W Polsce odkryto unikalny grobowiec wojownika z czasów scytyjskich sprzed 2,5 tysiąca lat

0
152
Pod Jarosławiem odkryto grób wojownika sprzed 2,5 tys. lat. To pierwszy taki obiekt na ziemiach polskich. (zdjęcie: pl.freepik.com)

Archeolodzy odkryli wyjątkowy grobowiec wojownika z czasów scytyjskich sprzed 2,4 tys. lat w Sobiecinie koło Jarosławia na Podkarpaciu. Odkrycie to jest unikatem nie tylko w skali Polski, ale i okolicznych regionów, rzucając światło na historyczne znaczenie kultury scytyjskiej.

Scytowie i ich wpływ kulturowy:

Scytowie byli koczowniczymi wojownikami, którzy migrowali do Europy ze wschodnich stepów Azji Środkowej między VIII a VII wiekiem p.n.e. Od VIII do IV wieku p.n.e. założyli rozległe imperium rozciągające się od zachodniej Azji po wschodnią Europę. Byli znani ze swojej nieustraszonej kultury wojowników, a ich najazdy powodowały powszechne zniszczenia w znanym wówczas świecie.

Wpływy scytyjskie w południowo-wschodniej Polsce:

W VII i VI wieku p.n.e. przedstawiciele scytyjskiego kręgu kulturowego osiedlili się na terenach dzisiejszej południowo-wschodniej Polski, tworząc niewielką enklawę z twierdzą w Chotyncu, w powiecie jarosławskim. Istnienie tej społeczności będącej pod wpływem Scytów zostało potwierdzone znaleziskami archeologicznymi w ostatnich latach.

CZYTAJ NA F7DOBRY.COM – Trasa kolejowa Warszawa-Lwów powraca po 18 latach

Badania bieżące w Chotyncu:

Od 2016 roku zespół naukowców z Uniwersytetu Rzeszowskiego prowadzi badania na temat tzw. aglomeracji chotyneckiej. Wśród nich jest dr Marcin Burghardt z Muzeum Kamienica Orsettich w Jarosławiu.

Dr Burghardt zwrócił uwagę, że choć na osadzie Chotyniec prowadzono szeroko zakrojone badania, do niedawna nie odkryto żadnych grobów ludności znajdującej się pod wpływami Scytów.

Ostatnie odkrycie w Sobiecinie:

Do niezwykłego odkrycia doszło przypadkowo w Sobiecinie k. Jarosławia, podczas prac wykopaliskowych związanych z budową nowego odcinka drogi wojewódzkiej Jarosław – Oleszyce – Cieszanów – Bełżec, obejmującego most na rzece San. Badania archeologiczne zlecił Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie i przeprowadziło je Biuro Doradztwa i Badań Archeologicznych pod kierownictwem Mirosława Kuś.

CZYTAJ NA SPORTEN.COM/PL – Harry Kane reaguje na awans Tottenhamu Hotspur w Premier League

Grobowce z epoki scytyjskiej w Polsce:

W Sobiecinie badacze odkryli łącznie pięć grobów, datowanych na ogół na wczesną epokę żelaza, pomiędzy 800 a 400-300 rokiem p.n.e. Trzy z nich to tzw. groby popielnicowe, charakterystyczne dla miejscowej ludności, określanej przez archeologów jako kultura tarnobrzesko-łużycka. Kultura ta praktykowała kremację, a prochy zmarłych umieszczano w ceramicznych urnach.

Niezwykłe znaleziska:

Jednak dwa z nowo odkrytych grobów wyróżniają się różnicami. W jednym odnaleziono szczątki dwóch osób, których ciała nie zostały poddane kremacji przed pochówkiem. Obok szczątków odnaleziono naczynie ceramiczne, żelazny nóż oraz żelazne elementy broni, w tym grot włóczni i lekki topór, co wskazuje na znaczny kontrast w stosunku do tradycyjnych praktyk kultury tarnobrzeskiej.

CZYTAJ NA F7SPORT.PL – Magdalena Fręch wygrała z Anną Daniliną 6:2, 6:2 w pierwszej rundzie turnieju WTA na kortach twardych w Hongkongu

Znaczenie odkrycia:

Doktor Burghardt podkreślił znaczenie żelaznego topora, zauważając, że pasuje on do typowej broni scytyjskiego kręgu kulturowego. Ta mała, przypominająca topór broń na długich trzonkach była preferowana przez stepowych nomadów tamtej epoki, znanych ze swojej zabójczej skuteczności.

Bliskość tych unikalnych pochówków z epoki scytyjskiej do cmentarza miejscowej ludności sugeruje możliwość znaczących interakcji kulturowych między obiema grupami w południowo-wschodniej Polsce w tym czasie.

W nadchodzących miesiącach prowadzone będą dalsze badania i analiza odkrytych artefaktów oraz szczątków ludzkich i zwierzęcych. Artefakty docelowo trafią do jarosławskiego muzeum w ramach wystawy poświęconej starożytnej historii regionu, której otwarcie zaplanowano na czerwiec przyszłego roku. Odkrycie to dostarcza cennych informacji na temat historycznych powiązań Polski z kulturą scytyjską.