Czasami jeden cytat może sprawić, że zmienisz sposób patrzenia na świat lub na dany temat. Twoje przekonania mają dużo wpływ na Twoje zdrowie psychiczne i fizyczne. Warto w tym biegu na chwilę się zatrzymać i przyjrzeć refleksjom filozofów na temat szczęścia i zdrowia człowieka.
Choć poniższe słowa padły dawno, dawno temu – wciąż są aktualne. Trafiają w to, co ważne. Nasuwa się tylko pytanie, czemu tak wiele ludzi o tym zapomina?
1. „Szczęście to po prostu dobre zdrowie i zła pamięć.” – Albert Schweitzer
Codziennie jesteśmy zabiegani, mamy wiele spraw na głowie, ale najczęściej zapominamy o tym, co jest dla nas najważniejsze. Rozpamiętujemy błędy z przeszłości, karcimy się za źle podjęte decyzje. Tymczasem niemiecki teolog z przełomu XIX i XX wieku powiedział, że do szczęścia wystarczy nam dobry nastrój i zdolność wybaczania oraz życie teraźniejszością. Zdrowie powinno być na pierwszym miejscu, powinno być najcenniejszą wartością, a w relacjach z innymi jak najkrócej chowaj urazy, nie duś w sobie gniewu, żalu, złości. Pielęgnuj tylko dobre wspomnienia i ciepłe uczucia. To właściwa droga do długoterminowej satysfakcji życiowej.
2. „Część leczenia zależy od woli wyleczenia.” – Seneka Młodszy
Te mądre słowa pochodzą od filozofa rzymskiego z I wieku naszej ery. Nie raz zostały potwierdzone przez liczne badania naukowe – skuteczność terapii i szybkość rekonwalescencji zależy od postawy pacjenta, od tego, czy się nie poddał, czy chce walczyć z chorobą. Wzajemne oddziaływanie nastawienia psychicznego i cielesnego wynika z psychofizycznej jedności człowieka. Dlatego pozytywne nastawienie przyciąga pozytywne sytuacje. Nie poddawanie się i dążenie do jak najszybszego wyzdrowienia wspomaga leczenie.
3. „Twoje pożywienie powinno być lekarstwem, a Twoje lekarstwo powinno być pożywieniem.” – Hipokrates
Hipokrates to jeden z najwybitniejszych lekarzy greckich, jeden z prekursorów współczesnej medycyny, obdarzony przydomkiem „ojca medycyny”. Wypowiedział te słowa już w IV wieku przed naszą erą. Minęło tyle czasu, a dzisiaj wydają się być bardzo aktualne. Nie wystarczą lekarstwa na receptę. Podstawą jest codzienna dieta. Mówi się, że „jesteś tym, co jesz” – znajdź zatem czas w swoim zabieganym życiu na świadome odżywianie. A Twoje ciało Ci się odwdzięczy.
4. „Sen jest to skracanie sobie życia w tym celu, aby je wydłużyć.” – Tadeusz Kotarbiński
Sen jest bardzo ważny dla naszego organizmu. O tym, jak ogromne znaczenie ma sen, polski filozof napisał już na początku XX wieku. Zbyt mała ilość snu prowadzi do zaburzeń funkcji poznawczych, rozdrażnienia i spadku sił witalnych. W trakcie snu w naszym organizmie zachodzi wiele istotnych procesów. Jeśli przez dłuższy czas zaniedbujesz spanie, osłabiasz system odpornościowy i zwiększasz ryzyko zapadalności na choroby. Dlatego „nie oszczędzaj” czasu na sen. Wysypianie się jest bardzo ważne dla naszego zdrowia. Sen jest bazą radosnego życia – jeśli zadbasz o właściwy czas snu, dłużej będziesz cieszyć się życiem w dobrej kondycji.
5. „Ci, którzy myślą, że nie mają czasu na uprawianie sportu, prędzej czy później będą musieli znaleźć czas na chorobę.” – Edward Stanley
Obok zdrowej diety i odpowiedniej ilości snu, aktywność fizyczna także ma duży wpływ na dobre samopoczucie teraz i w przyszłości. Sport sprawi, że zapobiegniesz nadwadze i otyłości oraz jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów profilaktyki chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca czy nadciśnienie. Dodatkowo jakikolwiek wysiłek fizyczny świetnie wypływa na sprawność, zapobiega depresji, zmniejsza uczucie niepokoju, wydzielają się endorfiny. Inwestowanie czasu w sport opłaci się w przyszłości, ponieważ to pewny zysk!
