W wielu Parkach Narodowych tego lata będzie chaos i zamieszanie przez koronawirus

0
388

Przez okrutny pożar zamknięto Park Narodowy Yosemite w sierpniu 1990 roku. Kierowca ciężarówki, który uciekł przed płomieniami stwierdził, że z tym pożarem „nie ma żartów”. Ponad 6000 strażaków zwalczyło płomień, wspomina Phil Francis, który pracował w Parku Yosemite podczas kryzysu.

W sumie Phil Francis pracował 41 lat w Serwisie Parku Narodowego. Ale wśród wszystkich kryzysów, które widział na własne oczy przez dziesięciolecia, nic nie było tak wszechobecne i niepokojące jak obecna pandemia koronawirusa- spowodowana nowym patogenem bez sprawdzonych metod leczenia, szczepionek i spójnego krajowego planu zwalczania śmiertelnego pasożyta.

„Nie widziałem niczego zbliżonego do tego” – powiedział Francis, który jest obecnie przewodniczącym Koalicji Ochrony Amerykańskich Parków Narodowych, organizacji obecnych i byłych pracowników parku.

„Nie widać żadnego końca” – dodał.

Czytaj: Albańscy pszczelarze mają „złoty rok” z powodu blokady przez koronawirusa

Parki Narodowe zaczęły się jednak ponownie otwierać po różnych zamknięciach, w tym główne parki, takie jak Yellowstone i Park Narodowy Great Smoky Mountains, a ludzie mogą spodziewać się, że więcej parków otworzy się na turystów.

Ale w kraju, który generuje codziennie co najmniej 20 000 nowych zgłoszonych przypadków koronawirusa przez ponad miesiąc, wizyta w parku nie będzie taka sama jak w poprzednich latach.

Duże parki będą miały za mało personelu. Różne parki będą otwierane w różnym czasie i na różne sposoby. Zatłoczone obszary zostaną zamknięte (w parkach trzeba będzie unikać jakiegokolwiek gromadzenia się). I nie spotka się leśniczego, który pomoże.

„Wielu ludzi będzie musiało polegać na sobie, aby uzyskać więcej informacji”, powiedział Mark Maciha, były strażnik w Park Service, a obecnie dyrektor programu szkoleniowego Park Ranger na Uniwersytecie Północnej Arizony.

Co więcej, ludzie będą musieli unikać innych gości, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się lub przenoszenie chorób. „To nie jest zwykły wirus” – powiedział Francis, zauważając, że ludzie powinni przestrzegać wytycznych i nosić maski.

Istotnym problemem związanym z odwiedzaniem parków podczas pandemii są nieuniknione wizyty ludzi z całego kraju. Jest prawie pewne, że ludzie będą podróżować z daleka, a około jedna czwarta zainfekowanych osób nie doświadcza żadnych objawów, więc może się zdarzyć osoba zarażona koronawirusem. Takie osoby czują się dobrze i nie zdają sobie sprawy, że są zarażeni.

Różne parki będą otwierać się stopniowo, na różne sposoby. Nie ma spójnych wytycznych dla wszystkich, co może powodować zamieszanie wśród odwiedzających. „Nie ma dwóch takich samych parków” – powiedział Francis.

Yellowstone – park, do którego kobieta niedawno nielegalnie weszła i poważnie poparzyła się w gorącym źródle geotermalnym – ponownie jest otwarty od 18 maja. Szlaki, promenady i łazienki będą otwarte, ale nie kempingi i centra dla odwiedzających.

Duże, słynne parki mogą mieć poważne problemy z przeludnieniem. Następnie niektóre obszary, które początkowo zostały uznane za odpowiednie do otwarcia, mogą zostać zamknięte.

W tym roku rozsądne może być unikanie parków, o których wszyscy wiedzą, że przyciągają tłumy, szczególnie w miesiącach letnich. „Może odroczyć wizytę w większych parkach na przyszły rok” – zasugerowała Maciha.

Istnieją jednak sposoby, aby usługa Park Service mogła lepiej zarządzać dużą ilością chętnych, którzy chcą odwiedzić park. Na przykład Brengel sugeruje, aby parki korzystały z wejścia czasowego, podobnie jak na wyspie Alcatraz, gdzie odwiedzający dokonują rezerwacji w określonym przedziale czasowym. „Automatycznie ma się kontrolę nad ilością osób, aby nie przytłoczyć się i zatłoczyć” – powiedział Brengel, zauważając, że agencja ma już wypróbowany i prawdziwy sposób na rezerwację na terenach publicznych za pośrednictwem rekreation.gov. „Naprawdę mamy nadzieję, że te pomysły zostaną zastosowane w parkach, które zwykle są przepełnione o tej porze roku”.

„Zdrowie i bezpieczeństwo osób odwiedzających i pracujących w parkach narodowych pozostaje sprawą najwyższej wagi”, mówią osoby z Park Service.

Jeśli tego lata odwiedzasz parki narodowe, nie spodziewaj się tego, co było w ostatnich latach. Dowiedź się wcześniej dużo rzeczy o parku, na wypadek, gdyby w pobliżu było niewielu pracowników, którzy mogliby poinformować Cię o tym, co się dzieje i gdzie możesz się udać. Odwiedzając ziemie publiczne, bądźcie czujni wobec wirusa, który nadal zabija dużo ludzi.

„Ludzie muszą naprawdę myśleć o tym, co robią” – podkreślił Francis.

„Na każdym z nas spoczywa ciężar odpowiedzialnego działania”, powiedziała Maciha.

Czytaj: Kopalnia Soli Wieliczka zostanie ponownie otwarta w czerwcu