Według badań, zmiana czasu o godzinę źle wpływa na nasze zdrowie

0
192
Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS dla Radia ZET, Polacy nie chcą już zmieniać czasu dwa razy do roku. Zdjęcie: Aleksandr Davydov/Tero Vesalainen/Alamy

Niezależnie od tego, w którą stronę zmieniamy czas, czy cofamy wskazówki zegara czy przesuwamy do przodu, zmiana czasu będzie czymś, co zawsze namiesza nam w głowach.

Jasne, przestawienie zegara z godziny 2:00 na 3:00 nigdy nie jest szczególnie przyjemne, ponieważ tracisz godzinę, ale nawet gdy cofamy wskazówki zegara o godzinę, następnego dnia możesz być zdezorientowany. Myślisz sobie:” Moje ciało myśli, że jest 14:00, ale w rzeczywistości jest 13:00… Czy to dlatego jestem tak cholernie głodny?”

To, co wydaje się drobną zmianą, kończy się wyrzuceniem całego dnia z kursu – zwłaszcza jeśli poprzedniego wieczoru bawiłeś się w klubie i zauważyłeś, że światła zapalają się godzinę wcześniej.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Zmiana czasu, której doświadczamy dwukrotnie w ciągu roku, to same problemy. Zdjęcie: pl.freepik.com

Cóż, nauka też nie przepada za zmieniającymi się zegarami, a jedno z badań z 2016 r. wykazało, że zbiegają się one również z wyższymi niż zwykle wskaźnikami udarów.

Czytaj: Słońce może odeprzeć demencję i udary: znaleziono związek z witaminą D

Badanie zatytułowane „Zmiany w występowaniu udaru niedokrwiennego po zmianach czasu letniego” i opublikowane w czasopiśmie Sleep Medicine, wykazało, że częstość udarów była o 8% wyższa niż zwykle w ciągu dwóch dni po obu zmianach zegara.

Naukowcy z Finlandii zbadali wpływ czasu letniego na hospitalizacje z powodu udaru niedokrwiennego i zgony w szpitalach w latach 2004–2013.

„Zaburzenie rytmu dobowego wiąże się ze zwiększonym ryzykiem udaru niedokrwiennego (IS)” – napisali autorzy.

„Przejścia na czas letni zakłócają rytmy dobowe i zmieniają wzorzec dobowej zmienności początku udaru, ale wpływ na częstość występowania IS jest nieznany”.

Dwa razy do roku zmieniamy czas – letni na zimowy lub odwrotnie. Zdjęcie: pl.freepik.com

Odkryli, że częstość występowania udarów w ciągu pierwszych dwóch dni po zmianie zegara była „podwyższona”.

Napisali: „Zmiany czasu letniego wydają się być związane ze wzrostem liczby hospitalizacji z powodu udaru niedokrwiennego w ciągu pierwszych dwóch dni po zmianie, ale nie w ciągu całego następnego tygodnia.”

„Wrażliwość na wpływ przejścia na czas letni na występowanie udaru niedokrwiennego może być modulowana przez płeć, wiek i choroby nowotworowe”.

Czytaj: Sezon zimowy rozpoczęty. Startuje Lodowisko Malta!

Badanie wykazało również, że osoby z rakiem były o 25% bardziej narażone na udar w tym czasie niż o każdej innej porze roku.

Powodem, dla którego zmieniają się zegary, jest maksymalne wykorzystanie dostępnego światła dziennego – system wprowadzony podczas I wojny światowej w 1916 roku na mocy ustawy o czasie letnim.