Witamy w Yanjin, najwęższym mieście świata

0
1711
Yanjin, Chiny. Zdjęcie: Facebook

Zbudowane nad rzeką Nanxi, pomiędzy stromymi górami chińskiej prowincji Yunnan, hrabstwo Yanjin jest powszechnie uważane za najwęższe miasto na świecie.

Patrząc na hrabstwo Yanjin z góry, aż trudno uwierzyć, że taka osada faktycznie istnieje.

Wąski pas ziemi użytkowej, wciśnięty między wzburzone wody rzeki Nanxi i strome góry po obu stronach, nie wydaje się odpowiednią lokalizacją dla miasta liczącego około 450 000 mieszkańców, ale to właśnie czyni Yanjin tak wyjątkowym.

Wygląda bardziej jak coś, czego można się spodziewać w filmie fantasy lub w grze symulacyjnej budynku, niż współczesnym mieście.

W najwęższym miejscu Yanjin ma tylko 30 metrów szerokości, podczas gdy najszersza część miasta mierzy około 300 metrów. Przecina je jedna główna droga z każdej strony i choć miasto ciągnie się kilka kilometrów wzdłuż rzeki, nie wydaje się, żeby było tu zbyt wiele mostów.

Koniecznie zobacz f7.pl

Oprócz skrajnej ciasnoty, Yanjin ma jeszcze jedną zauważalną cechę.

Ponieważ ziemia jest tak cennym towarem w okolicy, wiele budynków mieszkalnych znajduje się tuż nad brzegiem rzeki i zbudowano je na cienkich słupach przypominających pale, aby chronić je przed zalaniem w przypadku podniesienia się poziomu wody.

Czytaj: 300-metrowa ściana piasku w chińskim mieście (WIDEO)

Nagranie z drona, gdzie widzimy Yanjin od lat jest popularne w chińskich mediach społecznościowych, przez co wiele osób drapie się po głowach, zastanawiając się, dlaczego ktokolwiek chciałby mieszkać w tak wąskim mieście, zwłaszcza gdy Chiny mają o wiele bardziej odpowiednią ziemię.

Ale prawda jest taka, że obszar ten był zamieszkany od setek lat, a wielu mieszkańców nie rozważałoby zamieszkania nigdzie indziej.

Czytaj: Widoki jak z bajki! Piękne niebo w Bukowinie Tatrzańskiej

Niestety, choć infrastruktura Yanjin budzi podziw, to jednocześnie utrudnia rozwój gospodarczy tego miejsca. Miasto otoczone ze wszystkich stron górami i tylko jedna główna droga biegnąca przez miasto, przez wielu uważane jest za niedostępne.