W tym ogromnym starożytnym podziemnym mieście mieszkało kiedyś 20 000 osób

0
800

Każdy z nas, kiedy był dzieckiem marzył o tym, żeby otworzyć drzwi w sypialni, które zaprowadzą do ukrytego świata. Pewien mężczyzna spełnił to marzenie.

Czy możesz sobie wyobrazić zakopane miasto tuż za ścianami Twojego domu? W 1963 roku Turczyk zburzył mur w piwnicy i odkrył starożytne, 18-piętrowe podziemne miasto Derinkuyu.

W jednej chwili Derinkuyu stało się jednym z największych podziemnych miast na świecie. Położone w tureckim regionie Kapadocji, jest to jedno z ponad 200 podziemnych miast wykutych w skale wulkanicznej.

W rzeczywistości Derinkuyu jest połączone z niektórymi podziemnymi osadami tunelami, które biegną przez wiele kilometrów. To, co jest najbardziej imponujące, to głębokość miasta na ponad 76 metrów, a także organizacja potrzebna do zaspokojenia potrzeb ludności mieszkającej pod ziemią.

Kiedy powstało podziemne miasto?

Uważa się, że podziemne miasto Derinkuyu zostało założone przez Frygów w VIII-VII wieku p.n.e. Po tym, jak ludność stała się chrześcijańska w czasach rzymskich, zaczęli włączać kaplice do swoich podziemnych mieszkań. Uważa się, że ludność chrześcijańska wykorzystała podziemne miasto, aby uniknąć prześladowań ze strony Rzymian.

Ale w okresie bizantyjskim kwitło podziemne miasto. Podczas wojen arabsko-bizantyjskich od 780 do 1180 Derinkuyu było wykorzystywane jako schronienie dla muzułmańskich Arabów – w tym okresie dodano tunele łączące podziemne miasta.

Alternatywna teoria umieszcza stworzenie podziemnego miasta znacznie wcześniej, wraz ze starożytnymi Hetytami Anatolijskimi. Uważa się, że konstrukcja ta powstała około XIV wieku przed naszą erą, a obszar ten służył do ucieczki przed najeżdżającymi wrogami.

Czytaj: Najwyższe budynki na świecie zapierają dech w piersiach

Jak wyglądało życie w Derinkuyu?

Te starożytne podziemne miasto, choć nie idealne dla osób z klaustrofobią, starało się uczynić życie tak wygodnym – i bezpiecznym – jak to możliwe. Długie korytarze o długości do 55 metrów długości zapewniały wentylację, a duże, okrągłe kamienne drzwi o wadze do 455 kg zapewniały, że najeźdźcy nie mogli dostać się do podziemnego miasta.

Oprócz kaplic do oddawania czci istnieją również obszary dla zwierząt gospodarskich i liczne studnie, które zapewniały wodę pitną. Pomieszczenia ogólnodostępne, stajnie, piwnice z winami wskazują na żywe odtworzenie życia na ziemi pod ziemią. A co ze wszystkimi odpadami? To było przechowywane w doniczkach, a następnie, gdy to możliwe, transportowane naziemnie.

Derinkuyu dzisiaj

Podziemne miasto Derinkuyu, otwarte dla publiczności od 1965 r., wraz z pobliską Kaymaklı, jest znaną atrakcją turystyczną w regionie. Chociaż tylko 8 z 18 poziomów jest widocznych, jest to niesamowita okazja, aby zobaczyć, jak człowiek dostosowuje się do swoich warunków.

Znajdujące się w Kapadocji, środkowym regionie Anatolii w Turcji, podziemne miasto jest jednym z ponad 200 podziemnych miast w okolicy.

Podziemne miasto najprawdopodobniej służyło do celów obronnych, a duże kamienie służyły do barykadowania drzwi.

Podziemne miasto Derinkuyu, będące obecnie atrakcją turystyczną, rozciąga się na ponad 76 metrów pod ziemią i ma 18 kondygnacji, jest najgłębszą podziemną metropolią na świecie.

Źródło

Czytaj: NAJPIĘKNIEJSZE DOLINY EUROPY