W polskiej jaskini dokonano niesamowitego odkrycia!

0
309

W polskiej jaskini odkryto kości lwa jaskiniowego i mamuta.

Podczas prac archeologicznych w jednej z najsłynniejszych jaskiń w Polsce odkryto 200 dużych i dobrze zachowanych kości niedźwiedzia, lwa jaskiniowego i mamuta. Naukowcy spodziewają się, że w kolejnych warstwach gleby może znajdować się nawet tysiące małych artefaktów.

Prace prowadzone są tam po raz pierwszy od 1960 roku i mają pomóc w zbadaniu zmian klimatycznych oraz ustaleniu historii człowieka Neandertalczyka na tym terenie.

CZYTAJ: Cuevas del Drach, czyli Smocze Jaskinie na Majorce

Jaskinia, ze względu na spektakularne naturalne formacje skalne, zwana Jaskinią Raj, położona jest w województwie świętokrzyskim.

„To jedno z najsłynniejszych i najważniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce, a wiemy o nim bardzo mało” – powiedziała Polskiej Agencji Prasowej dr hab. Małgorzata Kot z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Kobieta zwróciła uwagę, że badania na tym stanowisku prowadzono dopiero w latach 60. XX wieku, niedługo po odkryciu jaskini. Następnie odkryto „ogromne ilości kości zwierzęcych i ślady co najmniej dwóch wizyt Neandertalczyków w tym miejscu”.

CZYTAJ NA PL.SPORTEN.COM – Barcelona chce pozbyć się polskiego napastnika, który ma problemy z kolegami z drużyny

Jednak Małgorzata Kot, która nadzoruje obecne prace, podkreśliła, że od tego czasu opracowano nowe metody, które pozwalają na pełniejszy wgląd w historię jaskini.

Do soboty 10 lutego w wejściu do jaskini trwały badania, a prace wykopaliskowe objęły jedynie około pół metra kwadratowego. Jednak badania będą kontynuowane na szerszą skalę w czerwcu i lipcu.

Przy wejściu do jaskini prace wykopaliskowe prowadził zespół badaczy pod kierownictwem dr hab. Małgorzaty Kot. Badacze powrócili do Jaskini Raj po 60 latach od pierwszych prac archeologicznych prowadzonych zaraz po odkryciu jaskini.

„Jesteśmy już w stanie oszacować, że w jaskini mieszkali nie tylko Neandertalczycy, ale także współczesny człowiek. Czego wcześniej nie odnotowywano” – zauważyła badaczka.

Celem projektu jest szczegółowe zrekonstruowanie zmian klimatycznych i środowiskowych, jakie zaszły w prehistorycznej Polsce południowej oraz ich wpływu na strategie osadnicze.

Od niedzieli badacze dotarli już do warstw, w których znaleźli m.in. kości zwierząt – lwa jaskiniowego, nosorożca włochatego, mamuta, konia i niedźwiedzia jaskiniowego, a także poroża reniferów.

Jaskinia Raj powstała w skałach wapiennych około 360 milionów lat temu. Odkryli ją uczniowie krakowskiej szkoły w 1964 roku podczas zajęć terenowych. Jaskinia słynie z formacji mineralnych i od momentu jej udostępnienia w 1972 roku co roku przyciąga tysiące turystów.

CZYTAJ NA F7SPORT.PL – Manchester United chce podkraść dyrektora sportowego ligowemu rywalowi