Naukowcy uważają, że witamina D może być kluczowa w zapobieganiu rakowi jajnika, ponieważ odkryli, że witamina ta zatrzymała kluczową transformację w przerzutach raka.
Co więcej, witamina D aktywnie odwróciła proces, co sugeruje, że może to być również kluczowa część planu leczenia na wczesnym etapie diagnozy.
Rak jajnika ma jeden z najwyższych wskaźników śmiertelności spośród wszystkich nowotworów. Jednym z powodów jest to, że rak obraca mechanizmy obronne organizmu przeciwko sobie. Jednak nowe badania z Nagoya University opublikowane w Matrix Biology sugerują, że witamina D może skutecznie zapobiegać jednej z kluczowych ścieżek wykorzystywanych przez ten nowotwór.
Rak jajnika często przechodzi proces zwany przerzutem do otrzewnej, w którym komórki odrywają się od swojego pierwotnego miejsca w jajniku i przemieszczają się do miejsca wtórnego, takiego jak ściana otrzewnej lub przepona.
Otrzewna broni się przed tym procesem za pomocą bariery złożonej z komórek mezotelium, które zapobiegają adhezji komórek nowotworowych i ograniczają ich rozprzestrzenianie się. Jednak rak jajnika omija tę obronę, przekształcając ochronne komórki mezotelialne w komórki mezotelialne związane z rakiem. Stwarza to środowisko, które pomaga w przerzutach, wspomagając rozprzestrzenianie się raka w organizmie.
Z tego powodu rak jajnika został nazwany „cichym zabójcą”, ponieważ często powoduje niewiele wyraźnych objawów, dopóki nie jest zaawansowany. Dziewięć na dziesięć kobiet z diagnozą na wczesnym etapie przeżywa. Jeśli zostanie odkryty późno, tylko jedna na dziesięć kobiet żyje dłużej niż pięć lat.
Czytaj: Oznaki i objawy raka jajnika, które kobiety często ignorują
Teraz naukowcy z Nagoya University School of Medicine, kierowani przez dr Masato Yoshiharę, odkryli, że witamina D nie tylko przeciwdziała temu procesowi, ale także przywraca komórki mezotelialne związane z rakiem do ich pierwotnego stanu. Proces ten wzmocnił działanie barierowe komórek mezotelium i ograniczył dalsze rozprzestrzenianie się nowotworu. Ich badanie sugeruje, że terapia witaminą D może być użytecznym uzupełnieniem leczenia raka jajnika.
„Wykazaliśmy potencjał witaminy D w normalizacji komórek mezotelialnych związanych z rakiem, co jest pierwszym tego rodzaju badaniem” – powiedział dr Kazuhisa Kitami, pierwszy autor badania.
„Najbardziej interesującą kwestią w tym badaniu jest to, że w sytuacjach, w których wczesne wykrycie raka jajnika jest nadal niezwykle trudne, wykazaliśmy, że środowisko otrzewnej można przywrócić do normalnego stanu, w którym zapobiega adhezji i wzrostowi komórek nowotworowych”.
Koniecznie zajrzyj na f7.pl
Witamina D osiąga to poprzez przerwanie szlaku białka czynnika wzrostu guza zwanego TGF-B1 w celu wywołania zmian w ekspresji genów, które specjalizują się we wspomnianym wcześniej procesie przerzutów do otrzewnej.
To kolejny powód, dla którego kobiety powinny poważnie rozważyć suplementację witaminy D w ilości od 2000 do 4000 IU. Szacunki wskazują, że ponad 90% Polaków na niedobór witaminy D.
Dr Kitami wyjaśnia: „Podawanie witaminy D pomaga normalizować środowisko otrzewnej. Sugeruje to, że połączenie witaminy D i konwencjonalnych środków zaradczych może zwiększyć ich skuteczność terapeutyczną w przypadku raka jajnika. Uważamy, że pomaga to zapobiegać przyleganiu komórek rakowych do otrzewnej , co może umożliwić zapobieganie nawrotom raka jajnika.”
Czytaj: Wakacyjny Szlak Kulinarny. Odwiedź Wine and Taste pod Krakowem
Potencjał witaminy w walce z rakiem jajnika pozostaje ekscytującą perspektywą, zwłaszcza że robi to poprzez przywrócenie naturalnych mechanizmów obronnych organizmu. Stworzenie terapii wykorzystujących te badania może zaoferować nowe sposoby zwalczania wysokiej śmiertelności z powodu raka jajnika.
Jeśli chodzi o raka jajnika dane wyglądają następująco: na świecie każdego roku rak jajnika wykrywany jest u około 300 000 kobiet. Około 180 000 chorych na ten nowotwór umiera. World Ovarian Cancer Coalition – międzynarodowa organizacja od 2016 roku działająca na rzecz zwiększenia wiedzy o raku jajnika oraz postępów w diagnostyce i leczeniu tego nowotworu szacuje, że do 2040 roku liczba zachorowań wzrośnie o ok. 47% i przekroczy rocznie 430 000 pacjentek.
Czytaj: Niedobór witaminy D? Nauka pokazuje, co dzieje się z Twoim ciałem
W 1990 roku na raka jajnika zachorowały w Polsce 2404 kobiety, 10 lat później już 3157, a w roku 2010 – 3587. Liczba zachorowań na raka jajnika w naszym kraju w roku 2017 sięgnęła 3775 kobiet. Rośnie zagrożenie na całym świecie. Dlatego nie zaszkodzi wspomóc się witaminą D, która na pewno nie zaszkodzi, a zdecydowanie pomoże.