PRZECZYTAJ TAKŻE: DOMOWE LEKARSTWO NA ZAPALENIE ZATOK. PIJ DWA RAZY DZIENNIE I POZBĄDŹ SIĘ ZAPALENIA ZATOK.
6. „Denerwować się to mścić się na własnym zdrowiu za głupotę innych.” – Ernest Hemingway
Słowa te przypisuje się amerykańskiemu pisarzowi na połowę XX wieku. Kilkadziesiąt lat później, dziś słowa nie straciły na wartości – stres, nerwy towarzyszą nam w codziennych sytuacjach, a nieustannie podwyższony poziom kortyzolu to nic dobrego. Wściekając się na innych, szkodzimy przede wszystkim sobie. Bądź na co dzień bardziej wyrozumiały, życzliwy, empatyczny, a unikniesz nerwowych sytuacji. Jeśli nie ze względu na drugiego człowieka to przede wszystkim ze względu na siebie i własne zdrowie.
7. „Uncja środków zapobiegawczych jest lepsza od tony środków leczniczych.” – Archibald Joseph Cronin
O tym, że „lepiej zapobiegać, niż leczyć” wiedzą wszyscy, a przekonywał o tym w XX wieku szkocki pisarz. Chodzi o zdrowy styl życia, którego podstawą jest prawidłowa dieta, właściwa regeneracja organizmu przez sen i aktywność fizyczna, ale także regularne badanie się. Nie czekaj, aż pogorszenie zdrowia doprowadzi do poważnych dolegliwości i problemów – na bieżąco się badaj, żeby nie było za późno.
8. „Wszystkie toasty wychodzą na zdrowie jedynie monopolowi spirytusowemu.” – Urszula Zybura
To humorystyczne słowa polskiej poetki i aforystki. Oczywiście istnieje wiele badań, z których wynika, że alkohol pozytywnie wpływa na zdrowie, ale chodzi o alkohol pity w umiarkowanych ilościach (szczególnie bogatego w polifenole czerwonego wina). Długookresowe skutki nie są takie, jakie sobie życzymy pijąc „na zdrowie!”. Alkohol jest bardzo kaloryczny i nie zaspokaja apetytu, a wręcz go pobudza. Dodatkowo odwadnia organizm i wypłukuje z niego wartościowe minerały i witaminy. Dlatego „na zdrowie” wyjdzie nam jedynie ograniczenie alkoholu.
9. „Porównywanie się jest złodziejem radości.” – Theodore Roosevelt
To słowa amerykańskiego prezydenta z początku XX wieku, które są aktualne do dzisiaj. Zazdrość, wieczne porównywanie się z innymi zabiera nam poczucie szczęścia, satysfakcji z małych sukcesów. Powinniśmy dążyć do tego, aby być codziennie jak najlepszą wersją siebie, a nie lepszą wersją sąsiadki, koleżanki. Stawiajmy sobie małe cele, mądrze dostosowujmy oczekiwania do możliwości i cieszmy się z radosnego życia.
10. „Dziś jest pierwszy dzień z reszty twojego życia.” – José Saramago
Te słowa przypisuje się portugalskiemu pisarzowi, laureatowi literackiej Nagrody Nobla w 1998 roku. To bardzo optymistyczne słowa, które mają uświadomić każdemu, że codziennie możemy zwiększyć jakość naszego życia, codziennie możemy stać się lepszą wersją samego siebie, codziennie możemy być szczęśliwi, a błędy z przeszłości nie powinny przytłaczać teraźniejszości i nie determinować naszej przyszłości. Nie odkładajmy szczęścia na później – małymi krokami zacznijcie podążać w kierunku satysfakcjonującego życia jeszcze dziś. Dziś jest ten dzień, kiedy możesz zacząć być szczęśliwy!
Zdjęcie główne: pixabay.com