W tej wiosce mężczyźni i kobiety mówią różnymi językami

0
398
Ubang: nigeryjska wioska, w której mężczyźni i kobiety mówią różnymi językami. Źródło: Twitter

Mówi się, że kobiety pochodzą z Wenus, a mężczyźni z Marsa, i nigdzie nie jest to bardziej widoczne niż w Ubang, wyjątkowej nigeryjskiej społeczności wiejskiej, w której mężczyźni i kobiety mają oddzielne języki.

Trudno uwierzyć, że mężczyźni i kobiety dorastający razem w tej samej wiosce mogą mówić różnymi językami, ale w przypadku mieszkańców Ubang jest to całkowicie prawdziwe.

Nie jest do końca jasne, jaka proporcja słów w języku mężczyzn i kobiet jest różna, ale istnieje wystarczająco dużo przykładów, aby zdania brzmiały inaczej, gdy są wypowiadane przez płeć przeciwną.

Na przykład dla „ubrania” mężczyźni używają słowa „nki”, podczas gdy kobiety mówią „ariga”.

„Kitchi” oznacza drzewo dla mężczyzn, podczas gdy kobiety mówią „okweng”. To nie są tylko subtelne różnice w wymowie, ale zupełnie inne słowa i tak było odkąd ktoś pamięta.

„To prawie jak dwa różne leksykony” – powiedział BBC antropolog Chi Chi Undie. „Istnieje wiele słów wspólnych dla mężczyzn i kobiet, są też inne, które są zupełnie inne w zależności od płci. Nie brzmią podobnie, nie mają tych samych liter, to zupełnie inne słowa”.

Co ciekawe, zarówno mężczyźni, jak i kobiety są w stanie doskonale się rozumieć w Ubang, ponieważ zarówno chłopcy, jak i dziewczęta dorastają wokół rodziców i uczą się obu języków, ale w wieku 10 lat oczekuje się, że chłopcy będą mówić w męskim języku.

„Istnieje etap, do którego mężczyzna dochodzi i odkrywa, że nie używa swojego właściwego języka” – powiedział szef Oliver Ibang. „Nikt mu nie powie, że powinien zmienić język na męski. Kiedy zaczyna mówić w męskim języku, wiesz, że zaczyna dojrzewać.

Czytaj: Bezdomny 10-latek z Nigerii został mistrzem Stanów Zjednoczonych w szachach

Nikt tak naprawdę nie wie, jak i dlaczego rozpoczęła się dwujęzyczna tradycja Ubang, ale większość mieszkańców preferuje teorię religijną, zgodnie z którą Bóg stworzył Adama i Ewę jako ludzi Ubang i dał im dwa różne języki. Planował dać każdej grupie etnicznej dwa języki, ale zdał sobie sprawę, że nie ma wystarczającej liczby języków, więc zatrzymał się w Ubangu, pozostawiając wioskę inną niż wszystkie inne społeczności na świecie.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Antropolog Chi Chi Undie uważa, że te dwa języki są wynikiem „kultury dwupłciowej”, w której mężczyźni i kobiety działają w dwóch odrębnych sferach i żyją w oddzielnych światach, które rzadko się spotykają.

Przyznaje jednak, że jest to słaba teoria, ponieważ kultura dwupłciowa jest obecna w wielu częściach Afryki, pomijając różne języki dla mężczyzn i kobiet.

Dziś, gdy angielskie słowa wchodzą do leksykonu młodych ludzi w Nigerii, dwa języki Ubang są zagrożone zaginięciem na zawsze. Ani język męski, ani żeński nie są zapisywane, więc każda płeć przekazuje sobie język z pokolenia na pokolenie.

Czytaj: Wielka Zielona Ściana Afryki, która powstrzymuje ubóstwo.