Sobór Wasyla Błogosławionego, zwany też Sobór Opieki Matki Bożej na Fosie, to z pewnością jedna z najbardziej symbolicznych budowli Moskwy, a nawet Rosji.
Ta cerkiew, obecnie muzeum, jest także symbolem tradycyjnego rosyjskiego stylu architektonicznego. Jest to najbardziej rozpoznawalny kościół w Rosji.
Sobór Wasyla Błogosławionego został zbudowany w XVI wieku na polecenie Iwana Groźnego. Od tego czasu fascynuje podróżnych przybywających do Moskwy. Niektórzy uznali tę budowlę za dziwaczną, a inni zachwycali się jego niezwykłym pięknem.
Kościół owiany jest legendami i mitami. Mówi się, że okrutny rosyjski car kazał oślepić architekta, aby nie mógł zbudować wspanialszego budynku dla kogokolwiek innego. Legenda głosi, że Napoleon chciał zniszczyć katedrę, kiedy zdał sobie sprawę, że nie może przenieść jej do Paryża.
Co sprawia, że ludzie wymyślają te wszystkie historie? Bajkowa Katedra nadal dominuje na Placu Czerwonym i odciska swoje piękno na naszej wyobraźni.
Kiedy zbudowano katedrę św. Bazylego?
Katedra została zamówiona przez Iwana Groźnego dla upamiętnienia zdobycia chanatu kazańskiego. Została zbudowana w latach 1555-1561.
Bazylika Świętego Bazylego to zespół budynków – centralny kościół otoczony dziewięcioma kościołami pomocniczymi, ośmioma poświęconymi ośmiu zwycięstwom Iwana nad Tatarami i mniejszym poświęconym św. Bazylemu. Ten słynny moskiewski święty został pochowany na terenie, a jego imię stało się później nazwą katedry.
Kto zbudował katedrę św. Bazylego?
Według ówczesnych kronik cerkiew św. Bazylego została zaprojektowana przez dwóch architektów rosyjskich: Barmę i Postnika. Inna teoria sugeruje, że Jakowlew i Barma byli jedną osobą. Wielu poważnych rosyjskich historyków uważa, że architekci nie byli ślepi i budowali więcej kościołów w Rosji.
Trzecia wersja mówi, że świątynia została wzniesiona pod kierunkiem architekta z Europy Zachodniej. Niezwykła kompozycja cerkwi św. Bazylego oraz połączenie rosyjskich i zachodnioeuropejskich elementów dekoracji świadczą o wyraźnym wpływie z zagranicy. Ostatnia wersja nie ma jednak dowodów w kronikach.
Sobór Wasyla Błogosławionego na Placu Czerwonym pozostaje najbardziej niezwykłym kościołem w Rosji i stał się enigmatycznym symbolem samej Moskwy, która przetrwała Rewolucję i czasy sowieckie.
Architektura katedry św. Bazylego
Cerkiew Wasyla Błogosławionego to jeden z najbardziej niezwykłych rosyjskich kościołów. Odwiedzający XIX-wieczny francuski arystokrata, markiz de Custine, porównał katedrę do „łusek złotej ryby, emaliowanej skóry węża, zmieniających się barw jaszczurki, lśniącej róży i lazuru szyi gołębia”.
Wysokość katedry św. Bazylego wynosi 65 metrów. Przez długi czas, do końca XVI wieku był to najwyższy budynek w Moskwie. Dziewięć niezależnych świątyń zbudowanych jest na jednym fundamencie – połączonych wewnętrznymi sklepionymi przejściami ozdobionymi ornamentami w postaci ziół i kwiatów. Budynek pozbawiony jest wyraźnie wyrażonej elewacji. Niezależnie od tego, po której stronie zbliżysz się do katedry – wydaje się, że to ona jest najważniejsza.
Czytaj: Najwyższe pomniki świata. Jeden z nich jest w Polsce!
Katedra jest zbudowana z cegły. W XVI wieku materiał ten był stosunkowo nowy: wcześniej tradycyjnym materiałem kościelnym był wapień.
Bez względu na to, jak skomplikowana może się wydawać struktura świątyni, jest to bardzo logiczne. Centrum kompozycji stanowi główny kościół pod dachem namiotowym wstawiennictwa, wokół którego znajduje się osiem innych kościołów z kopułą kolumnową. W planie katedra tworzy ośmioramienną gwiazdę.
Ośmioramienna gwiazda w symbolice chrześcijańskiej ma głębokie znaczenie – symbolizuje cały kościół chrześcijański, który jest gwiazdą przewodnią w życiu człowieka do Niebiańskiej Jerozolimy.
Tajemnica kolorów
Kościół w XVI wieku wyglądał inaczej niż dzisiaj. Żywy, wielobarwny wzór na jego kopułach pojawił się dopiero w XVII i na początku XVIII wieku. Oryginalna katedra była malowana głównie na czerwono i biało.
Wielu historyków sztuki uważa, że katedra św. Bazylego Błogosławionego została zbudowana jako wizualna reprezentacja Niebiańskiego Jeruzalem. Miała symbolizować zarówno miasto, jak i niebo w środku Moskwy.
Czytaj: Bublik – okrągły budynek mieszkalny w Moskwie
Kościół nabrał swoich żywych, współczesnych kolorów ponad 100 lat po jego wybudowaniu. Jasny wzór kopuł kościoła sprawia, że wygląda jak kwitnący ogród nieba.
Katedra św. Bazylego w środku
Katedra nie jest zbyt przestronna, ale wewnątrz kameralna i klimatyczna. Możesz podążać labiryntem zaciemnionych galerii od jednej kaplicy do drugiej, doświadczając średniowiecznej przeszłości budynku.
W 1990 roku Cerkiew Wasyla Błogosławionego została wpisana na listę UNESCO. Obecnie jest to filia Muzeum Historycznego, w której umieszczone zostały historyczne dzwony. Jakie są główne powody, by wejść do środka?
- Znajdź sanktuarium św. Bazylego i poznaj historię rosyjskich świętych.
- Zrób zdjęcia wnętrza kościoła. W większości rosyjskich kościołów fotografowanie jest zabronione.
- Odkryj kryjówki w ścianach, w których w przeszłości przechowywano skarby.
- Poznaj sekrety rosyjskiej akustyki kościelnej.
- Prawdziwą perełką wizyty będzie kościelny chór męski śpiewający w jednej z kaplic.
johannesfloe.com – Art to remember