Wirtualny ekshibicjonizm

0
512
Ekshibicjonizm w sieci. Co i czemu pokazujemy światu? Zdjęcie: pixabay.com

To co udostępniasz w mediach społecznościowych mówi o Tobie bardzo dużo.

Podobno niektóre treści umieszczane w mediach społecznościowych mówią sporo na temat naszej osobowości.  Wirtualny ekshibicjonizm stał się czymś powszechnym i wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy.

Jak to rozumieć?

Wiele osób chce, aby inni wiedzieli, co się w ich życiu dzieje. Osoby takie chętnie publikują zdjęcia, lokalizacje, pokazują czego słuchają, co oglądają. To właśnie jest wirtualny ekshibicjonizm.

Zjawisko działa także w drugą stronę. Wiele osób chce być na bieżąco, przesadnie interesując się życiem innych, wstawianymi zdjęciami itd. Myślę, że powyższe stanowisko dotyczy wielu z nas i coraz częściej jest to zachowanie akceptowalne.

Przeprowadzono ciekawe badanie dotyczące zachowań w mediach społecznościowych.  Rezultaty wspomnianego badania opublikowano w magazynie: Personality and Individual Differences. Wśród 500 użytkowników Facebooka dostrzeżono dwa zachowania, które mówiły o uczestnikach coś niepokojącego. O jakich zachowaniach mowa?

1. Życie uczuciowe

Wiele osób chwali się swoim życiem uczuciowym na Facebooku. Publikuje w mediach społecznościowych dużą liczbę zdjęć z ukochaną osobą, wstawia posty, podkreślając swe płomienne uczucie.

Zdaniem naukowców takie zachowanie to sygnał ostrzegawczy. Osoby, które nieustannie publikują na Facebooku treści na temat swojego życia uczuciowego wcale nie są pewne swojej relacji. Lęk przed rozpadem związku, niepewność, rekompensują sobie treściami publikowanymi na Facebooku.

2. Osiągnięcia

W dobie mediów społecznościowych lubimy chwalić się swoimi osiągnięciami. Zdany egzamin na prawo jazdy, awans w pracy, założenie firmy, egzotyczne wakacje. Spokojnie, nie ma w tym nic złego.

Jednak, co podkreślają naukowcy, osoby, które nieustannie publikują tego typu treści, a ich profil składa się przede wszystkim z tego typu wpisów mają osobowość narcystyczną. Narcyz, w tym kontekście to osoba, która chce pokazać innym, że jest lepsza od nich.

Jakie zachowania w mediach społecznościowych są według Was najgorsze? Czego nie znosicie czytać na Facebooku?

Czytaj: TA FONTANNA MULTIMEDIALNA JEST WYJĄTKOWA I ZACHWYCA KAŻDEGO!

Czytaj: Hejt, czyli mowa nienawiści w Internecie