Wrzuć butelkę lub puszkę i odbierz pieniądze

0
329

Ekomat to specjalne urządzenie do przyjmowania puszek i plastikowych butelek po napojach. Wrzucasz i otrzymujesz pieniądze.

Ekomat to kolejny krok, abyśmy bardziej mogli zadbać o nasze środowisko.

Pierwszy ekomat stanął w Olsztynie w pobliżu sklepu przy ul. Sobocińskiego 2, teraz kolejny pojawił się w Gdańsku przy sklepie Mercus na ul. Bajki 10 A.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Zamiast wyrzucać plastikowe butelki i puszki na śmietnik, lepiej włożyć je do maszyny. Ekomat wydrukuje ci paragon z równowartością 1 lub 5 groszy za każde puste opakowanie, który później możesz wykorzystać jako rabat przy zakupach lub przekazujesz te pieniądze na wsparcie organizacji pozarządowej.

W Olsztynie za każdą oddaną butelkę lub puszkę Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy otrzymuje 5 groszy. Pomysłodawcą akcji jest firma MAG Dystrybucja, która od wielu lat wspiera olsztyński szpital.

Z kolei w Gdańsku ekomat stanął w pobliżu sklepu Mercus na ul. Bajki 10 A. Pieniądze za zwrot butelek lub puszek można odliczyć od zakupów robionych w sklepie lub od razu przekazać na wsparcie fundacji Pomorze Dzieciom.

Czytaj: Rząd Kanady wpisał plastik na listę produktów toksycznych

ekomat.pl

Jakie warunki muszą spełniać opakowania, żeby przyjął je ekomat?

  • Muszą mieć czytelne polskie kody kreskowe.
  • Nie mogą być zgniecione.
  • Muszą być puste.

– Projekt Ekomat gromadzi tych, którym zależy na przyszłości Ziemi i klimatu. Zdajemy sobie sprawę, że odpowiedzialność za przyszłość naszej planety leży w naszych rękach. Dzięki projektowi Ekomat zwrot butelek i puszek stanie się oczywistą i prostą czynnością – czytamy na stronie internetowej projektu.

Program ma na celu stworzenie sieci automatów do zbiórki opakowań i promowania proekologicznych zachowań.

Za granicą takie urządzenia to norma od wielu lat. W Polsce mamy dopiero dwa ekomaty i ten temat dopiero raczkuje w Polsce.

Pod koniec ubiegłego roku trzy butelkomaty stanęły w trzech sopockich szkołach.

Czytaj: Poznań: powstaną kolejne pływające ogrody