Wbrew przeciwnościom rok 2020 przyniósł też dobre wiadomości zdrowotne

0
496
Wreszcie dostępna jest nowa metoda leczenia, która pomoże dzieciom z alergią tolerować orzeszki ziemne. Zdjęcie: pixabay.com

Rok ten nie zostanie zapamiętany jako dobry dla zdrowia człowieka. Dziś postanowiłam Wam jednak przypomnieć, że w tym roku wydarzyły się także dobre rzeczy w świecie medycyny.

Koniec epidemii wirusa Ebola

Druga co do wielkości epidemia wirusa Ebola w historii została oficjalnie zakończona. Od 2018 roku wirus rozprzestrzenił się we wschodnim Kongu, zarażając 3470 osób i zabijając około dwóch trzecich z nich, dokładnie 2287 osób.

Epidemia została ogłoszona w czerwcu. Ludzie źle reagowali na wirus, pomimo izolowania chorych i śledząc kontakty – dziś te same środki podjęto, aby spowolnić rozprzestrzenianie się COVID-19.

Według WHO, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się śmiertelnego wirusa, lokalni pracownicy służby zdrowia wyśledzili 250 000 osób, które miały kontakt z zakażonymi osobami, przebadali 220 000 próbek i zaszczepili 303 000 osób.

Wirus został odkryty w 1976 w czasie epidemii w Zairze (ognisko znajdowało się prawdopodobnie koło rzeki Ebola, dlatego też tak nazwano tego wirusa) i Sudanie (w Zairze wykazywał większą wirulencję i śmiertelność).

Czytaj: Poznań: tu ruszą pierwsze szczepienia przeciwko COVID-19

W wiosce Bosolo w Kongo mężczyzna otrzymuje szczepionkę na wirus Ebola.
Zdjęcie: L. MACKENZIE/WHO

Pomogła szczepionka, którą podczas wybuchu epidemii otrzymało ponad 300 000 osób oraz eksperymentalne leki. 14 października jeden lek oparty na przeciwciałach, Inmazeb, stał się pierwszym lekiem na ebolę zatwierdzonym przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków. Po uzyskaniu zgody amerykańskie dostawy leku mogą stać się łatwiej dostępne dla pacjentów z Ebolą.

Lokalni urzędnicy ds. zdrowia będą nadal walczyć z COVID-19, epidemią odry i kolejną oddzielną epidemią wirusa Ebola, która rozpoczęła się 1 czerwca w innym regionie kraju.

Elitarni kontrolerzy HIV

Większość osób z HIV przyjmuje leki przeciwretrowirusowe, aby utrzymać wirusa w ryzach i powtrzymać rozwój AIDS. U jednej osoby układ odpornościowy sam zlikwidował wirusa. Wśród ponad 1,5 miliarda krwinek pobranych od tej niegdyś zarażonej osoby nie pojawiła się ani jedna działająca kopia wirusa HIV.

U innego pacjenta naukowcy znaleźli tylko jedną funkcjonalną kopię wirusa HIV w ponad miliardach komórek krwi, która zresztą została „zablokowana i zamknięta” w czymś w rodzaju „płaszcza”, zapobiegając replikacji.

Dowiedzenie się, jak ci ludzie, będący częścią wybranej grupy zwanej elitarnymi kontrolerami, wygrali z HIV, może prowadzić do lepszych terapii dla innych.

Naukowcy mają nadzieję, że to odkrycie otworzy drogę do nowych metod leczenia dla milionów chorych.

– To, co dzieje się z osobami, które nazywamy elitarnymi kontrolerami, może rzucić światło na lekarstwo na HIV-1, a także pomóc nam zrozumieć, w jaki sposób osoba z HIV może kontrolować wirusa i unikać chorób współistniejących z HIV – wyjaśnia Keith Hoots z National Institutes of Health.

Ludzie określani jako elitarni kontrolerzy wydają się być w stanie utrzymać HIV na niewykrywalnym poziomie bez żadnego leczenia. Ta mikrografia elektronowa pokazuje wirusy (zielone) wychodzące z ludzkiej komórki.
Zdjęcie: C. GOLDSMITH, P. FEORINO, E.L. PALMER, W.R. MCMANUS/CDC

Ochrona przed alergią na orzeszki ziemne

W styczniu Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła pierwszy lek ograniczający alergie na orzeszki ziemne u dzieci i młodzieży.

Lek zwany Palforzia, zawiera białka orzeszków ziemnych i jest podawany w rosnących ilościach, więc organizm stopniowo uczy się, że te białka nie są niebezpieczne. Lek nie eliminuje alergii na orzeszki ziemne, ale może pomóc ludziom tolerować przypadkowe zjedzenie orzeszków ziemnych.

Więcej o tym możecie przeczytać w moim wcześniejszym artykule: Nowy lek dla osób, które mają alergię na orzeszki ziemne

johannesfloe.com – Art to remember

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org