Wirtualna rzeczywistość umożliwia spotkanie z bliskimi, którzy odeszli

0
368
Zdjęcie: Stella Jacob/Unsplash

Dokument telewizyjny wykorzystuje wirtualną rzeczywistość, aby ponownie połączyć ludzi z bliskimi, którzy odeszli.

Wirtualna rzeczywistość może zmienić nasze życie na wiele sposobów, z których jednym jest możliwość ponownego spotkania się z bliskimi, którzy odeszli.

Południowokoreańska telewizja MBC rozpoczęła niedawno nadawanie drugiego sezonu swojego przebojowego filmu dokumentalnego 너를 만났다 („Spotkałem Cię”), unikalnego programu, który wykorzystuje najnowocześniejszy sprzęt VR i oprogramowanie, aby połączyć ludzi z ich bliskimi, którzy odeszli, i umożliwić im wspólne stworzenie jeszcze jednego wspomnienia.

Telewizja poświęca wiele miesięcy na każdą sprawę, łącząc emocjonalne spotkanie w wirtualnej rzeczywistości, ale chociaż reakcja opinii publicznej była ogólnie pozytywna, są krytycy, którzy opisują ją jako manipulację emocjonalną.

51-letni Kim Jung-soo był bohaterem drugiego sezonu „Spotkałem Cię”, po tym jak zapisał się, by jeszcze raz zobaczyć swoją ukochaną żonę, nawet w wirtualnej przestrzeni.

Pogrążony w smutku mężczyzna spotkał się ze sprzeciwem swoich córek, kiedy ujawnił plany pojawienia się w tym programie, ponieważ dziewczyny uważały, że byłoby to dla niego zbyt bolesne, ale udało mu się je przekonać.

„To moje ostatnie życzenie”- powiedział. Dlatego postanowiłyśmy pozwolić mu ponownie spotkać się z mamą – powiedziała w programie najstarsza córka wdowca.

Zdjęcie: Facebook

„Całował ją od czasu do czasu podczas pracy, jedzenia lub oglądania telewizji” – wspomina druga córka Kima, Jong-yun. „Nawet kiedy moja matka była chora i straciła włosy, mój ojciec mówił, że jest ładna”.

Kim Jung-soo stracił żonę cztery lata temu z powodu straszliwej choroby i został sam, by opiekować się pięciorgiem dzieci, ale kobieta nigdy nie opuściła jego głowy, codziennie jest w jego myślach, a jego palącym pragnieniem było „jeszcze raz zobaczyć nawet jej cień”.

Czytaj: Technologia kontra ludzkość

Zdjęcie: Facebook

Południowokoreańska sieć telewizyjna podobno spędziła 6 miesięcy, przygotowując wciągające doświadczenie VR, upewniając się, że jest jak najbardziej przekonujące. Zatrudnili aktorkę i użyli kostiumu do nagrywania ruchu, aby jak najlepiej odtworzyć maniery żony Kima w wirtualnej rzeczywistości. Jej ultra-realistyczny cyfrowy model został również stworzony przy użyciu CGI, a aktorka głosowa zrobiła wszystko, co w jej mocy, aby odtworzyć głos kobiety.

Kiedy w końcu nadszedł czas na ponowne połączenie się z żoną, Kim ze łzami w oczach wszedł do wirtualnego domu, gdzie w końcu spotkał swoją ukochaną małżonkę.

Asia One donosi, że dzieci mężczyzny, które oglądały emocjonalne spotkanie na monitorze, również płakały, podobnie jak kilku członków personelu MBC.

Czytaj: Wirtualny zegar w Krakowie odlicza czas do katastrofy klimatycznej

W zeszłym roku program „Spotkałem Cię” trafił na pierwsze strony gazet po umożliwieniu ponownego spotkania załamanej matki i jej młodej córki, która zmarła na hemochromatozę. Dokument wywołał wówczas debatę na temat wykorzystania wirtualnej rzeczywistości, ale mimo krytyki powstał drugi sezon programu.

Opinie na temat południowokoreańskiego programu telewizyjnego są nadal mieszane, niektórzy twierdzą, że daje ludziom zamknięcie pewnego rozdziału w ich życiu, a inni twierdzą, że uniemożliwia ludziom odejście od przeszłości i odbudowę ich życia i może doprowadzić do obsesji na punkcie wirtualnej rzeczywistości.

johannesfloe.com – Art to remember