Wizyty w muzeach, teatrach i wystawach zmniejszają ryzyko przedwczesnej śmierci

0
633
Autorzy badania sugerują, że odwiedzanie muzeów, teatrów, wystaw może być skutecznym sposobem radzenia sobie ze stresem. Zdjęcie: pixabay.com

Naukowcy z University College London odkryli, że osoby odwiedzające muzea, teatry i wystawy przynajmniej co kilka miesięcy mają o 31% mniejsze ryzyko przedwczesnej śmierci niż ci, którzy tego nie robią.

Naukowcy zbadali dane ponad 6000 brytyjskich dorosłych po 50. roku życia, którzy brali udział w szerszym badaniu dotyczącym starzenia się.

Naukowcy zauważyli, że palenie, alkohol i brak aktywności fizycznej nie wpływają już na przedwczesną śmierć.

Na początku badań w latach 2004-2005 mierzono, jak często dana osoba „była zaangażowana w sztukę”. Działalność artystyczna obejmowała wystawy, teatry, muzea, koncerty i opery, ale nie kino. Potem obserwowano uczestników przez 12 lat.

Należy zauważyć, że odwiedzanie teatru lub muzeum raz lub dwa razy w roku zmniejszyło ryzyko przedwczesnej śmierci o 14%.

Naukowcy odkryli, że związek między zaangażowaniem w sztukę a oczekiwaną długością życia zależy częściowo od różnic społecznych i ekonomicznych. Zatem w 9% przypadków poziom zamożności wpłynął na zaangażowanie w sztukę i długość życia. Rzeczy takie jak czas wolny i status zawodowy nie miały większego znaczenia.

Autorzy badania sugerują, że odwiedzanie muzeów, teatrów, wystaw może być skutecznym sposobem radzenia sobie ze stresem. Tak, sztuka może pomóc w tworzeniu kreatywności, która pozwala ludziom dostosować się do okoliczności życia.

Czytaj: MUZEUM MYDŁA I HISTORII BRUDU – ŚWIETNA ATRAKCJA TURYSTYCZNA BYDGOSZCZY!

Czytaj: Niesamowita sztuka młodziutkiej artystki