W Śląskim Ogrodzie Zoologicznym urodziły się cztery śliczne lwiątka!

0
171
4 lwiątka angolskie - 2 samice i 2 samców przyszły na świat w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym. To pierwsze od 21 lat narodziny lwów w chorzowskim zoo. (zdjęcie: Śląski Ogród Zoologiczny, facebook)

We wrześniu 2023 roku w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym, w Chorzowie, przyszły na świat cztery młode lwiątka angolskie. Te niezwykłe nabytki stanowią nadzieję dla krytycznie zagrożonego podgatunku i podkreślają wagę działań ochronnych.

Gatunek lwa angolskiego jest zagrożony

„Lwy angolskie są zagrożone wyginięciem” – mówi dyrektor Śląskiego Ogrodu Zoologicznego, Marek Mitrenga

Znaczenie tych narodzin nie umknęło władzom lokalnym, w których uczestniczyli marszałek Jakub Chełstowski i dyrektor Śląskiego Ogrodu Zoologicznego Marek Mitrenga.

Lwiątka czują się dobrze, są bardzo dynamiczne i dokuczają mamie” – mówi kierownik sekcji małp i zwierząt drapieżnych w śląskim zoo, Wojciech Bielatowicz

W ciągu ostatnich 21 lat populacja lwów angolskich spadła o około 43%, a na świecie pozostało jedynie 77 osobników, z czego 73 w Europie.

CZYTAJ: Pracownik Safari Park przyjaźni się z lwem, który jest przytulany

Pierwszy taki poród od 21 lat

4 lwiątka angolskie – 2 samice i 2 samców – przyszły na świat w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym. To pierwsze od 21 lat narodziny lwów w chorzowskim zoo.

Nowonarodzone lwiątka potrzebują większego wybiegu. Obecnie trwa budowa nowego obiektu dla lwów wraz z wybiegami zewnętrznymi. „Koszt inwestycji to ponad 3,2 mln złotych” – mówi marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

Ten nowoczesny kompleks, zaprojektowany z myślą o dobrostanie zagrożonych zwierząt, będzie obejmował wewnętrzne pomieszczenia hodowlane, przestrzenie wystawiennicze z przestronnymi oknami i obszerne wybiegi zewnętrzne. Śląski Ogród Zoologiczny ma zamiar stać się trzecią na świecie placówką, w której z sukcesem hoduje się lwy angolskie.

CZYTAJ NA PL.SPORTEN.COM – Niesamowite emocje w starciu o Superpuchar Polski!