Włoski bank akceptuje ser jako zabezpieczenie kredytów

0
529
Włoski bank przyjmuje ser jako zabezpieczenie kredytów. Źródło: Twitter

Dlaczego ten włoski bank akceptuje ser jako zabezpieczenie kredytów?

Nie wszystkie pożyczki są zabezpieczone nieruchomością — niektóre z nich są zabezpieczone serem!

Nikt z nas nie lubi banków. System bankowy może być skomplikowany do zrozumienia i wielu z nas się w nim gubi.

Nie wspominając o tym, że trudno jest określić wszystkie zasady i wymagania. Ubieganie się o pożyczkę, kredyt hipoteczny lub kartę kredytową to nie spacer po parku — musisz przeskoczyć tyle przeszkód! A banki chcą mieć pewność, że odzyskają swoje pieniądze, dlatego często proszą o znaczne zabezpieczenie.

Jest bank, który nie chce Twojego domu, samochodu ani żadnej innej własności jako zabezpieczenia. Czego chce zamiast tego? Ser Parmigiano-Reggiano czyli parmezan!

Tak, to prawda: istnieje bank, który akceptuje ser jako zabezpieczenie! I to nie byle jaki ser: tylko autentyczny włoski ser parmezan wysokiej jakości, produkowany przez lokalnych rolników w określonej części Włoch.

Jak to możliwe? Dowiedzmy się na ten temat czegoś więcej.

CredEm: bank, który kocha ser

Włosi są niesamowicie dumni ze swojej kultury. Historia Włoch, sztuka, jedzenie i wiele innych rzeczy jest znanych na całym świecie i wiele osób chce ich doświadczyć. Credito Emiliano — w skrócie CredEm — to włoski bank w regionie Emilia-Romania, który przenosi miłość i uznanie do jedzenia i tradycji na wyższy poziom.

W 1953 roku kierownictwo banku zdecydowało się zaakceptować parmezan jako zabezpieczenie od lokalnych rolników poszukujących pożyczek dla małych firm. To doskonała aranżacja ze względu na charakter produkcji sera. Zazwyczaj dojrzewanie parmezanu trwa od 18 do 36 miesięcy, kiedy to serowarzy dostarczają go nabywcom i otrzymują zapłatę za swoją pracę.

Jednak nie każdy właściciel firmy może czekać do 36 miesięcy na zapłatę — wielu z nich potrzebuje pieniędzy szybciej, aby uzupełnić przepływy pieniężne. Dlatego, kiedy bank wkracza i oferuje „pożyczkę serową”, pomaga rolnikom utrzymać się na rynku.

Czytaj: Chcesz być milionerem? To nic trudnego. Wystarczy zaufać władzy

Twitter

O jakich ilościach sera mowa?

Credito Emiliano posiada w swoich zakładach znaczną ilość sera.

Według wywiadu przeprowadzonego w kwietniu 2017 r. bank zazwyczaj przechowuje ponad 300 000 kół sera. W tym momencie wyceniono ser na ponad 160 milionów euro (ponad 736 000 000 zł). To bardzo dużo sera!

Bank nie przechowuje sera w skarbcu razem z innymi kosztownościami. Zbudowali specjalny magazyn, w którym przechowywany jest ser, a specjalny zespół i kierownik banku opiekują się serem od momentu, gdy trafi on do magazynu, aż do jego zwrotu do rolnika od 1,5 do 3 lat później.

W magazynie można przechowywać 440 000 kręgów sera.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Jak działają te pożyczki?

Spróbujmy sobie wyobrazić, jak wyglądałby typowy proces dla Giuseppe, lokalnego rolnika, na podstawie tego, co wiemy.

Giuseppe od dawna ma małą firmę produkującą parmezan – w rzeczywistości to biznes pokoleniowy. Ale przepływ gotówki nie jest natychmiastowy, dlatego rolnik pilnie potrzebuje pożyczki z banku.

Giuseppe ma spotkanie w CredEm i prosi o pożyczkę. Zostaje zatwierdzony na żądaną kwotę, pod warunkiem, że złoży bankowi określoną liczbę serowych kół. Guiseppe akceptuje te warunki.

Teraz rolnik ma środki finansowe na prowadzenie swojej działalności. Ma dość pieniędzy, żeby nakarmić krowy, zapłacić robotnikom za dojenie tych krów, a potem zrobić ser. Gdy parmezan jest gotowy, odbiera go przedstawiciel banku – a może sam dostarcza go Guiseppe. Nie możemy być pewni takich szczegółów, ponieważ ustalenia mogą się różnić. Tak czy inaczej, parmezan jest bezpiecznie dostarczany do magazynu banku, gdzie dedykowany zespół zajmuje się nim nawet przez 36 miesięcy.

Włoski bank przechowuje ser w kontrolowanych klimatycznie skarbcach tak długo, jak długo kredyt jest aktywny. Im bardziej ser się starzeje, tym bardziej zyskuje na wartości, podobnie jak oprocentowanie konta.

Guiseppe spłaca pożyczkę. Po upływie terminu i dojrzewaniu sera bank zwalnia zabezpieczenie. Guiseppe sprzedaje ser i kontynuuje swoją działalność. Wszyscy są szczęśliwi, szczególnie ci z nas, którzy posypują makaron parmezanem.

Czytaj: Napad na bank w Wenezueli. Skradziono wszystko oprócz pieniędzy

Dlaczego parmezan jest tak cenny?

Ser parmezan może być produkowany tylko w jednym regionie Włoch: Emilia-Romania. Istnieje pięć miast, w których powstaje wyłącznie ten kulinarny cud: Parma, Reggio Emilia, Modena, Bolonia i Mantova. To wszystko, bez wyjątków!

Do wyprodukowania jednego koła sera parmezanu potrzeba dużo mleka — średnio 500 litrów. Koło parmezanu może kosztować ponad 1000 USD (niecałe 4000 zł), a ponieważ zwykle waży 40kg, wychodzi 44 zł za 400g. Każdego roku rolnicy produkują około 3,6 miliona kół serowych, co wycenia przemysł na 2,5 miliarda dolarów (lub 2,2 miliarda euro). Widocznie ludzie na całym świecie kochają i cenią włoski ser!

Według WorldExport.com przemysł serowy wyniósł w 2019 roku 3,5 miliarda dolarów. Jeśli parmezan pochłania rocznie około 2,5 miliarda, oznacza to, że ten majestatyczny ser stanowi lwią część krajowego eksportu serów. W 2019 roku sery znalazły się na 24. miejscu na liście włoskiego eksportu, a wino zajęło 10. miejsce.

Ser jest niesamowity. Jest przepyszny, sprawia, że jedzenie smakuje lepiej i reprezentuje kulturę europejską trwającą wiele pokoleń. A dla niektórych to nie tylko pyszny nabiał, ale także praca. Rolnicy produkujący parmezan poświęcają temu rzemiosłu całe życie i wspaniale, że mają wsparcie lokalnej instytucji finansowej.

Niektórzy z nas nie mają najlepszych doświadczeń z bankami. Ale pocieszające są historie o bankach wspierających lokalne małe firmy, zwłaszcza gdy akceptują pyszne jedzenie jako zabezpieczenie.