Właściwości nasion słonecznika są imponujące!

0
469
Właściwości nasion słonecznika mogą zrobić na Was naprawdę spore wrażenie! Zdjęcie: Getty Images

Nasiona słonecznika są bardzo zdrowe. Warto nabyć nawyk, że dodajemy garstkę nasion słonecznika do większej liczby posiłków.

Słoneczniki pochodzą z Ameryki Północnej, gdzie były z powodzeniem uprawiane już 3 tysiące lat przed naszą erą. To piękne kwiaty, które sięgają nawet 2,5 metra wysokości. Najwyższy, odnotowany w Księdze Rekordów Guinnessa, okaz wyhodowany został w Niemczech w 2014 roku i mierzył ponad 9 metrów.

Nasiona słonecznika należą do superfood, czyli do tzw. super-żywności. To naturalne, nieprzetworzone produkty, zawierające składniki, działające wyjątkowo korzystnie na organizm. 

Tak więc nasiona słonecznika pretendują do miana jednego z najzdrowszych pokarmów świata. Dowiedz się o zaletach nasion słonecznika.

Nasiona słonecznika są owocem słonecznika. Istnieją trzy rodzaje powszechnie stosowanych nasion słonecznika: linolowy, wysoko-oleinowy i słonecznikowy. Każda odmiana ma swój unikalny poziom tłuszczów jednonienasyconych, nasyconych i wielonienasyconych. 

Czytaj: Olejek z mniszka lekarskiego to eliksir zdrowia

Zdjęcie: pixabay.com

Korzyści z nasion słonecznika:

  • Są bogate w proteiny niezbędne do regeneracji mięśni.
  • Zawierają zdrowe tłuszcze, które chronią serce i obniżają poziom złego cholesterolu.
  • Mają wysoką zawartość błonnika, który przyczynia się do zdrowia jelit.
  • Są bogate w kwasy omega 6 i są dobrym źródłem lecytyny, która zmniejsza procesy zapalne.
  • Zawierają również witaminę E, silny przeciwutleniacz, który pomaga chronić komórki przed wolnymi rodnikami, a tym samym stymuluje układ odpornościowy, rozszerza naczynia krwionośne i zapobiega tworzeniu się skrzepów.
  • Zawierają także inne witaminy – witamina A, witaminy z grupy B (witamina B2 i B5), witamina C i K1.
  • Zawierają także kwas foliowy, czyli witaminę B9.
  • Są bogate w miedz oraz minerały – cynk, fosfor, magnez, mangan, potas, sód, selen, wapń i żelazo.

Blue link: https://www.tbgtechco.com

Nasiona słonecznika to składnik, który można dodawać do wielu dań. Można je spożywać w postaci bogatej przekąski, jako dodatek do sałatek lub dodatek do dań głównych. Pestki słonecznika można również śmiało dosypywać do musli, jogurtu, owsianki, a także do domowego chleba i ciast. Istnieje mnóstwo przepisów kulinarnych z wykorzystaniem łuskanych nasion słonecznika. 

Zjedzenie garstki ziaren słonecznika można polecić wszystkim cierpiącym na choroby reumatyczne, astmę oraz schorzenia układu krążenia. Naukowcy łączą słonecznik również z prewencją antynowotworową.

Miedź obecna w nasionach słonecznika odgrywa dużą rolę w syntezie kolagenu i elastyny, wpływając pozytywnie na stan skóry oraz utrzymując w formie tkanki miękkie, takie jak więzadła czy ścięgna.

Czytaj: Pierwszy pub dla nudystów w sercu londyńskiego Soho