraz częściej nadrabiają zaległości, a w wielu przypadkach znacznie przekraczają możliwości ludzkich pracowników.

Roboty i sztuczna inteligencja poprowadzą pierwszą w pełni zautomatyzowaną farmę w Australii, która została stworzona za 20 milionów dolarów, wyjaśnia raport ABC News.

Czytaj: Restauracja Haidilao zastępuje personel robotami

„Farma bez użycia rąk”

Projekt „farma bez użycia rąk” jest opracowywany przez naukowców z Uniwersytetu Charlesa Sturt w Wagga Wagga w Australii we współpracy z Centrum Badawczym Food Agility Co-operative.

„Farma bez użycia rąk” powstała na posiadłości o powierzchni 1900 hektarów, aby zademonstrować, co roboty i sztuczna inteligencja mogą zrobić bez rolników na polu.

Farma będzie wykorzystywać zrobotyzowane traktory, kombajny, sprzęt badawczy i drony.

Sztuczna inteligencja zajmie się siewem, zaprawianiem i zbiorem. Sztuczna inteligencja będzie wykorzystywana do podejmowania zautomatyzowanych decyzji zarządczych.

Będą też nowe czujniki do pomiaru roślin, gleby i zwierząt oraz narzędzia do zarządzania węglem, aby zminimalizować ślad węglowy.

Gospodarstwo prowadzi już działalność komercyjną i uprawia szereg upraw szerokoakrowych, w tym pszenicę, rzepak i jęczmień, a także winnicę, bydło i owce.

Czytaj: 6 najbardziej zaawansowanych robotów, które zmienią nasz świat

Zabieranie rolników z pola

W oświadczeniu prasowym dyrektor generalny Food Agility, Richard Norton, wyjaśnił, że rolnictwo „bez użycia rąk” jest znacznie bliższe, niż wielu ludziom się wydaje.

„Pełna automatyzacja nie jest odległą koncepcją, mamy już kopalnie w Pilbarze obsługiwane wyłącznie przez automatyzację” – wyjaśnił Norton. „Jeszcze minie trochę lat, zanim technologia zabierze rolników z pola i zanurzy ich w świecie robotyki, automatyzacji i sztucznej inteligencji”.

Norton powiedział, że początkowo skupią się na pojazdach autonomicznych, które mogłyby zbierać plony, gdy rolnik śpi.

„Możemy również zaobserwować mechaniczne autonomiczne zbiory w uprawach ogrodniczych i na obszarach uprawy winorośli” – powiedział Norton.

johannesfloe.com – Art to remember