Oddziaływanie egipskiej kultury na różne elementy kultury zachodu nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem. Najlepiej widać to na przykładzie architektury czy sztuki, ale egipskie wpływy sięgają o wiele dalej.
Mitologia starożytnego Egiptu znajduje się w szeroko pojętej popkulturze od dekad. Od książek i gier wideo po historie uwiecznione na małych i dużych ekranach.
Romans z Hollywood
Z oczywistych względów, najwięcej na temat antycznego Egiptu mieli do powiedzenia autorzy książek. Najpierw tych naukowych a później opowiadań czy powieści. Od momentu, kiedy wynaleziono film jasne było, że prędzej czy później ten motyw zagości także w kinach. Stało się to raczej szybciej, bo jeszcze w XIX wieku. Francuski film krótkometrażowy “Cléopâtre” z 1899 roku wziął na tapetę bodaj najsłynniejszą egipską królową.
Filmowcy zresztą często w swoich dziełach wracają do Kleopatry. Nie inaczej jest w przypadku najbardziej rozpoznawalnego ośrodka kinematografii znanego jako Hollywood. Amerykański przemysł filmowy także szybko zainspirował się Egiptem. “Antony and Cleopatra” z 1908 roku był pierwszą produkcją, która starała się przenieść na duży ekran historięniefortunnego związku Kleopatry z Markiem Antoniuszem.
Innym ciekawym trendem jest wykorzystanie egipskiej symboliki, mitologii i ogólnej aury tajemniczości w filmach o szukających przygód odkrywcach i badaczy mitów. W takich obrazach najczęściej widzimy sarkofagi, hieroglify i inne mistyczne artefakty, które prowadzą bohaterów do rozwiązania zagadki.
Niektóre produkcje idą o krok dalej i opierają całą swoją fabułę na Egipcie. Najbardziej znanym przykładem będzie chyba seria filmów “Mumia”.Ten z 1999 roku z udziałem Brendana Frasera i Rachel Weisz opowiada o uwolnieniu mumii kapłana Ozyrysa, która sieję postrach w poszukiwaniu możliwości reinkarnacji swej dawno utraconej miłości.
W świecie komputerów
Starożytny Egipt inspiruje też twórców z szeroko pojętej branży gamingowej. Wiele tytułów rozgrywa się właśnie w tym miejscu i czasie w historii, a niektóre wzorują swoje fabuły na egipskiej mitologii. Wśród tych ostatnich wymienić można chociażby Assassin’s Creed Origins czy kilka pozycji z Larą Croft w roli głównej.
Mistycyzm i symbolika egipskiej cywilizacji doskonale sprawdzają się też jako wdzięczny motyw przewodni dla mniej skomplikowanych gierek takich jak popularne sloty, czyli maszyny wrzutowe. Każde szanujące siękasyno online oferuje bogaty wybór tego rodzaju gier. Spora część z nich w jakimś stopniu dotyczy starożytnego Egiptu: Book of Dead, Egyptian Fortunes, Cleopatra.
Na wybiegu
Antyczni Egipcjanie obojga płci bardzo dbali o wygląd i potrafili zrobić wiele, by poprawić swoją urodę. W muzeach można znaleźć liczne pozostałości po rozmaitych naczyniach, które najpewniej służyły do przechowywania perfum, olejków i substancji używanych do makijażu.
Charakterystyczny sposób w jaki Egipcjanie malowali oczy mógł być inspiracją dla nowoczesnych technik make upu takich jak smokey eye, które daje efekt przydymionych oczu i wrażenie głębi spojrzenia. W pewnym sensie starożytni wpłynęli na to jak dzisiaj postrzegamy piękno.
Nie będzie w tym zbyt wiele przesady, jeśli dodamy do tego zamiłowanie do dekoracyjnych tatuaży czy słabość do noszenia biżuterii i innych ozdób, a nawet używanie peruk czy przedłużanie włosów. Poza tym zostaje jeszcze kwestia ubioru.
Już w latach dwudziestych XX wieku kobiety nosiły sukienki zdobione koralikami w stylu starożytnego Egiptu. Współcześnie powstaje również wiele odzieży inspirowanej tym okresem, a nawet całe kolekcje, które później prezentowane są przez znane modelki na całym świecie.