Wiosna: sezon detoksykacji

0
398
Zdjęcie: pixabay.com

Wiosna to naturalny czas na usuwanie toksyn, aby organizm mógł się zrestartować po długiej, chłodnej zimie. Ale na czym dokładnie polega wiosenny detoks?

„Dieta detoksykacyjna to sposób na oczyszczenie ciała od wewnątrz i na zewnątrz” – mówi Mark Hyman, autor książki „10-dniowa dieta oczyszczająca z cukru we krwi„. W jego książce znajdziemy plan, który eliminuje cukier, przetworzoną żywność, zboża, nabiał i kofeinę na 10 dni.

„Oczyszczanie to tuning dla organizmu” – mówi Alison Shore Gaines, nauczycielka odżywiania i stylu życia. „Tak jak filtry w Twoim samochodzie zatykają się szlamem węglowym, tak i filtry w Twoim ciele (wątroba, nerki, okrężnica, układ limfatyczny) są zatkane odpadami metabolicznymi”.

Alison prowadzi swoich klientów i uczniów w oczyszczaniu, które wykorzystuje świeże organiczne soki, pikantne buliony i bezglutenowe zboża – obejmuje zarówno surową, jak i gotowaną żywność.

Tradycyjnie medycyna chińska i ajurweda postrzegają wiosnę jako czas odnowy. „Ciało wychodzi z trybu hibernacji i jest dosłownie gotowe do zrzucenia niektórych warstw” – mówi Tiffany Cruikshank, nauczycielka jogi.

Ponieważ nasze ciała są naturalnie zsynchronizowane z porami roku, pokarmy wspomagające wątrobę są w tym czasie obfite. Należą do nich szpinak, sałata, groszek cukrowy, szparagi, seler i jagody; warzywa kapustne, takie jak kapusta, brokuły i kalafior; i gorzkie warzywa, takie jak jarmuż, zieleń mniszka lekarskiego i boćwina. Aby wzmocnić detoks, uzupełnij go wodą cytrynową, spiruliną, chlorellą, czosnkiem i zieloną herbatą.

Tiffany zaleca poszukiwanie prostych sposobów na pozbycie się tego, czego nie potrzebujesz, i ograniczenie żywności, która Cię przytłacza. Wypróbuj proste polecenie, takie jak rozpoczęcie dnia od szklanki wody z cytryną i trzymanie się głównie produktów pełnowartościowych – takich jak organiczne warzywa i dobre białka.

„Patrzenie na to, czego naprawdę potrzebujesz, i odrzucanie tego, czego nie potrzebujesz – zarówno psychicznie, jak i fizycznie – może być prostą, ale potężną praktyką” – mówi.

Przyjemnych wiosennych porządków!