Wiadukt spiralny w Brusio – charakterystyczny symbol Kolei Retyckich

0
505

Wiadukt spiralny w Brusio to charakterystyczny symbol Kolei Retyckich. Jest to również część listy światowego dziedzictwa UNESCO.

Kiedy planowano pociąg Bernina Express, inżynierowie, którzy go budowali, stanęli przed trudnym wyzwaniem.

Pociąg musiał pokonać znaczną różnicę wysokości na bardzo krótkim dystansie. Przejażdżka rozpoczynała się w Sankt Moritz (1775 m n.p.m.), przekraczała przełęcz Bernina (2253 m n.p.m.) i kończyła się w Tirano (429 m n.p.m.), obok wioski Brusio.

A ponieważ był to pociąg zbudowany specjalnie dla turystów chcących zobaczyć piękny krajobraz, pociąg musiał przejeżdżać przez jak najmniej tuneli.

Rozwiązanie, które wymyślili, było dość pomysłowe: powstał wiadukt spiralny.

Wikipedia

Zrobili więc spiralną pętlę, której częścią jest wiadukt. Most ma 9 kamiennych łuków, a pętla ma promień 50-70 metrów.

W górę do mieniących się lodowcami gór, w dół do rajskich Włoch porośniętych palmami: Bernina Express, najwyżej położona linia kolejowa, mknie przez Alpy Engadyńskie i Południe Europy, łączy regiony o różnych językach i kulturach.

Czytaj: Szklany pociąg pośród kanadyjskich gór!

Źródło: Twitter, Twitter

Trasa kolejowa harmonijnie wtapia się w górski krajobraz pasm Albula i Bernina. Pociąg z łatwością pokonuje 55 tuneli, 196 mostów i wzniesień o nachyleniu do 70 promili. Pociąg mknie łagodnie przez wspaniałą scenerię.

Na wysokości 2253 m n.p.m. wznosi się najwyższy punkt kolei retyckiej, Ospizio Bernina. To tutaj przyjemność obcowania z przyrodą łączy się z przeżyciem kulturowym, zapewniając najpiękniejsze alpejskie doświadczenia.

Trasa na odcinku Thusis – Valposchiavo – Tirano jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. 

Czytaj: Lewitujący pociąg w Japonii będzie pędził między miastami z prędkością 500 km/h

Facebook
Facebook
Facebook
Facebook

Koniecznie zajrzyj na f7.pl