To świetna wiadomość! Hiszpańska firma GRI Renewable Industries i Polska Agencja Rozwoju Przemysłu połączyły siły, aby stworzyć nową fabrykę morskich wież dla morskich turbin wiatrowych w Gdańsku.
W Polsce powstanie fabryka morskich wież wiatrowych.
Hiszpańska firma GRI Renewable Industries (GRI) i Polska Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) utworzyły spółkę joint venture w celu budowy nowej fabryki morskich wież wiatrowych w Gdańsku.
Szacunkowa wartość tej inwestycji to ponad 200 mln euro, a produkcja ma ruszyć w 2025 roku i stworzy 400 miejsc pracy – podała GRI.
Koniecznie zajrzyj na f7.pl
Planowana inwestycja ma zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na wieże wiatrowe i dynamiczny rozwój rynku morskiej energetyki wiatrowej w Polsce i Europie oraz znacznie zwiększyć udział polskich firm oraz hiszpańskiej firmy GRI w łańcuchu dostaw budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku.
„Jesteśmy bardzo dumni, że możemy uczestniczyć w tym dużym projekcie dotyczącym energii wiatrowej mającym na celu zrównoważony rozwój i neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla. To wspólne przedsięwzięcie stworzy światowego lidera na rynku offshore, który z roku na rok staje się coraz bardziej wymagający” – powiedział Jon Riberas, prezes wykonawczy GRI.
Czytaj: Pływające turbiny wiatrowe, które mogą wytworzyć dwukrotnie więcej energii
Hala produkcyjna wieży offshore zlokalizowana będzie na gdańskiej wyspie Ostrów i będzie miała bezpośredni dostęp do nabrzeża cumowniczego.
Powstanie z możliwością produkcji wież dla największych turbin wiatrowych o mocy ponad 14 MW – poinformowali partnerzy.
Obiekt, zaprojektowany i zbudowany zgodnie ze standardami Przemysłu 4.0, będzie w stanie wyprodukować ponad 200 wież offshore rocznie.
– Elektrownia będzie spełniać najwyższe standardy techniczne, jakościowe i środowiskowe stawiane przez kluczowych klientów na rynku morskiej energetyki wiatrowej – powiedział Cezariusz Lesisz, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu ARP.
Współpraca z GRI Renewable Industries jest jednym z projektów mających na celu pobudzenie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, podejmowanych przez Agencję Rozwoju Przemysłu ARP, a wpisanych w Porozumienie Sektorowe na rzecz Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej w Polsce.
„Polska od kilku lat tworzy łańcuch dostaw w sektorze morskiej energetyki wiatrowej. Morskie turbiny wiatrowe będą produkowane w naszym kraju i w ten sposób włączamy rodzime firmy jako współproducentów i stworzymy ekosystem morskiej energetyki wiatrowej. Współpraca z doświadczonym partnerem, jakim jest GRI, pozwala nam na rozbudowę naszego zaplecza produkcyjnego i usługowego – mówi Mateusz Berger, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.
„Ta umowa obejmuje również przyszłe utrzymanie technologii morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Cały proces wpisuje się w rozwijającą się politykę transformacji energetycznej, która podkreśla korzyści i znaczenie bezemisyjnego sektora morskiej energetyki wiatrowej.”
Czytaj: W Krakowie powstanie nowy park rzeczny
Od tego czasu GRI Renewable Industries rozwija swoją podstawową działalność polegającą na produkcji wież wiatrowych. Firma posiada obecnie 18 zakładów produkcyjnych w Hiszpanii, USA, Brazylii, Argentynie, Chinach, Turcji, Indiach i RPA. Firma GRI zamknęła rok 2022 ze sprzedażą przekraczającą 1 miliard euro i ponad 5000 pracownikami.