Wskazówki dotyczące przestrzegania postanowień noworocznych

0
413
Zdjęcie: pl.freepik.com

Czołowy psycholog motywacyjny twierdzi, że najlepszym sposobem na dotrzymywanie kroku swoim celom na nowy rok jest intensywne przemyślenie, dlaczego je realizujesz.

Większość z nas obiecała sobie, że w tym roku schudnie, zacznie więcej ćwiczy lub rzuci palenie: postanowienia są łatwe do podjęcia, ale trudne do utrzymania.

Edward Deci, jeden z najbardziej wpływowych badaczy psychologii i współzałożyciel teorii samostanowienia, jednego z najbardziej uznanych podejść do ludzkiej motywacji radzi, jak dotrzymać naszych dobrych obietnic.

W ciągu ostatnich trzech dekad profesor nauk społecznych w Gowen współpracował przy wielu badaniach eksperymentalnych i próbach klinicznych nad zmianą rodzajów zachowań zdrowotnych, które zazwyczaj znajdują się na liście najlepszych rozwiązań.

Deci mówi, że umiejętność utrzymania rozwiązania na dłuższą metę zależy bezpośrednio od tego, dlaczego chcesz się zmienić.

„Jeśli decydujesz się schudnąć, ponieważ ktoś tego od Ciebie wymaga, nie potrwa to zbyt długo, ponieważ nie uznasz tego za swój własny cel” – mówi.

„I nawet jeśli robisz to, ponieważ uważasz, że powinieneś i czułbyś się winny, gdybyś tego nie zrobił, to też nie potrwa długo, ponieważ nie lubimy być zmuszani do robienia rzeczy nawet przez głos w naszej głowie, która mówi: „Będziesz winny, jeśli tego nie zrobisz”.

„Ale jeśli potrafisz dogłębnie poszukiwać i dojść do punktu, w którym uwierzysz i zrozumiesz, że zmiana zachowania lub inne rozwiązanie jest znaczące, ważne lub być może wewnętrznie interesujące, to szanse na długoterminowy sukces są duże” – mówi Deci.

Mając to na uwadze, oto pięć wskazówek Deci, jak zachować motywację w nowym roku:

Zdjęcie: pl.freepik.com

Nr 1: Zastanów się, dlaczego chcesz podjąć decyzję

Bardzo ważne jest, aby poważnie się nad tym zastanowić. Nie wydawaj pochopnych ocen. Nie mów: „O tak, to jest to, co powinienem zrobić w nowym roku”. Zastanów się jednak, dlaczego chcesz to zrobić. Dlaczego miałbym podjąć taką decyzję?

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org

Nr 2: Zrób to dla siebie

Nie rób tego dla kogoś innego. Nie rób tego, bo ktoś inny tego chce. Zrób to, bo uważasz, że jest to dla Ciebie naprawdę ważne. Jeśli uda ci się dotrzeć do miejsca w sobie, w którym naprawdę chcesz to zrobić, ponieważ jest to dla Ciebie znaczące i cenne, prawdopodobnie odniesiesz spory sukces.

Czytaj: Psychoterapeuta wymienił 3 powody, dlaczego Twoje noworoczne obietnice nigdy się nie spełniają

Nr 3: Zaplanuj, jak zintegrować zmianę ze swoim życiem

Zastanów się, jak zamierzasz zintegrować swoje postanowienie ze swoim życiem. Jeśli zdecydujesz się ćwiczyć przez godzinę dziennie, to skąd weźmiesz tę godzinę? To nie jest tak, że wielu z nas ma dużo wolnych godzin w ciągu dnia, więc musisz to przemyśleć. Jak zamierzasz to wytrzymać?

Nr 4: Zarządzaj środowiskiem

Jakie przeszkody prawdopodobnie napotkasz? Bądź proaktywny w radzeniu sobie z możliwymi przeszkodami. Na przykład, jeśli planujesz jeść zdrowsze jedzenie, nie trzymaj w domu wielu niezdrowych przekąsek, ponieważ będzie to zbyt kuszące, a utrzymanie postanowienia zajmie zbyt wiele czasu. Więc zarządzaj środowiskiem w sposób, który Cię wspiera, a nie w sposób, który koliduje z Twoimi celami.

Czytaj: Daj swojej choince drugie życie! Dołącz do Akcji Choinka 2020/2021

Nr 5: Pośpiesz się

Większość ludzi, którzy podejmują postanowienia, czasami ponosi porażkę. Nadejdzie dzień, w którym zamierzałeś ćwiczyć, a po prostu tego nie zrobiłeś. Kiedy stwierdzisz, że zawiodłeś, nie obwiniaj siebie. Nie bij się za to. Przyjmij do wiadomości, że się nie udało, a następnie ponów próbę. Nie myśl o sobie jako o złej osobie. Następnie możesz po prostu przejść przez małe wpadki. Upadki zdarzają się każdemu, życie nie jest idealne.

johannesfloe.com – Art to remember