Według nowych badań picie od 1 do 5 filiżanek kawy dziennie pomaga w walce z chorobami przewlekłymi

0
447
Najnowsze badania sugerują, że nie ma powodu, aby martwić się zagrożeniami dla zdrowia związanymi z kawą. Zdjęcie: grandriver / Getty Images

Kawa zawsze znajdowała się w centrum naukowych kontrowersji. Jest wiele badań, które mówią, że kawa jest niezdrowa i tak samo badań, które mówią, że kawa jest zdrowa.

Kawa to najpopularniejsza substancja psychoaktywna na świecie, zawiera setki związków biologicznie czynnych, a naukowcy wciąż próbują zrozumieć, jak wpływają one na organizm człowieka.

Ale jest dobra wiadomość, jeśli jesteś jednym z miliardów osób pijących kawę: najnowsze dostępne dowody wskazują, że kawa nie stanowi długoterminowego zagrożenia dla zdrowia ani nie zwiększa prawdopodobieństwa wystąpienia problemów z sercem, raka lub innych schorzeń.

W rzeczywistości kawa ma wiele zalet zdrowotnych, w tym mniejsze ryzyko chorób przewlekłych, według przeglądu opublikowanego 23 lipca w New England Journal of Medicine.

Autorzy przeglądu – eksperci z różnych szkół medycznych, w tym z Harvard’s TH Chan School of Public Health – przytaczają ponad 95 różnych badań, aby ocenić, co obecnie wiadomo o wpływie kawy na zdrowie.

Kawa może mieć wpływ na zdrowie ze względu na kofeinę, nowa analiza sugeruje, że napój może być częścią zdrowego stylu życia osób, które ją lubią.

Czytaj: Jak wygląda kawa w różnych krajach świata?

Osoby pijące kawę mają mniejsze ryzyko otyłości, chorób serca, niektórych postaci raka i demencji.

Kawa wiąże się z wieloma korzyściami zdrowotnymi, w tym z mniejszym ryzykiem otyłości, ponieważ kofeina może przyspieszyć metabolizm i zwiększyć moc spalania kalorii w układzie pokarmowym.

Kofeina może również zwiększać koncentrację umysłu, a także korzystnie wpływać na zdrowie mózgu, szczególnie z wiekiem – wydaje się, że kofeina wiąże się z mniejszym ryzykiem choroby Parkinsona. Kawa, z umiarem, wiąże się również z mniejszym ryzykiem depresji i samobójstw.

Napój wiąże się również z mniejszym ryzykiem wystąpienia różnych chorób przewlekłych, takich jak rak sercowo-naczyniowy, rak wątroby, rak piersi, rak prostaty i różnego rodzaju raka skóry.

Nie jest do końca jasne, czy to kofeina, czy inne związki, czy też wszystkie są odpowiedzialne za te efekty.

Oprócz kofeiny kawa zawiera wiele związków, które mogą wpływać na zdrowie, w tym polifenole, które zmniejszają stany zapalne, pomagają bakteriom jelitowym, przyspieszają metabolizm i umiarkowany poziom cukru we krwi.

Na całym świecie osoby pijące kawę mają również mniejsze ryzyko śmierci z jakiejkolwiek przyczyny. Według badań dotyczy to zarówno kawy z kofeiną, jak i bez niej.

Korzyści zdrowotne są obiecujące, ale nie do tego stopnia, że ​​eksperci medyczni zalecają picie kawy w celu poprawy zdrowia.

Nie wszystkie naturalne składniki kawy są korzystne. Fitochemikalia zwane kafestolem mogą zwiększać poziom cholesterolu, chociaż kawa przygotowana z filtrem może zawierać mniej tej substancji.

Blue link: https://www.tbgtechco.com

Zbyt dużo kawy może denerwować, ale ogólnie uważana jest za substancję bezpieczną

Każdy, kto pił espresso, może zaświadczyć, że nadmiar kofeiny jest nieprzyjemny, powodując takie skutki, jak wahania nastroju, niepokój, przyspieszone tętno i bezsenność.

W bardzo wysokich dawkach kofeina może być niebezpieczna, a nawet śmiertelna. Jednak, aby wypić taką ilość kofeiny, trzeba by wypić dziesiątki zwykłych filiżanek kawy, a przedawkowanie zwykle występuje po zażyciu wysoce skoncentrowanych suplementów w tabletkach lub proszku.

Wbrew niektórym teoriom kofeina na dłuższą metę nie wydaje się szkodliwa dla Twojego serca. W wielu badaniach porównywano kofeinę z ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych, ale nie znaleziono żadnego związku, chociaż kofeina może tymczasowo wpływać na ciśnienie krwi u osób, które nie spożywają jej regularnie.

Kobietom w ciąży zaleca się jednak ograniczenie spożycia kofeiny do 200 miligramów dziennie, czyli połowy typowej zalecanej ilości, ponieważ nie do końca rozumiemy, jak może ona wpłynąć na rozwijający się płód.

Dla wszystkich innych kawa jest ogólnie uważana za bezpieczną do picia z umiarem i potencjalnie zapewnia niewielką poprawę ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia.

Czytaj: Dobro&Dobro, czyli najmniejsza kawiarnia w Polsce. Ma tylko 6m2!