Nowe badanie wykazało, że 24-miesięczne dzieci, które każdego dnia spędzały mniej niż 60 minut wpatrując się w ekrany, oraz te, które angażowały się w większą aktywność fizyczną, miały lepsze funkcje wykonawcze.
Program dla małych dzieci został opracowany zgodnie z wytycznymi Amerykańskiej Akademii Pediatrii dotyczącymi aktywności fizycznej, a ich funkcja wykonawcza została zmierzona w odniesieniu do drugiej grupy, która nie spełniała tych wytycznych.
Celem badania było zobaczenie różnicy w zdolnościach małych dzieci do zapamiętywania, planowania, zwracania uwagi, przełączania się między zadaniami oraz regulowania własnych myśli i zachowań, czyli zestawu umiejętności zwanych funkcjami wykonawczymi.
„Funkcja wykonawcza leży u podstaw twojej zdolności do angażowania się w zachowania ukierunkowane na cel” – powiedział profesor Naiman Khan z Uniwersytetu Illinois, który prowadził badanie.
„Obejmuje zdolności, takie jak kontrola hamująca, która pozwala regulować myśli, emocje i zachowanie; pamięć robocza, dzięki której jesteś w stanie utrzymać informacje w pamięci wystarczająco długo, aby wykonać zadanie; i elastyczność poznawcza, sprawność, z jaką przełączasz swoją uwagę między zadaniami lub konkurencyjnymi wymaganiami”.
Koniecznie zajrzyj na f7.pl
Poprzez swoją inicjatywę Bright Futures, AAP zaleca, aby dzieci spędzały mniej niż 60 minut każdego dnia wpatrując się w ekrany, angażowały się w codzienną aktywność fizyczną, spożywały pięć lub więcej porcji owoców i warzyw oraz minimalizowały lub eliminowały spożywanie napojów słodzonych cukrem, co nawiasem mówiąc, nie różni się w połowie od tego, jakie powinny być wytyczne dla dorosłych.
Czytaj: Dzieci z nadwagą mogą być bardziej podatne na demencję w starszym wieku
Wcześniejsze badania łączyły przestrzeganie wytycznych dotyczących poziomu aktywności fizycznej, czasu spędzanego przed ekranem i jakości diety z funkcją wykonawczą u dzieci w wieku szkolnym lub dorastających.
„Chcieliśmy przetestować hipotezę, że zdrowa waga i przestrzeganie wytycznych AAP dotyczących diety i aktywności fizycznej rozszerzą się na większe funkcje wykonawcze u 24-miesięcznych dzieci” – powiedziała Arden McMath, absolwentka Khan i współautorka artykułu.
„Skupiliśmy się na wcześniejszym okresie rozwoju dziecka, aby zobaczyć, czy i jak wcześnie zaczynają się te relacje” – powiedziała.
Rodziny 356 małych dzieci objętych nowym badaniem są uczestnikami badania kohortowego STRONG KIDS 2 na Uniwersytecie Illinois, długoterminowe spojrzenie na współzależne czynniki, które prognozują nawyki żywieniowe i trajektorie wagi dzieci, które są śledzone od urodzenia do 5 roku życia.
W badaniu wykorzystano ankiety rodziców i dane dotyczące dzieci zebrane w ośmiu punktach czasowych w ciągu pięciu lat, w tym w wieku 24 miesięcy.
Czytaj: Spędzanie czasu wśród drzew pomaga w rozwoju mózgu dzieci
„W ankietach poproszono rodziców o zgłoszenie kilku aspektów codziennych nawyków ich dziecka, w tym tego, ile czasu spędzali wpatrując się w ekrany, jak byli aktywni fizycznie, czy mieli co najmniej pięć porcji owoców i warzyw i czy powstrzymali się od picia słodzonych napojów” – powiedziała McMath.
Rodzice odpowiedzieli również na standardowe badanie mające na celu pomiar funkcji wykonawczych u małych dzieci. W tych pytaniach poproszono ich o ocenę zdolności dziecka do planowania i organizowania myśli, regulowania reakcji emocjonalnych, hamowania impulsów, zapamiętywania informacji i przenoszenia uwagi między zadaniami.
Czytaj: Serial „Wielka woda” o powodzi we Wrocławiu hitem Netflixa
Następnie zespół wykorzystał technikę modelowania równań strukturalnych, aby dokonać oceny danych.
„Odkryliśmy, że małe dzieci, które spędzają mniej niż 60 minut przed ekranem dziennie, mają znacznie większą zdolność do aktywnego kontrolowania własnego poznania niż te, które spędzają więcej czasu wpatrując się w telefony, tablety, telewizory i komputery” – powiedziała McMath. „Dzieci miały większą kontrolę hamującą, pamięć roboczą i ogólną funkcję wykonawczą”.
Czytaj: 6 produktów spożywczych, które są szczególnie dobre dla dzieci
Badacze odkryli, że małe dzieci, które miały codzienną aktywność fizyczną, radziły sobie znacznie lepiej w testach pamięci roboczej niż te, które się nie ruszały za dużo.
„Wpływ angażowania się w zdrowe zachowania na zdolności poznawcze wydaje się być widoczny we wczesnym dzieciństwie, szczególnie w przypadku zachowań związanych z aktywnością fizyczną i siedzącym trybem życia” – powiedział Khan.