W Poznaniu rozpoczyna się jeden z najwspanialszych festiwali fantasy w Europie

0
160
W Poznaniu wystartował Pyrkon. (zdjęcie: Justyna Kuberka, facebook)

„To największy festiwal fantastyki w tej części Europy” – tak o rozpoczynającym się w piątek w Poznaniu Pyrkonie mówią jego organizatorzy.

Oczekuje się, że w trzydniowym wydarzeniu weźmie udział ponad 50 000 uczestników.

Podobnie jak w latach ubiegłych, wydarzenie odbywa się na terenach Międzynarodowych Targów Poznańskich. Łukasz Kaczmarek ze stowarzyszenia powiedział Polskiej Agencji Prasowej (PAP), że Pyrkon to największe wydarzenie kulturalne w Poznaniu i jedno z największych wydarzeń kulturalnych w Polsce.

„Festiwal ten od lat się rozwija, przyciągając coraz więcej uczestników. Pyrkon utrzymuje się głównie ze sprzedaży biletów; zebrane podczas wydarzenia środki zostaną przeznaczone na organizację kolejnego, jeszcze bardziej emocjonującego. Choć jest to największy festiwal fantastyki w tej części Europy, ma on charakter wyraźnie niekomercyjny. Przygotowywany jest przez cały rok przez zespół około 100 wolontariuszy. Podczas Pyrkonu wspiera nas około tysiąca wolontariuszy” – powiedział Kaczmarek.

Kaczmarek przyznał, że ogromnym wsparciem i wielką szansą dla rozwoju Pyrkonu była współpraca z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi. Dodał, że gdyby powierzchnia targów była większa, wydarzenie mogłoby się jeszcze rozrosnąć i przyciągnąć jeszcze więcej uczestników.

CZYTAJ: Kultowy hotel w Poznaniu świętuje 60-lecie

Zagraniczni goście zwiększają zainteresowanie tym festiwalem

Współorganizator wydarzenia przyznał, że co roku największą atrakcją są zaproszeni goście z całego świata, w tym popularni aktorzy i uznani twórcy.

W tym roku do Poznania zawitają m.in. Miranda Otto, australijska aktorka najbardziej znana z roli księżniczki Eowiny w serialu „Władca Pierścieni” oraz Kevin McNally, zapamiętany z roli pirata Gibbsa z serii „Piraci z Karaibów”. Łącznie na wydarzeniu spodziewanych jest ponad 200 gości: autorów, aktorów, twórców, a także przedstawicieli środowiska naukowego.

„Z dumą mogę powiedzieć, że jesteśmy już na etapie, na którym goście polecają nas sobie nawzajem. Wyczuwają pozytywny klimat tego wydarzenia i czują się tutaj dobrze zaopiekowani. Co ważne, widzą, że nie pobieramy od uczestników dodatkowych opłat za autografy czy zdjęcia z gośćmi. Dzięki temu gotowi są pojawić się u nas na bardzo preferencyjnych warunkach” – powiedział.

Znaczącą część gości zaproszonych na Pyrkon stanowią uznani autorzy książek i twórcy komiksów. W tym roku do Poznania zawitają tak wybitne osobistości, jak norweska pisarka Siri Pettersen i amerykański pisarz Brent Weeks. Wśród polskich autorów obecnych na konferencji są cenieni autorzy fantasy Jarosław Grzędowicz i Elżbieta Cherezińska.

CZYTAJ NA PL.SPORTEN.COM – Dziś rozpoczyna się UEFA Euro 2024: co musisz wiedzieć o turnieju

Dobra wiadomość dla miłośników Gwiezdnych Wojen

Nowością tegorocznego festiwalu będzie strefa kibica „Gwiezdnych Wojen”. Miłośnicy „Gwiezdnych Wojen” będą mieli okazję spotkać Joonasa Suotamo, który w najnowszych odsłonach wcielił się w Chewbaccę.

Co roku podczas Pyrkonu w całym Poznaniu można spotkać cosplayerów przebranych za księżniczki, rycerzy, czarodziejów czy postacie z „Gwiezdnych Wojen”. Współorganizatorka Pyrkonu Laura „Asgardian Fraud” Czerwinski powiedziała PAP, że dla wielu cosplayerów przygotowanie nowego kostiumu na każdą większą imprezę jest punktem honoru. Przyznała, że ​​w ostatnich latach w Polsce coraz łatwiej jest pozyskać materiały potrzebne do stworzenia tych kostiumów.

„Możesz użyć wszystkiego, nawet plastikowych łyżek znalezionych w jakiejś kawiarni. Jednak w cosplayu zwykle używa się bardzo specyficznych materiałów. Oczywiście wiele osób przyjeżdżających na Pyrkon kupuje gotowe kostiumy; cosplay to przede wszystkim zabawa; nie ma obowiązku samodzielnego uszycia kostiumu” – powiedziała.

Na Pyrkonie dostępna będzie wypożyczalnia kostiumów oraz studio fotograficzne cosplay. Odbędzie się także konkurs na najlepszy projekt.

W programie Pyrkonu znajduje się wiele wydarzeń muzycznych. Wystąpią takie zespoły jak Nocny Kochanek, japoński zespół Burnout Syndromes czy zespół Jeremiah Kane. Orkiestra Miasta Poznania przy MPK przygotowuje specjalny koncert utworów kojarzonych z produkcjami science-fiction.

Podczas festiwalu na terenie MTP swoje stoiska zaprezentuje ponad 300 wystawców, oferujących gadżety ze znanych i mniej znanych światów, a także unikatowe, rękodzieło.

W ubiegłym roku Pyrkon odwiedziło ponad 52 tysiące osób.

Organizator festiwalu, stowarzyszenie Klub Fantastyki „Druga Era”, jest stowarzyszeniem non-profit zrzeszającym pasjonatów literatury, gier i filmów związanych z fantastyką. Klub organizuje także sesje RPG, spotkania przy grach planszowych i dyskusje literackie. Zrzesza ponad 70 członków i sympatyków.

CZYTAJ NA F7SPORT.PL – Legenda niemieckiej reprezentacji nieoczekiwanie przepowiedziała zwycięzcę Euro 2024