Wielkie otwarcie Teatru Polskiego w Szczecinie po remoncie

0
140
W sierpniu odbędzie się otwarcie Nowego Teatru Polskiego w Szczecinie. (zdjęcie: Pomorze Zachodnie, twitter)

6 sierpnia nastąpi uroczyste otwarcie szczecińskiego Teatru Polskiego po gruntownej renowacji i rozbudowie, możliwej dzięki znacznemu wsparciu środków europejskich. Obiekt wzbogacił się o trzy nowe sceny, zapewniając publiczności blisko 1200 miejsc w nowo dobudowanej części budynku. W bieżącym sezonie artystycznym zaplanowano 12 premier.

Nowy sezon artystyczny w Teatrze Polskim rozpocznie się w sierpniu, a sprzedaż biletów na spektakle rozpoczęła się 15 lipca.

CZYTAJ: Wizyty w muzeach, teatrach i wystawach zmniejszają ryzyko przedwczesnej śmierci

„Postanowiliśmy wcześniej rozpocząć sezon artystyczny. W Szczecinie od początku sierpnia ruszy teatralna ofensywa. Mamy nadzieję, że w planowanych wydarzeniach artystycznych wezmą udział nie tylko mieszkańcy regionu, ale również turyści” – powiedział podczas konferencji prasowej Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego.

Po remoncie i rozbudowie, teatr posiada obecnie pięć nowoczesnych scen.

„Będzie to jeden z najnowocześniejszych i najciekawszych obiektów w Polsce i tej części Europy. Warto było czekać tyle lat, aby móc cieszyć się sceną tego kalibru teraz” – podkreślił Olgierd Geblewicz.

Nowa część obiektu obejmuje Scenę Szekspirowską (na 549 miejsc), Scenę Włoską (na 508 miejsc) oraz Scenę Kameralną (na 120 miejsc). Tymczasem w zabytkowym gmachu teatru mieszczą się dwie sceny: Scena im. Jana Banuchy (na 236 miejsc) oraz Klub Świętokradców Parafii Czarnego Kota Rudego (na 80 miejsc).

W budynku teatru zaplanowano ogród na dachu i kawiarnię.

„Ten dach będzie atrakcją samą w sobie. Ta przestrzeń z pewnością ożyje i będzie ciekawym miejscem spotkań” – dodał Geblewicz.

Całkowity koszt inwestycji wyniósł ok. 200 mln zł, z czego na budowę nowego gmachu przeznaczono 150 mln zł, a na renowację zabytkowej części teatru ok. 50 mln zł. Wsparcie finansowe z funduszy europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 wyniosło ok. 80 mln zł.

CZYTAJ: Trwają rozmowy nad kontynuacją „Bodygaurd”. Nie uwierzysz, kto miałby zagrać rolę Whitney Huston!

Ponowne otwarcie Teatru Polskiego w Szczecinie to ważny kamień milowy dla sceny kulturalnej w regionie. Dzięki nowoczesnym scenom, zwiększonej pojemności i wciągającemu programowi artystycznemu teatr ma na celu przyciągnięcie zarówno mieszkańców, jak i turystów. Inwestycja w ten nowoczesny obiekt jest wyrazem zaangażowania w promocję sztuki i kultury, wzbogacając krajobraz kulturowy nie tylko Szczecina, ale całego kraju. Teatr Polski ma stać się ośrodkiem kulturalnym, oferującym niezapomniane wrażenia i sprzyjającym kreatywności na długie lata.