Wifi jest wszędzie. W kawiarniach, biurach, restauracjach, pokojach hotelowych, mieszkaniach i domach. Dzięki WiFi mamy stały dostęp do Internetu. A jak wiemy, wiele ludzi nie wyobraża już sobie życia bez dostępu online i sprawdzania na bieżąco, co się dzieje na Facebooku.
Korzystamy z WiFi, aby nie zużywać niepotrzebnie Internetu w telefonie. Czy promieniowanie WiFi szkodzi zdrowiu?
W sieci jest mnóstwo artykułów ostrzegających przed niekorzystnym działaniem WiFi na zdrowie człowieka. Wpływ częstotliwości w paśmie od 2400 do 2485 MHz na zdrowie, sen i mózg nie jest dobre. Zwłaszcza dla dzieci.
Niestety, o szkodliwości WiFi nie świadczą żadne wiarygodne badania naukowe. W 1996 roku Światowa Organizacja Zdrowia przeprowadziła badania (international EMF Project), które nie wykazały negatywnych skutków zdrowotnych wynikających z przebywania w pobliżu urządzeń wytwarzających pole elektromagnetyczne w zakresie od 0 do 300 GHz.
Większość routerów WiFi działa w zakresie częstotliwości 2,4-2,5 GHz (zbliżonej do tej wykorzystywanej przez telefony komórkowe) oraz 5, 5,3 lub 5,8 GHz. Bardziej niezdrowe promieniowanie jest kiedy rozmawiamy przez telefon komórkowy.
Większą dawkę promieniowania pochłania osoba rozmawiająca przez 20 minut przez telefon komórkowy niż ktoś, kto przez rok przebywa w pobliżu routera WiFi.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Telefony niszczą nasze życie osobiste
Z drugiej strony, Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC, organizacja działająca pod agendą WHO) sklasyfikowała promieniowanie elektromagnetyczne niskich częstotliwości (w tym także emitowane przez routery WiFi) jako możliwie rakotwórcze dla ludzi. Jednak nie ma panikować, ponieważ na tej samej liście substancji i czynności wpływających na ewentualny rozwój nowotworów znalazły się również ekstrakty aloesu, benzyna, a nawet zawód stolarza.
Wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa sieci WiFi dla zdrowia pojawiły się po badaniu w 2007 roku, które wykazało wzrost ryzyka wystąpienia nerwiaków i glejaków u osób przez 10 lat intensywnie korzystających z telefonów komórkowych.
Badania naukowe nie twierdzą, że WiFi jest w 100% bezpieczne, jednak także nie można powiedzieć, że WiFi aż tak bardzo szkodzi zdrowiu. Myślę, że do każdego tematu można się przyczepić: czy jarmuż jest zdrowy, czy mięso naszpikowane antybiotykami jest zdrowe, czy powietrze, którym oddychamy nas truje, czy pływanie na plecach jest bezpieczne, itd.
Swoje zdanie wyrabiajmy na logicznych, naukowych przesłankach, a nie na bzdurach powielanych w Internecie.
Źródło: crazynauka.pl
Jesteś z Krakowa? Koniecznie zerknij do f7krakow.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie zerknij do f7wroclaw.pl
Jesteś z Warszawy? Koniecznie zerknij do f7warszawa.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie zerknij do f7lodz.pl
Jesteś z Poznania? Koniecznie zerknij do f7poznan.pl
Jesteś z innego miasta? Koniecznie zerknij do f7city.pl