W restauracji znaleziono ślady dinozaura sprzed 100 milionów lat

0
322
W chińskiej restauracji znaleziono 100-milionowe ślady największych gatunków dinozaurów na świecie. Źródło: New China

Wśród wielkich złóż skamieniałości na świecie znajdują się Chiny i nigdzie indziej na świecie nie może się pochwalić tak wieloma skamieniałymi odciskami stóp dinozaurów.

Jednak ludzie mogliby się spodziewać, że znajdą je na odległej pustyni, a nie wśród stołów w jadłodajni na dziedzińcu nowoczesnego miasta.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Ślady należały do pary zauropodów — gigantycznych dinozaurów o długich szyjach, takich jak brontozaur, które rywalizowały z dużymi wielorybami pod względem długości i wagi. Znalezione w restauracji w Leshan, w prowincji Syczuan, lokal powstał na szczycie pola uprawnego, gdzie odciski zostały zakopane pod ziemią.

Lida Xing, paleontolog i profesor nadzwyczajny na China University of Geosciences, powiedział USA TODAY, donosząc o historii, że on i jego zespół potwierdzili istnienie odcisków stóp za pomocą skanów 3D podłogi.

Uważa się, że powstały 100 milionów lat temu w okresie kredowym, ostatniej erze dinozaurów, zanim Ziemia została uderzona przez asteroidę około 65 milionów lat temu. Zwierzęta miały 12 metrów długości.

Czytaj: Dlaczego ptaki przeżyły, a dinozaury wyginęły po uderzeniu asteroidy w Ziemię

Na czas prowadzenia badań właściciel restauracji zamknął strefę swojej jadalni.

Czytaj: Wakacyjny Szlak Kulinarny. Odwiedź Wine and Taste pod Krakowem

Zawsze szybki rozwój Chin oznacza, że paleontolodzy, tacy jak dr Xing, nie zawsze mają możliwość zbadania obszarów, zanim zostaną zabudowane.