Wrocławski kardiolog stypendystą programu Fulbright Senior Award

0
244
Dr hab. Jan Biegus laureatem prestiżowego stypendium Fulbright Senior Award, który umożliwia osobom zatrudnionym w polskich instytucjach akademickich i naukowych realizację samodzielnych projektów badawczych lub badawczo-dydaktycznych w instytucjach goszczących w USA. (zdjęcie: Instytut Chorób Serca, Facebook)

Dr hab. Jan Biegus, profesor z Instytutu Chorób Serca Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, został stypendystą programu Fulbright Senior Award. Jest to największy i najbardziej prestiżowy program wymiany naukowej i kulturowej USA.

Wiodące badania układu sercowo-naczyniowego

Wśród 16 polskich naukowców nagrodzonych w tym roku stypendiami Fulbright Senior Award, dr hab. Jan Biegus wyróżnia się jako jedyny przedstawiciel w dziedzinie nauk medycznych. Jego badania rozpoczną się pod koniec 2024 roku na Duke University w Durham w USA.

CZYTAJ: Największe serce świata waży 200 kg

Badanie mechanizmów niewydolności serca

Wrocławski kardiolog planuje na Duke University zgłębić patomechanizmy prowadzące do zatrzymania płynów u pacjentów z niewydolnością serca. Badania te, prowadzone we współpracy z prof. Piotrem Ponikowskim, stanowią kontynuację badań rozpoczętych na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu, koncentrując się na poważnym problemie zatrzymywania płynów, dotykającym nawet 80% pacjentów z niewydolnością serca.

Dr hab. Jan Biegus, prof. UMW, jest zastępcą dyrektora ds. naukowych Instytutu Chorób Serca Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, nauczycielem akademickim oraz zastępcą koordynatora Pododdziału Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Jego główne zainteresowania naukowe skupiają się na ostrej niewydolności serca, zastoju i zwalczeniu zastoju w niewydolności serca, funkcji nerek oraz niewydolności serca z zachowaną frakcją wyrzutową.

CZYTAJ NA PL.SPORTEN.COM – Piotr Zieliński blisko przeprowadzki do Interu: ujawniono szczegóły kontraktu