W Warszawie powstała pierwsza budka z gniazdami dla jaskółek

0
560
Na dwóch poziomach jaskólnika zainstalowano 42 gniazda, które zostały ulepione z trocinobetonu i wyglądem przypominają te robione przez ptaki. Zdjęcie: Facebook

Hotel dla jaskółek na warszawskich Bielanach – to pierwsza tego typu konstrukcja w Polsce.

Hotel dla jaskółek powstał w ramach budżetu obywatelskiego. Jaskółki szybko pokochały osiedle Chomiczkówka na Bielanach. Te ptaki są bardzo pożyteczne. Jedna oknówka potrafi złowić dziennie nawet sześć tysięcy komarów.

Niestety z powodu trudnych warunków w miastach, ptaki budowały czasami swoje gniazda w niezbyt odpowiednich miejscach.

Czytaj: Pomysły na gniazda dla ptaków

– Mimo że są to bardzo pożyteczne ptaki, to nie spotkały się z przychylnością niektórych mieszkańców. Okazywało się, że gniazda, które były budowane przez ptaki na budynkach mieszkalnych były przez niektórych niszczone – tłumaczy Krystian Lisiak.

Postanowiliśmy złożyć projekt wieży dla jaskółek do Budżetu Obywatelskiego, aby ptaki, który są naszymi sprzymierzeńcami miału tu swoje miejsce do życia. Dotychczas takie projekty były realizowane poza granicami kraju. Uznaliśmy, że warto spróbować również u nas. Pomysł spotkał się z aprobatą mieszkańców, uzyskała ponad 1700 głosów i został zrealizowany przez urząd dzielnicy. Pozostaje mieć teraz nadzieję, że wieża zostanie przez ptaki szybko zasiedlona.

W Polsce występują trzy gatunki jaskółek – oknówka, dymówka, brzegówka – wszystkie są pod ścisłą ochroną gatunkową.

Pierwszy hotel dla jaskółek

Wieża z 42 gniazdami stanęła na ekoskwerze przy ul. Bogusławskiego. Obiekt ma wysokość 8 metrów, a domki są umieszczone na dwóch poziomach. Gniazda niczym nie odbiegają od tych, jakie budują jaskółki. Wieża składa się ze stalowego słupa, zakończonego korpusem z domkami. Na dachu zainstalowano urządzenie, wydające dźwięk, który przyciąga ptaki za dnia. Nocą jest wyłączony.

Do innych miast, które opiekują się ptakami, zakładając budki lęgowe, należą m.in.  Kraków, Opole, Starachowice czy Gdańsk.

Facebook
Facebook
Facebook

Czytaj: W Warszawie pojawiły się recyklomaty.