Hotel Marriott w Warszawie nagle ogłosił zamknięcie po 35 latach, w których stał się symbolem postkomunistycznej transformacji Polski.
Informację jako pierwszy podał we wtorek portal branżowy e-Hotelarz.pl. W środę polskie media podały, że hotelowy system rezerwacji i numery telefonów przestały działać.
CZYTAJ NA PL.SPORTEN.COM – Polka liderką Tour de France!
Gazeta Wyborcza podaje, że nie jest jasne, czy hotel w ogóle działa. Jeszcze w zeszłym tygodniu gościła tam gwiazda muzyki pop Taylor Swift podczas trzech koncertów w Warszawie w ramach swojej trasy Eras Tour. W zeszłym roku gościem wizyty w Polsce był także prezydent USA Joe Biden.
Na wieżowcu w centrum Warszawy wciąż jeszcze wisi logo sieci Marriott, ale system do rezerwacji pokoi informuje o braku miejsc, a numery telefonów do hotelu przestały działać. Sieć ogłosiła, że wycofuje się z budynku, w którym prowadziła hotel od 35 lat.https://t.co/H1eS3HPsCo
— Wyborcza.pl Warszawa (@GazetaStoleczna) August 7, 2024
„Potwierdzamy, że warszawski hotel Marriott nie jest już częścią sieci Marriott Bonvoy” – powiedziała portalowi e-Hotelarz.pl sieć Marriott International. „Decyzję podjęto po wnikliwej analizie, a naszym priorytetem obecnie jest zapewnienie, aby proces tej zmiany przebiegł jak najsprawniej dla gości oraz pracowników”.
„Zarządzanie warszawskim hotelem Marriott przez ponad 30 lat było zaszczytem” – dodali. „Życzymy zespołowi hotelu wielu sukcesów w dalszym prowadzeniu obiektu.”
CZYTAJ NA F7SPORT.PL – Iga Świątek awansowała do trzeciej rundy w Cincinnati
Warszawski hotel Marriott został otwarty w październiku 1989 roku – burzliwym roku upadku reżimu komunistycznego w Polsce – w nowo wybudowanym drapaczu chmur obok głównego dworca kolejowego i niedaleko słynnego Pałacu Kultury i Nauki z czasów komunizmu.
Był to pierwszy hotel Marriott otwarty w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i jeden z pierwszych hoteli w Polsce, który uzyskał status pięciu gwiazdek.
Warszawski hotel Marriott traci prawo do posługiwania się swoją nazwą
Hotel nie będzie już mógł posługiwać się marką Marriott. Pod tą nazwą zaczął funkcjonować wraz z uruchomieniem w 1989 roku. Zgodnie z umową w 2010 roku Marriott miał wynajmować obiekt jeszcze do 2044 roku.
Rzecznik sieci na region Europy Wschodniej, Katarzyna Gospodarek, uspokaja jednak, że sieć nie opuszcza całkowicie Polski.
Współpraca pomiędzy amerykańska siecią a spółką LIM Center, do której należy warszawski Marriott, była poddana wnikliwej analizie. Pomiędzy Marriott Bonvoy a polską spółką toczyły się sprawy sądowe, które dotyczyły m.in. rozliczeń finansowych z okresu pandemii. Ostatecznie zadecydowano o zakończeniu współpracy.
Marriott International podkreślił, że Polska pozostaje dla firmy ważnym rynkiem. – Plany rozwoju obejmują otwarcie 10 kolejnych obiektów w ciągu najbliższych kilku lat – zaznaczył koncern.
CZYTAJ: Lotnisko Warszawa-Modlin planuje rozbudowę