Wodospad, na który można wspiąć się gołymi stopami

0
428
Zdjęcie: Brian Jeffery Beggerly/Flickr

Bua Thong Sticky Waterfalls – wodospad, na który można wspiąć się gołymi stopami.

Wodospady są notorycznie śliskie, więc próba wspinania się po nich bez specjalistycznego sprzętu jest zwykle złym pomysłem, ale jest jeden wodospad w tajlandzkiej prowincji Chiang Mai, gdzie turyści mogą wspinać się, używając tylko rąk i stóp.

Tak zwane Sticky Waterfalls zawdzięczają swoją nazwę niesamowicie przyczepnym wapiennym skałom, przez które przepływa woda. W dotyku przypominają bardzo twardą gąbkę i chociaż można je opisać jako kłujące, można z łatwością wejść na nie boso bez ranienia siebie.

Ponieważ do tej twardej powierzchni skały nie przylegają żadne glony ani muły, wapień tworzy wystarczające tarcie, aby zapobiec poślizgnięciu się, umożliwiając każdemu o przyzwoitej kondycji fizycznej wspinanie się nawet na najbardziej strome części wodospadu.

Czytaj: Lotnisko z największym krytym wodospadem świata       

Mlecznobiała woda spływająca po kremowych, przypominających bąbelki skałach jest zasilana przez bogate w wapń źródło na szczycie i to właśnie ten wapń sprawia, że wodospady są lepkie.

Zaokrąglony kształt wapiennej ściany sprawia wrażenie, że wodospady Bua Thong tworzą wspaniałą naturalną zjeżdżalnię, ale w tym miejscu tak naprawdę nie da się zjechać w dół, trzeba się wspinać.

Zdjęcie: Instagram

Większość odwiedzających schodzi na dno Bua Thong, zdejmuje obuwie i wspina się po wapiennych ścianach. Istnieje 5 różnych poziomów do przejścia, a schody z boku wodospadu pomagają ludziom pokonać najtrudniejsze części. Istnieją również liny, które pomagają odwiedzającym złagodzić najbardziej strome ściany, ale śmiałkowie czasami próbują wspinać się tylko rękami i stopami.

Czytaj: 17-piętrowy smok wspina się po różowej 80-metrowej świątyni buddyjskiej w Tajlandii

Zdjęcie: Instagram

Nie każdego dnia czujesz się jak Spiderman, zwłaszcza podczas wspinaczki po wodospadzie, więc jeśli kiedykolwiek będziesz w Chaing Mai, wpadnij do lepkich wodospadów Bua Thong. Nie są one najpopularniejszą atrakcją turystyczną w regionie, więc poza niektórymi miejscowymi prawdopodobnie nie uznasz, że jest zbyt zatłoczona.

Zdjęcie: Instagram
Zdjęcie: Instagram

johannesfloe.com – Art to remember