W Villány już zaczęli zbierać niebieskie winogrona!

0
587

Region winiarski Villány jest najbardziej na południe położonym regionem winiarskim Węgier, który posiada winnice o powierzchni blisko 2000 hektarów. 

Dowiedziono, że na terenie Villány już sami Rzymianie zajmowali się uprawą winorośli. Na początku niewoli tureckiej region charakteryzował się obfitymi zbiorami, ale później, z powodu nieustannych walk, znaczna część winnic uległa zniszczeniu.

W XVII wieku miejscowość Villány została odbudowana, ale znacznie bliżej stoków winnych niż wcześniej. W tym czasie we wsi żyła przede wszystkim ludność serbska.

Czytaj: Pola winogron

W XIX. wieku urósł popyt na wina z Villány nie tylko w kraju, ale i zagranicą. Do roku 1848 poddani swoje wina mogli sprzedawać tylko od 29 września do 24 kwietnia (od świętego Michała do świętego Jerzego). Zniesienie tego zarządzenia znacznie zwiększyło możliwości odniesienia sukcesu rynkowego dla poddanych, którzy trudzili się winiarstwem.

Rozszerzające się możliwości rynkowe, uprawa rodzajów winorośli dających jakościowe wina umożliwiły winom z tego regionu zagościć na stałe również na rynkach zagranicznych. Ten szybki rozwój uprawy winogron i produkcji winiarskiej załamał się przez plagę filoksery, która objęła cały kraj. Plaga filoksery na Węgrzech pojawiła się w 1875 roku i również w regionie Villány spowodowała niepowetowane straty, a w następnych 20 latach dalsze, ogromne szkody.

Na początku XX wieku branża uprawy winogron i produkcji winiarskiej w Villány wzniosła się na wyższy poziom. Niestety ten rozwój został przerwany przez I Wojną Światową. W skutek ograniczenia terytorium kraju po wojnie do jednej trzeciej poprzedniej wielkości zawęziły się znacznie dotychczasowe rynki zbytu wina i zarówno w Villány, jak również na terenie całego kraju wytworzyły się ogromne zasoby zbędnego wina. Po zakończeniu II Wojny Światowej okupacja sowiecka przyniosła straszne konsekwencje dla Villány i okolicznych wsi. 

Blue link: https://www.tbgtechco.com

Region Winiarski Villány swój niepowtarzalny charakter zawdzięcza ludności wielonarodowej, zmieszaniu się różnych kultur winnych, a przede wszystkim swojej nieustannej, konsekwentnej pracy. Znajdują się tu wszelkie rodzaje produkcji wina – od klasycznych rodzinnych piwnic, poprzez nowoczesne zakłady winiarskie aż do tradycyjnych, wielkich gospodarstw winnych.

Villány jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się regionów winiarskich, który swój rozwój zawdzięcza trzymającej się razem wspólnocie winiarzy, świadomie formowanemu marketingowi kultury wina oraz sile doskonałej jakości win.

Tajemnica doskonałych win z Regionu Villány tkwi w cechach środowiska naturalnego oraz wynika z fachowej wiedzy winiarzy. 

Poniżej możecie zobaczyć zdjęcia przedstawiające zbiór winogron w Villány:

Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook

Czytaj: Wizyta w portugalskiej winnicy? Zamieszkaj w beczce do wina!