W Polsce odsłonięto największy na świecie witraż

0
290
To największy na świecie witraż w jednym oknie. Jego powierzchnia to niemal 430 metrów kwadratowych!

Największy na świecie witraż został zainstalowany w kościele w Krakowie.

Okno, które ma powierzchnię 426 metrów kwadratowych i jest nieco większe od boiska do koszykówki, zostało poświęcone w niedzielę przez arcybiskupa krakowskiego Marka Jędraszewskiego w kościele Pana Jezusa Dobrego Pasterza w Krakowie.

Tworzenie okna, składającego się z 27 pionowych sekcji przedstawiających sceny z Biblii, zajęło prawie dwa lata.

„Szukałem informacji na ten temat. Nie znalazłem większego witraża w jednym oknie. Tak dużego okna nie znalazłem nigdzie. Mówimy o powierzchni ok. 426 metrów kwadratowych. Tę wielkość możemy porównać do ściany bloku dwupiętrowego, dwuklatkowego” – powiedział Maciej Szwagierczak, artysta z pracowni „TESTOR”, realizującej projekt prof. Wincentego Kućmy.

Witraż w kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Leawood w Kansas uważany jest za największy na świecie. Jednak ma 325 metrów kwadratowych i jest mniejszy od nowo zainstalowanego w Krakowie.

Centralna część grafiki przedstawia zmartwychwstałego Jezusa w otoczeniu uczniów, męczenników i świętych. W oknie widać też zwykłych ludzi niosących krzyże.

Dolna część grafiki przedstawia sceny zarówno ze Starego Testamentu (np. wędrówka Izraelitów przez pustynię i odsłonięcie Dziesięciu Przykazań Mojżeszowi), jak i Nowego Testamentu (np. Zwiastowanie i nakarmienie tłumów).

„Dla Chrystusa – Dobrego Pasterza nie ma żadnej owcy mało ważnej, zaginionej, która budziłaby w Nim poczucie obojętności – za każdą oddał Swoje życie, za każdą przelał Swoją krew” – mówił abp Marek Jędraszewski podczas odpustu w parafii Pana Jezusa Dobrego Pasterza w Krakowie. Metropolita krakowski poświęcił witraż, który powstał jako pamiątka jubileuszu 100-lecia parafii na Prądniku Czerwonym – to prawdopodobnie największy na świecie witraż, który ma niemal 430 metrów kwadratowych powierzchni.

„W założeniu prosiłem, żeby nie powtarzać Pana Jezusa Dobrego Pasterza tradycyjnego z laską pasterską i owieczkami, ale przedstawić eschatologię. Po jednej i po drugiej stronie są więc ludzie zbawieni, którzy weszli już do chwały, a brama otoczona jest Apostołami i świętymi. Pod krzyżem Chrystusa — a właściwie pod Chrystusem Zmartwychwstałym Dobrym Pasterzem — jest Maryja i św. Jan. Pan Jezus jest ukazany na witrażu jako brama owiec. W dolnej części natomiast są przedstawione sceny ze Starego i Nowego Testamentu. Te ze Starego Testamentu to figury mesjańskie, które obrazują Chrystusa jako naszego Odkupiciela. Jest scena Melchizedeka, Abrahama, wędrówki Izraelitów przez pustynię, wąż miedziany i nadanie przykazań. To wszystko zmierza już później do bramy – Chrystusa Dobrego Pasterza. Z jego krzyża wypływa chrzest święty, więc jest przedstawiony św. Jan Chrzciciel. Po przeciwnej stronie są sceny z Nowego Testamentu – zwiastowanie, nawiedzenie św. Elżbiety, cudowne rozmnożenie chleba i to również do tej bramy zmierza” – wyjaśnia ks. Dionizy Jedynak, emerytowany proboszcz parafii Pana Jezusa Dobrego Pasterza i pomysłodawca projektu.

CZYTAJ: Wystawiono na sprzedaż opuszczony kościół z XVI wieku w Polsce

Okno zaprojektował Wincenty Kućma, 88-letni polski rzeźbiarz, ilustrator i profesor krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Do najważniejszych dzieł artysty można zaliczyć pomnik Powstania Warszawskiego w Warszawie oraz pomnik Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku.

„Dostajemy gotowy projekt, zrobiony w skali 1:1 najczęściej już z wytypowanymi kolorami i zaczynamy od kopiowania” – powiedział Szwagierczak, wyjaśniając, w jaki sposób wcielili wizję Kućmy w życie. „Następnie numerujemy każdy kawałek odbitki. Następnym etapem jest wybór kolorów na podstawie projektu kolorystycznego. Zwykłą czarną kalką przebijamy z projektu, a bristol po liniach ołowiowych. Następnie numerujemy każdy kawałek odbitki. Następnym etapem jest wybór kolorów na podstawie projektu kolorystycznego.”

Dalej pora na rozkrajanie szkła i układanie witraża według szablonu, jeszcze „na sucho”. Po lutowaniu ostatnia korekta projektanta. „Po niej lutujemy z drugiej strony i następuje najbrudniejsza robota w pracowni, czyli kitowanie. Kit robimy sami z kredy i z pokostu, który jest bardziej miękki niż tradycyjny, czerwony szklany kit. Wciskamy go z jednej i z drugiej strony pod ołów i czyścimy, aby usunąć nadmiar” – wyjaśnia witrażysta.

W zależności od wilgotności, tak przygotowany witraż schnie nawet do dwóch tygodni, zanim będzie można go „zamontować” w oknie. Oprócz Szwagierczaka, nad projektem pracowało trzech innych artystów.

CZYTAJ NA PL.SPORTEN.COM – Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Rugby na Wózkach odbędą się na Pomorzu

W Krakowie znajdują się już znane przykłady witraży, m.in. słynne dzieło Bóg Ojciec, znane także pod nazwą Stań się –secesyjny witraż z 1904 roku wykonany według projektu Stanisława Wyspiańskiego, znajdujący się w kościele franciszkanów pw. św. Franciszka w Krakowie, w zachodniej ścianie nawy. W mieście znajduje się muzeum witraży poświęcone historii tej formy sztuki.