Wakacje zamiast zabawek mogą prowadzić do zaawansowanego rozwoju mózgu

0
629

Jeśli jesteś jednym z wielu rodziców, którzy starają się powstrzymać napływ niechcianych zabawek w domu, oto kilka dobrych wiadomości. Eksperci sugerują, że obdarowywanie dzieci wakacjami i doświadczeniami zamiast zabawkami może przyspieszyć rozwój ich mózgu.

W artykule dla Telegraph psychoterapeutka dziecięca dr Margot Sunderland postulowała, że wakacje są inwestycją w rozwój mózgu dziecka. Napisała: „Jest tak, ponieważ podczas rodzinnych wakacji ćwiczysz dwa genetycznie zakorzenione układy głęboko w okolicy limbicznej mózgu, które zbyt łatwo mogą zostać„ niewyćwiczone ”w domu. Są to system PLAY (ZABAWA) i system SEEKING (POSZUKIWANIE).”

Zdjęcie: healthyholisticliving

Sunderland zacytował pracę profesora Jaaka Pankseppa, wiodącego na świecie neurologa z Washington State University, który odkrył systemy PLAY i SEEKING.

Według Sunderlanda „mózgowy system PLAY jest uruchamiany za każdym razem, gdy zakopujesz stopy dziecka w piasku, łaskoczesz je na leżaku lub jeździsz palcami po plecach. System SEEKING mózgu jest ćwiczony za każdym razem, gdy razem spacerujecie w takich miejscach jak: las, plaża i poszukujecie jakiś klejnotów, bursztynów, muszelek, itd.

Czytaj: To pewne – urlop przedłuża życie! Potwierdza to 40 lat badań fińskich naukowców

Zdjęcie: healthyholisticliving

Ćwiczenie systemu PLAY i SEEKING dziecka prowadzi do wzrostu płata czołowego. Ta część mózgu zajmuje się funkcjonowaniem poznawczym, rozwiązywaniem problemów, ekspresją emocjonalną, pamięcią i językiem. Im częściej korzystasz z tych systemów, tym dzieci stają się silniejsze.

Kiedy zabierasz dziecko na wakacje, ma ono możliwość odkrycia nowego miejsca. Aktywuje to system SEEKING (POSZUKIWANIE). A wspólne spędzanie czasu bez stresu zachęca do wspólnej zabawy. Aktywuje to system PLAY (ZABAWA).

Dobre samopoczucie i szczęście

Oprócz rozwoju mózgu dziecka, korzystanie z systemów PLAY i SEEKING podczas rodzinnych wakacji również przyczynia się do ogólnego szczęścia i dobrego samopoczucia.

Kiedy aktywujemy te systemy w naszym mózgu, uwalniane są substancje neurochemiczne, takie jak dopamina, oksytocyna i opioidy. Te związki chemiczne wspierają poczucie bliskości w rodzinie. Łagodzą również stres i pomagają poczuć, że wszystko jest dobrze.

Zdjęcie: healthyholisticliving

Badanie z 2017 roku sugeruje, że czas jest tym, co sprawia, że ludzie czują się najbardziej kochani. Badanie opublikowane w The Journal of Social and Personal Relationships wymagało od 495 mężczyzn i kobiet w wieku od 18 do 93 lat wypełnienia kwestionariusza oceniającego to, co sprawia, że ludzie czują się kochani. Każde z 60 pytań zaczynało się od „Większość ludzi czuje się kochana, gdy…”.

Naukowcy dowiedzieli się, że większość ludzi czuła się kochana poprzez interakcje z innymi ludźmi, a nie prezenty. Dr Zita Oravecz, jedna z badaczy, powiedziała NPR: „Nasze badania wykazały, że mikro-chwile pozytywności, takie jak miłe słowo, przytulanie się do dziecka lub współczucie sprawiają, że ludzie czują się najbardziej kochani”. Rodzinne wakacje dają wiele okazji do tych interakcji, ponieważ Twoja rodzina jest oderwana od problemów i obowiązków codziennego życia.

Zdjęcie: healthyholisticliving

Tak więc, na następne wakacje lub urodziny, zamiast kupować zabawki, zastanów się nad wydaniem tych pieniędzy na rodzinne wakacje. Możesz nawet poprosić innych członków rodziny, takich jak dziadkowie, ciocie czy wujkowie, żeby dołożyli parę groszy do rodzinnej wycieczki, zamiast kupowania zabawki dla dziecka.

Wspomnienia ze wspólnie spędzonego czasu jako rodzina będą trwać znacznie dłużej niż zainteresowanie Twojego dziecka kolejną zabawką, którą otrzyma.

Źródło: healthyholisticliving

Czytaj: TE MIEJSCA NAJCZĘŚCIEJ ODWIEDZALI TURYŚCI. ZOBACZ, GDZIE NAJCHĘTNIEJ JEŹDZILI POLACY NA WAKACJE 2018.