W Polsce rośnie turystyka letnia w związku ze zmianami klimatycznymi

0
86
Krajowa turystyka rośnie w siłę. (zdjęcie: pl.freepik.com)

Polska będzie jednym z krajów, w których nastąpi wzrost turystyki letniej, ponieważ zmiany klimatu popychają wczasowiczów dalej na północ, przewiduje szef giganta turystycznego TUI. Kraj ma 770 kilometrów linii brzegowej, z czego większość to piaszczyste plaże.

Dyrektor generalny firmy, Sebastian Ebel, mówi, że TUI planuje zainwestować w więcej zorganizowanych wakacji nad Bałtykiem, a także w Holandii i Belgii. „Daje nam to więcej możliwości rozwoju” – wyjaśnił w rozmowie z mediami, w tym BBC, Reuters i The Telegraph.

Ogłoszenie pojawiło się po tym, jak fale upałów spowodowały tego lata poważne zakłócenia dla wczasowiczów w południowej Europie, zwłaszcza w Grecji, w kraju, w którym była seria pożarów, która spowodowała masowe ewakuacje. Samo TUI musiało ewakuować 8 000 klientów z wyspy Rodos.

Polskie wybrzeże Bałtyku od dawna jest popularnym celem wakacyjnym wśród samych Polaków, ale w ostatnich latach przyciąga również coraz większą liczbę turystów z zagranicy.

CZYTAJ: Już nie Warszawa, a Gdańsk jest największym miastem w Polsce!

W zeszłym roku The Telegraph opisał Hel – piaszczysty, wysadzany drzewami półwysep na północ od Gdańska – jako „nieprawdopodobny kawałek wakacyjnego raju na plaży w słonecznej Polsce”. W tym roku czytelnicy The Guardian wybrali półwysep jako jedno z ulubionych miejsc podróży w Polsce.

W międzyczasie, z dala od wybrzeża Bałtyku, stolica Polski, Warszawa, została wybrana w publicznym głosowaniu na najlepsze miejsce docelowe Europy 2023. Kraków, drugie co do wielkości miasto w kraju i główny międzynarodowy ośrodek turystyczny, wielokrotnie był wybierany przez Brytyjczyków jako najlepsze miejsce do odwiedzenia.

CZYTAJ: Konkurs European Best Destinations 2023: Warszawa najatrakcyjniejszym celem turystycznym w Europie

Z danych GUS z pierwszego kwartału tego roku wynika, że pobyty turystów przekroczyły już poziomy sprzed pandemii.

W okresie styczeń-marzec z noclegów w Polsce skorzystało 7,02 mln turystów, w tym 1,35 mln z zagranicy. Obie liczby były wyższe niż w tym samym okresie 2019 roku, kiedy wyniosły odpowiednio 6,7 mln i 1,29 mln.

Dane te dotyczą okresu ferii zimowych, ale dane GUS z maja – ostatniego dostępnego miesiąca – pokazują, że Polskę odwiedziło 602 tys. turystów zagranicznych (w tym ci, którzy nie nocowali). To o 31% więcej niż rok wcześniej.

Przewiduje się, że ocieplenie spowodowane zmianami klimatycznymi nie tylko uczyni Polskę bardziej atrakcyjnym miejscem na wakacje, ale także pobudzi rozwijający się krajowy przemysł winiarski.

CZYTAJ NA SPORTEN.COM/PL – Bayern Monachium osiągnął porozumienie z Tottenhamem w sprawie pozyskania Harry’ego Kane’a