Właściwości lecznicze gałki muszkatołowej – poznaj jej zdrowotną moc!

0
1191
zdjęcie: pixabay.com

Matka Natura obdarzyła nam wieloma darami, które posiadają właściwości lecznicze i prozdrowotne. Czasami jednak o tym zapominamy i faszerujemy się lekami, zamiast powrócić do tego co najlepsze – natury. Gałkę muszkatołową dodajemy do dań, żeby był lepszy smak. Tymczasem działanie gałki muszkatołowej ma o wiele szerszy zasięg. 

„Gałka muszkatołowa to przyprawa o bardzo ciepłym, lekko korzennym i aromatycznym smaku, doskonała zarówno do dań słodkich jak i wytrawnych. Sprawdza się w piernikach, likierach, grzanym piwie i winie, puddingach, smakowej kawie. Dodawana jest chętnie do mięs oraz wędlin. Stanowi składnik orientalnych mieszanek przyprawowych, świetnie doprawi danie warzywne, makaronowe, sos beszamelowy czy bigos”, możemy przeczytać na party.pl

Do Europy gałka muszkatołowa dotarła razem z krzyżowcami. Jest ceniona ze względów smakowych oraz zdrowotnych.

W medycynie znalazła zastosowanie w zwalczaniu reumatyzmu, wzdęć i zaburzeń oskrzelowych, łagodzeniu bólu, lęku, niestrawności, obniżeniu poziomu cholesterolu, poprawy pamięci, zmniejszenia zmarszczek i zwiększenia pożądania seksualnego (zawarte w gałce muszkatołowej olejki eteryczne pobudzają krążenie krwi, przez co ma ona właściwości rozgrzewające i uważana jest za doskonały afrodyzjak).

PRZECZYTAJ TAKŻE: JEŚLI NIE TOLERUJESZ GLUTENU, NIE TOLERUJESZ GLIFOSATU – f7dobry.com

Gałka muszkatołowa i jej właściwości lecznicze:

1. Niestrawność – orzechówka stosowana w małych ilościach mniejszy wzdęcia, poprawi apetyt i wyleczy biegunkę, wymioty i nudności.

2. Wysoki poziom cholesterolu – badania przeprowadzone na zwierzętach wykazały, że gałka muszkatołowa zmniejsza całkowity cholesterol LDL („zły cholesterol”).

3. Ból – olejek Nutmeg (Muszkatołowiec Korzenny) to świetny lek uspokajający i przeciwzapalny. Masaż tym olejkiem pomaga złagodzić bóle stawów i mięśni oraz ran. Olejek ten skutecznie zmniejsza bolesny obrzęk w zapaleniu stawów, lędźwi i reumatyzmie (gałka muszkatołowa od wieków wykorzystywana była w medycynie chińskiej oraz indyjskiej ajurwedzie jako specyfik na reumatyzm).

4. Nowotwór – wiele badań wykazało, że ekstrakt z Nutmegera zabija komórki ludzkiej białaczki.

5. Lęk – gałka muszkatołowa łagodzi lęk i depresję. W Indiach badania przeprowadzone na zwierzętach wykazały, że przyprawa ta wykazała skuteczność podobną do leków przeciwlękowych w łagodzeniu objawów. Gałka poprawiła także pamięć.

6. Zmarszczki – gałka muszkatołowa to świetny sposób na młodość. Spośród 150 przebadanych roślin, gałka jest jedną z 6-ciu roślin, które zawierają związki hamujące enzym rozkładający elastynę, elastazę, włókna białkowe, które utrzymują młodzieńczą i elastyczną skórę. Naukowcy po dodaniu gałki do kosmetyków stwierdzili, że „Nutmeg ma przeciwstarzeniowe działanie na ludzką skórę”. Gałka muszkatołowa zwalcza wolne rodniki, przyczyniające się do uszkodzeń DNA i starzenia się komórek.

7. Pragnienie seksualne – gałka muszkatołowa stymuluje układ nerwowy i pobudza krążenie krwi. Właśnie dzięki temu może korzystnie wpływać na libido i miłosne doznania.

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedź się tutaj ? 

Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź naszą stronę f7krakow.pl