Wpływ diety na Twój mózg

0
490
Zdjęcie: Elena Eryomenko via Shutterstock

Biorąc pod uwagę ilość informacji, którą ludzie są bombardowani w mediach i mediach społecznościowych przez dietetycznych guru, każdy powinien być w tym momencie ekspertem od diety. Problem w tym, że ci tak zwani eksperci mają zazwyczaj sprzeczne rady. Co roku na diecie jest ponad 40 milionów ludzi i większość tych diet zawodzi.

Niektórzy eksperci uważają, że Twój mózg jest zaprogramowany do utrzymywania określonej wagi, więc Twoje wysiłki, by przeciwstawić się tej zasadzie, często spotykają się z ogromnym sprzeciwem ze strony mózgu i układu hormonalnego organizmu. Ta teoria, znana jako „waga wartości zadanej”, istnieje od dziesięcioleci. Potwierdza fakt, że Twoja waga jest kontrolowana przez mózg, a nie przez Twoje intencje lub kompas moralny, jeśli chodzi o lenistwo lub poświęcenie.

Punktem odniesienia dla Twojego mózgu jest powód, dla którego wiele diet nie działa. Kiedy Twoje spożycie kalorii spada, mózg wyłącza „termostat” w Twoim ciele, dzięki czemu spalasz mniej paliwa, co udaremnia Twoje wysiłki, aby schudnąć. Jeśli uda Ci się przezwyciężyć wysiłki mózgu zmierzające do wykolejenia diety, organizm będzie walczył o powrót do ustalonej wagi.

Część mózgu, która kontroluje termostat Twojego ciała, to podwzgórze. Ta część mózgu kontroluje różnorodne zachowania fizjologiczne i emocjonalne, aby przystosować się do różnych sytuacji.

Ilość tkanki tłuszczowej, którą nosisz, wpływa również na mózg. Większe ilości tkanki tłuszczowej zwiększają poziom hormonu leptyny, który jest wydzielany do krwiobiegu. Leptyna zmniejsza głód, gdy tkanka tłuszczowa przekracza pewien poziom. Problem polega na tym, że Twoje ciało wykorzystuje ustalony poziom tkanki tłuszczowej, aby określić, kiedy zwiększyć poziom leptyny. Jeśli Twój punkt nastawczy jest wyższy niż normalnie, Twoje ciało będzie walczyć o utrzymanie nadwagi. Kiedy poziom leptyny spada, naukowcy nazywają to „reakcją głodową”. Twój głód i apetyt na węglowodany wzrastają, podczas gdy metabolizm zwalnia.

Czytaj: 5 pokarmów, które poprawią Twoją pamięć i koncentrację

Jeśli nie będziesz uważnie monitorować spożycia kalorii podczas diety, Twój mózg w naturalny sposób zmusi Cię do odzyskania utraconej wagi poprzez zwiększenie głodu. Dzieje się tak często, gdy ludzie nawet nie zdają sobie sprawy, że jedzą więcej kalorii niż normalnie. Nawet jeśli stosujesz zdrową dietę, Twoje ciało może łatwo odzyskać utraconą wagę.

Testy laboratoryjne wykazały, że zmniejszenie masy ciała zwiększa skłonność do objadania się. Pokarmy zawierające cukier są szczególnie atrakcyjne w przypadku epizodów objadania się, ponieważ aktywują ośrodki nagrody w podobny sposób jak narkotyki, takie jak heroina czy kokaina.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Te reakcje mózgu prowadzą do syndromu „diety jo-jo”. Okazuje się, że jedną z głównych przyczyn wzrostu statystyk otyłości jest dieta. Dzieje się tak, ponieważ ludzie są bardziej podatni na przybieranie na wadze, jeśli przeszli na dietę i schudli. Kiedy odzyskują wagę, zwykle skutkują większą wagą niż przed dietą.

Nie oznacza to, że wysiłki na rzecz utraty wagi są daremne. Aby uniknąć luzów, które mózg wywołuje po utracie wagi, wprowadź zmiany w diecie, które nie wywołują reakcji głodowych. Większość ludzi w naturalny sposób schudnie po prostu przez zastąpienie rafinowanych węglowodanów naturalną, pełnowartościową żywnością.

Nie musisz się głodzić, po prostu wybieraj zdrowsze opcje.

Czytaj: Lumina Park Poznań – takiej atrakcji jeszcze nie było!