Wielkie Muzeum Egipskie zostanie wreszcie otwarte w tym roku

0
209
Wielkie Muzeum Egipskie pokazuje, że Egipt ma niezrównaną wiedzę, jeśli chodzi o ochronę i konserwację artefaktów z przeszłości. Zdjęcie: Twitter/Arab News

Egipt otworzy największe na świecie muzeum archeologiczne. Instytucja z siedzibą w Kairze jest okrzyknięta największym kompleksem muzeów archeologicznych na świecie.

Zostanie wystawionych ponad 100 000 reliktów starożytnego Egiptu, z których część nigdy wcześniej nie była widziana.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Rok 2023 będzie wielkim rokiem dla muzeów świata sztuki. Podczas gdy renowacje mają się zakończyć w wielu istniejących instytucjach, takich jak Hammer Museum w Los Angeles i Manchester Museum, pojawią się ekscytujący nowicjusze, którzy przyciągną uwagę świata.

Egipt, naród o jednym z najstarszych światowych dziedzictw kulturowych na świecie, ma wreszcie otworzyć Wielkie Muzeum Egipskie (GEM) w Kairze. Od czasu ogłoszenia w 2002 roku, muzeum borykało się z ciągłymi niepowodzeniami — od niepokojów politycznych, problemów środowiskowych i finansowych po niedawną pandemię COVID.

Czytaj: Otwarto Muzeum Lecha Poznań. Od kiedy można je zwiedzać?

Prace nad Wielkim Muzeum Egipskim (GEM) trwają od dwudziestu lat i w końcu wkrótce zostaną otwarte drzwi do największego kompleksu muzeów archeologicznych na świecie.

Instytucja jest reklamowana przez twórców jako największy kompleks muzeów archeologicznych na świecie, z oszałamiającą kolekcją ponad 100 000 reliktów starożytnego Egiptu, z których część nigdy wcześniej nie była widziana, w tym całą kolekcją skarbów króla Tuta, która zostanie wystawiona obok obiektów z czasów prehistorycznych i bardziej współczesne starożytne okresy grecko-rzymskie w historii Egiptu.

Czytaj: Tunel znaleziony w Egipcie może prowadzić do zaginionego grobowca Kleopatry

Zaprojektowane przez irlandzką firmę Heneghan Peng Architects z siedzibą w Dublinie, muzeum znajduje się nieco ponad 1,6 km od kultowych piramid w Gizie i będzie miało monolityczny projekt z masywnym wejściem, które odzwierciedla jego starożytną przeszłość. GEM ma zostać otwarte na początku tego roku. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź stronę internetową muzeum.

Muzeum będzie nie tylko miejscem podziwiania cudów przeszłości, ale także przestrzenią wystawienniczą, biblioteką, centrum edukacji i muzeum dla dzieci, dzięki czemu stanie się centrum kultury i sztuki.