W tej szkole chłopcy uczą się prac związanych z prowadzeniem domu

0
670

Zmywanie naczyń, pranie, prasowanie, gotowanie i wiele innych podstawowych zajęć związanych z prowadzeniem domu większość z nas kojarzy i je wykonuje. Niestety, większość osób te obowiązki utożsamia z „paniami domu”. Jedna ze szkół postanowiła zwalczyć ten stereotyp i nauczyć mężczyzn przydatnych rzeczy.

Dzieci i młodzież zadań związanych z utrzymaniem porządku uczy się w domu. Dawniej normalne było, że kobieta była w domu i skupiała się na wychowywaniu dzieci, dbaniu o dom, a mąż pracował. W dzisiejszych czasach ciężko sobie wyobrazić, aby jedna pensja wystarczyła na życie.

W związku tym stereotyp, że kobieta pracuje, a po pracy zajmuje się jeszcze domem i dziećmi, a mężczyzna po pracy siedzi przed telewizorem jest bardzo krzywdzący dla współczesnych kobiet. Na szczęście coraz częściej można znaleźć rodziny, gdzie mama i tata wymieniają się obowiązkami i sobie pomagają. Mama np. zmywa naczynia, ale tata zawsze prasuje ubrania.

Mimo to są jeszcze osoby, które w głowie mają wpojony „tradycyjny” podział obowiązków domowych.

Jedna ze szkół postanowiła zmienić podejście młodych ludzi i uczą w niej prac domowych chłopców. Takie zachowanie ma zwrócić uwagę wszystkich mężczyzn na równość płci i walkę z napiętnowaniem facetów, którzy wykonują „babskie” zadania.

Colegio de Fomento Montecarmelo jest w mieście Vigo na terenie Hiszpanii. To właśnie w tej szkole zajęciami dodatkowymi są kursy z prasowania i gotowania dla uczniów płci męskiej.

Czytaj: 8 ciekawych zastosowań folii aluminiowej, także do prasowania.

Zdjęcie: facebook.com

W Hiszpanii, ale również i w Polsce oraz w innych krajach można spotkać osoby, które są za tradycyjnym podziałem domowych obowiązków. Na szczęście kobiety coraz głośniej mówią o tym, że nie chcą być „kurami domowymi” i tylko wychowywać dzieci. Dlatego tak ważne jest, aby już od najmłodszych lat zmieniać podejście do życia, aby w dorosłym życiu było jak najmniej rozstań i rozwodów. W dzisiejszych czasach mężczyzna powinien pomagać kobiecie dbać o dom. I to wcale nie powinno nikogo dziwić.

Zdjęcie: facebook.com

„Chcemy, aby uczniowie potrafili wykonywać różne prace w domu. Będą mogli wtedy pomagać swoim rodzicom. Chłopcy powinni zrozumieć, że nie ma typowo kobiecych obowiązków. Mężczyźni też mogą je wykonywać” – twierdzi dyrekcja hiszpańskiej szkoły.

Zdjęcie: facebook.com
Zdjęcie: facebook.com

Nauczyciele Colegio Montecastelo zauważyli, że większość uczniów nie wie kompletnie, jak wykonywać takie czynności domowe, jak prasowanie czy gotowanie. Postanowili to zmienić.

Szkoła prowadzi także zajęcia związane ze stolarstwem, kamieniarstwem, hydrauliką czy elektrycznością.

„Nie sądziłem, że prace domowe zabierają tak wiele energii. Teraz zdałem sobie sprawę z tego, ile muszą napracować się moi rodzice, aby utrzymać dom w czystości. Widzę, że wcale nie jest to takie łatwe” – powiedział jedne z uczniów tej szkoły.

Poza zajęciami z prac związanych z domem uczniowie tej szkoły mają także lekcje wychowawcze uczące równego traktowania płci, poszanowania praw kobiet. Wszystko po to, aby ci chłopcy wyrośli na wartościowych mężczyzn.

Co myślicie o takich zajęciach z prasowania czy gotowania? Przydałyby się również w polskich szkołach?

Czytaj: Tour du Mont Blanc – w 170 km dookoła korony Europy