Nasiona słonecznika są bardzo zdrowe. Warto nabyć nawyk, że dodajemy garstkę nasion słonecznika do większej liczby posiłków.
Słoneczniki pochodzą z Ameryki Północnej, gdzie były z powodzeniem uprawiane już 3 tysiące lat przed naszą erą. To piękne kwiaty, które sięgają nawet 2,5 metra wysokości. Najwyższy, odnotowany w Księdze Rekordów Guinnessa, okaz wyhodowany został w Niemczech w 2014 roku i mierzył ponad 9 metrów.
Nasiona słonecznika należą do superfood, czyli do tzw. super-żywności. To naturalne, nieprzetworzone produkty, zawierające składniki, działające wyjątkowo korzystnie na organizm.
Tak więc nasiona słonecznika pretendują do miana jednego z najzdrowszych pokarmów świata. Dowiedz się o zaletach nasion słonecznika.
Nasiona słonecznika są owocem słonecznika. Istnieją trzy rodzaje powszechnie stosowanych nasion słonecznika: linolowy, wysoko-oleinowy i słonecznikowy. Każda odmiana ma swój unikalny poziom tłuszczów jednonienasyconych, nasyconych i wielonienasyconych.
Czytaj: Olejek z mniszka lekarskiego to eliksir zdrowia
Korzyści z nasion słonecznika:
- Są bogate w proteiny niezbędne do regeneracji mięśni.
- Zawierają zdrowe tłuszcze, które chronią serce i obniżają poziom złego cholesterolu.
- Mają wysoką zawartość błonnika, który przyczynia się do zdrowia jelit.
- Są bogate w kwasy omega 6 i są dobrym źródłem lecytyny, która zmniejsza procesy zapalne.
- Zawierają również witaminę E, silny przeciwutleniacz, który pomaga chronić komórki przed wolnymi rodnikami, a tym samym stymuluje układ odpornościowy, rozszerza naczynia krwionośne i zapobiega tworzeniu się skrzepów.
- Zawierają także inne witaminy – witamina A, witaminy z grupy B (witamina B2 i B5), witamina C i K1.
- Zawierają także kwas foliowy, czyli witaminę B9.
- Są bogate w miedz oraz minerały – cynk, fosfor, magnez, mangan, potas, sód, selen, wapń i żelazo.
Blue link: https://www.tbgtechco.com
Nasiona słonecznika to składnik, który można dodawać do wielu dań. Można je spożywać w postaci bogatej przekąski, jako dodatek do sałatek lub dodatek do dań głównych. Pestki słonecznika można również śmiało dosypywać do musli, jogurtu, owsianki, a także do domowego chleba i ciast. Istnieje mnóstwo przepisów kulinarnych z wykorzystaniem łuskanych nasion słonecznika.
Zjedzenie garstki ziaren słonecznika można polecić wszystkim cierpiącym na choroby reumatyczne, astmę oraz schorzenia układu krążenia. Naukowcy łączą słonecznik również z prewencją antynowotworową.
Miedź obecna w nasionach słonecznika odgrywa dużą rolę w syntezie kolagenu i elastyny, wpływając pozytywnie na stan skóry oraz utrzymując w formie tkanki miękkie, takie jak więzadła czy ścięgna.
Czytaj: Pierwszy pub dla nudystów w sercu londyńskiego Soho